Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Typologia osobowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Współczesny pielgrzym na Via de la Plata : próba charakterystyki
100%
Pielgrzymowanie do Santiago de Compostela przeżywa w ostatnich latach renesans. Pątnicy zmierzają do grobu św. Jakuba różnymi szlakami, spośród których jednym z najpopularniejszych jest Via de la Plata. W starożytności wzdłuż wyznaczonej dziś Drogi przebiegał trakt handlowy, łącząc południe z północną zachodnią częścią Półwyspu Iberyjskiego. Współcześnie, szlak rozpoczyna się Sewilli i prowadząc pielgrzymów w kierunku północnym i północno- -zachodnim doprowadza go do celu wędrówki. Autor, w latach 2012 i 2013 pielgrzymując Via de la Plata, przeprowadził ankietę, której celem było zbadanie sylwetki pielgrzymów. Zgromadzane dane zostały uzupełnione ankietą internetową przeprowadzoną w 2015 roku. Wyniki badań pozwoliły na skonstruowanie trzech głównych wniosków. Po pierwsze, istnieje zależność pomiędzy wiekiem pątnika, a motywami, którymi się on kieruje. Wraz z wiekiem wzrasta odsetek pielgrzymów wybierających się na szlak z powodów religijnych. Po drugie, głównym źródłem informacji o Camino dla pielgrzymów pochodzących z Hiszpanii są krewni i znajomi, natomiast zagraniczni pątnicy wiedzę o Drodze św. Jakuba czerpią najczęściej z literatury, internetu oraz od krewnych i znajomych. Po trzecie, najważniejszymi problemami napotkanymi w czasie wędrówki są warunki noclegów, dostępność kościołów i słabe oznakowanie Drogi. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono narzędzie MBTI (Myers-Briggs Type Idicator), pomocne w zarządzaniu procesami organizacyjnymi. Omówiono jego kreatywne zastosowanie różnorodności w tworzeniu wspólnego środowiska pracy. MBTI pozwala zrozumieć, jak postępują poszczególne typy osób w czasie procesu samorealizacji niezależnie od płci i kultury.
Przedmiotem artykułu jest identyfikacja wpływu osobowości klientów na ich poziom angażowania się (customer engagement). Należy przyjąć, że customer engagement jest istotnym zasobem wykorzystywanym do budowania trwałej przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Opierając się na zrealizowanych w 2017 roku na próbie 1140 respondentów ogólnopolskich badaniach pt. Zaangażowanie klientów w Polsce, wyodrębniono, z wykorzystaniem samoorganizującej się mapy SOM (self-organising maps), trzy typy angażujących się klientów: widzów, recenzentów oraz kreatorów. Następnie wykorzystując drzewa klasyfikacyjne CART przypisano cechy osobowości (ekstrawertyzm i introwertyzm) do typów klientów. Na tej podstawie należy stwierdzić, że istnieją znaczące różnice między ekstrawertykami a introwertykami w poziomie ich angażowania się. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Population spatial mobility: essence and characteristics
100%
The aim of the paper is to improve theoretical foundations of the research of the population spatial mobility as an actual socio-economic concept and development of its three-dimensional model. Two basic concepts are used to understand spatial mobility - "mobility" and "space". The population spatial mobility is suggested to consider its property, which reflects desire, willingness and opportunities to change a place of residence in specified space-time coordinates, which is accompanied by human potential capitalization during implementation processes. Immobility as the opposite property of mobility is identified. A three-dimensional model of the population spatial mobility is considered. The characteristics of the population spatial mobility are generalized. They include: subjectivity, level and scale display, tempology, transformation, goal orientation, potentiality, functionality, the ability to adjust and measurability. All the characteristics are described. The author points out that the methodology to determine the level of the population spatial mobility needs developing. The different types of the population spatial mobility are described in order to assess its level. This is active-mobile and passive-mobile population. The structure of the population spatial mobility is formed depending on the dominance of a particular personality type. The scale of spatial mobility as an important characteristic reflects desire, willingness and opportunities of movement for a specified distance. Functionality as the characteristic of spatial mobility reveals its ability to perform such functions as movement provision, stagnation resistance, balancing and alignment, variability, alternativeness, freedom, protection, development, self-responsibility and individualization. Goal orientation shows that the mobile property of a person allows them to more quickly meet the needs through the achievement of demanded goals compared to other members of society who are immobile. The actuality of the research of the population spatial mobility in the context of human development is proved in the conclusions. Key words: population spatial mobility, movement, level of spatial mobility, personality types of spatial mobility, immobility (original abstract)
Podstawowym celem artykułu jest diagnoza dwóch rodzajów osobowościowego nonkonformizmu: konstruktywnego i pozornego, w trzech pokoleniach Polaków. Nonkonformizm jako cecha osobowości jest definiowany jako względnie stała tendencja człowieka do przeciwstawiania się opiniom, ocenom, naciskom społecznym, poglądom innych ludzi oraz samodzielność i niezależność w myśleniu, ocenianiu i działaniu, która wynika z autonomicznego systemu wartości. Osoba nonkonformistyczna nie jest zbytnio uwrażliwiona na normy społeczne ani przesadnie nastawiona na ich łamanie, a w razie konieczności jest gotowa bronić swojego punktu widzenia. Priorytetem autentycznego nonkonformisty jest wierność w wypowiedziach, ekspresji i czynach swojemu ja aksjologicznemu i tym samym bycie w zgodzie ze swoją tożsamością. Dążność jednostki do (non)konformizmu, jak twierdzi Stanisław Popek, wypływa najczęściej z uwarunkowań osobowościowych odpowiednio regulowanych przez presję społeczną za pomocą norm, obyczajów społecznych, wartości ideowych, religijnych i politycznych. (Non)konformizm jest więc w pewnym stopniu kształtowany przez czynniki społeczno-kulturowo-polityczne, charakterystyczne dla danej epoki i czasów. Warto zatem przyjrzeć się bliżej specyfice i roli tych czynników w wybranych pokoleniach Polaków. (fragment tekstu)
Carl Gustav Jung, psychiatra, psycholog i naukowiec, twierdził, że świat nie istnieje tylko takim, jakim jest, ale także takim, jakim go dany człowiek postrzega. Znalezienie wspólnego języka nie jest trudne, jeśli współpracownicy podobnie postrzegają świat. Bywa jednak, że mimo wspólnego celu nie potrafią się porozumieć. Niektóre style pracy, komunikacji różnych ludzi niemalże natychmiast pasują do siebie, inne wywołują napięcia, nieporozumienia, wzajemną niechęć. Czy z każdym da się efektywnie komunikować? (fragment tekstu)
7
Content available remote Do Personality Types Make Consumers Exhibit Different Complaint Behaviors?
100%
This study aims to explore the differences and similarities in complaint behavior of consumers according to their personality types. 116 managers of a large Turkish fi nance company have participated in the study. Results show that Intuition-Thinking and Sensing-Thinking individuals tend to engage in public action, while Sensing-Feeling individuals prefer to take private action, and Intuition-Feeling individuals take no action, which is a different form of complaint behavior. (original abstract)
Zarządzanie przez projekty jest obecnie coraz chętniej i częściej wykorzystywane w organizacjach. Niniejsze opracowanie prezentuje wybrane elementy z zakresu psychologii w zarządzaniu projektami i przez projekty oraz ich wpływ na stosowanie instrumentów controllingowych. Uwaga autora skupiona jest na różnicach w osobowości członków zespołu projektowego oraz na komunikacji w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
Zgodnie z teorią J. Hollanda dotyczącą struktury preferencji i zainteresowań zawodowych, wyróżnia się sześć podstawowych (czystych) typów osobowości zawodowej: realistyczny, badawczy, społeczny, artystyczny, przedsiębiorczy i konwencjonalny. Księgowi są w tej klasyfikacji zaliczani do typu konwencjonalnego, preferującego wykonywanie rutynowych czynności według ściśle narzuconych z góry i niezmiennych reguł, charakteryzującego się skrupulatnością, sumiennością, systematycznością, ale także małą wyobraźnią i brakiem elastyczności. Do niedawna osoba o takiej charakterystyce rzeczywiście odpowiadała specyfice pracy księgowego. Jednak pod wpływem Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), które są obecnie podstawą sprawozdawczości finansowej w Polsce, Europie i niemal na całym świecie, wymagania wobec osób pracujących w dziedzinie rachunkowości zmieniły się diametralnie. W nowych warunkach zaklasyfikowanie księgowego do zawodów konwencjonalnych jest błędne. Księgowy powinien być raczej typem przedsiębiorczym. W tym zawodzie będą ponadto bardzo przydatne niektóre predyspozycje typu badawczego, a nawet artystycznego. Postulowane w artykule zaprzestanie zaliczania księgowych do zawodów konwencjonalnych ma znaczenie nie tylko teoriopoznawcze, ale także praktyczne. (abstrakt oryginalny)
A zatem, cechy osobowości, a wyrażając się bardziej poprawnie - predyspozycje kierownicze albo się w genach dostaje, albo też nie. Stwierdzenie to wyraźnie zabarwione jest pesymizmem, człowiek bowiem nie jest "panem samego siebie", "kowalem własnego losu". (fragment tekstu)
Długotrwałe bezrobocie stało się stałym zjawiskiem w Europie i na świecie. Autor przybliża to zjawisko i przedstawia typologię długoterminowych bezrobotnych w Polsce.
W artykule podano, czym jest autoprezentacja oraz wizerunek autoprezentacyjny szefa. Szczegółowo omówiono Kwestionariusz Wizerunków Autoprezentacyjnych (KWA), stworzony na podstawie koncepcji M. Leary’ego. KWA ma na celu zdiagnozowanie ogólnej zdolności do autoprezentacji oraz tendencji do kreowania siebie jako osoby określonego typu. Przedstawiono istotę KWA, możliwości wykorzystania oraz sposób jego zastosowania.
13
84%
In marketing, the information based on verbal reports consumer may have low reliability due to different unconscious motives of the people who lead them to react contradictory to the views they express. These reactions often cannot be observed directly. The research in question, sought to know the psychophysiological responses to a TV commercial, measured by the polygraph. Involved 20 people, men and women professionals and university students, aged between 18 and 48 years in Bogotá. The results showed a contradiction between verbal report on the impact of commercial TV and reactions to the polygraph, also found the personality profile of those who had contradiction.(original abstract)
Na rynku edukacyjno-rozwojowym funkcjonuje wiele narzędzi diagnostycznych, których zadaniem jest zwiększenie jakości działania zespołów lub podniesienie efektywności bądź poziomu satysfakcji z pracy osób indywidualnych. Badania takie wykorzystywane są w różnych sektorach, również w sektorze pozarządowym. Do czego służą, jakie informacje mogą ujawnić i jak je można zastosować w praktyce zaprezentowano na przykładzie doświadczeń Fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich, która od 2014 roku korzysta z narzędzia Extended DISC. (fragment tekstu)
15
Content available remote Predyspozycje zawodowe artysty a cechy przedsiębiorcze
84%
Artykuł stanowi analizę porównawczą cech osobowości przypisywanych artystom z charakterystyką skutecznego przedsiębiorcy. Podstawą zestawienia jest profil osobowości twórczej, typy osobowości zawodowych oraz profil osobowości przedsiębiorcy. Celem artykułu jest wskazanie zakresu kompetencji, które mogą być niedostępne dla twórców, a które warunkują realizację przedsięwzięć biznesowych. Potwierdzeniem konieczności integracji sylwetki artysty i przedsiębiorcy są zaprezentowane przykłady czterech znanych artystów, którzy potrafili generować spektakularne zyski dzięki swojej twórczości. (abstrakt oryginalny)
Rola klasyfikacji metod nauczania polega na tym, że umożliwia analizę potencjału poszczególnych metod i określa sposoby ich doskonalenia, rozwoju i realizacji. Istnienie wielu typologii metod nauczania odzwierciedla złożoność zagadnienia i wagę zadań stawianych przez społeczeństwo przed współczesną szkołą. Celem artykułu jest przedstawienie podejścia klasyfikacyjnego opartego na mechanizmie dysjunkcji, które uwzględnia większą liczbę czynników. Dzięki zastosowaniu diagramów ilustrujących proponowaną klasyfikację możliwe jest zachowanie zawartości informacyjnej wielowymiarowych danych w przejrzystej formie, co ułatwia zrozumienie klasyfikacji oraz uwypukla jej istotne cechy. W zależności od konkretnych warunków efektywnego kształcenia podejście to pozwala na zmianę kryteriów i wybór odpowiedniej metody. Artykuł przedstawia związek między metodami nauczania a typami osobowości uczniów i ich preferencjami poznawczymi.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki przeprowadzonych przez autorkę badań empirycznych dotyczących cech, jakie ułatwiają oraz utrudniają zarządzanie firmami prywatnymi. Badaniami zostali objęci właściciele przedsiębiorstw reprezentujących kategorię małych i średnich firm. Przedstawione rozważania pozwoliły na wskazanie hierarchii trzech grup czynników odgrywających kluczową rolę w odniesieniu do efektywnego prowadzenia firmy prywatnej. (abstrakt oryginalny)
Celem teoretycznym niniejszego opracowania jest sformułowanie definicji narcystycznego zawodu (a także - zajęcia i wytworu pracy) w oparciu o studia literaturowe i adekwatną egzemplifikację. Ta ostatnia powinna m.in. określać, czy zawody/zajęcia z potencjałem narcystyczności są zorientowane na ludzi czy też na rzeczy, na dane, na środowisko naturalne albo na działalność twórczą, czyli do jakiej z pięciu grup zawodów wyróżnianych w literaturze przedmiotu [Roe, Luneborg, 1984, s. 56; za: Wołk, 2013, s. 16-17] przynależą. Ciekawe jest również przyjrzenie się temu, czy są to zawody umiejscawiane wysoko, czy też nisko w badaniach dotyczących poważania społecznego. Podstawę analiz musi też stanowić model narcystycznego podziwu i rywalizacji [Rogoza, Rogoza, Wyszyńska, 2016, s. 440-444], a także refleksja nad sytuacją osób wykonujących "zawody z narcystycznym potencjałem" pomimo swoich osobistych cech niekorelujących z kryteriami diagnostycznymi narcyzmu lub - wprost przeciwnie - z nimi zharmonizowanych. Niezbędnym uzupełnieniem będzie wykorzystanie barometru zawodów do określenia, czy należą one do zawodów deficytowych, nadwyżkowych czy równowagi. Do diagnozy narcystyczności wybranego zawodu wysoce przydatna może okazać się ponadto analiza treści (content analysis), czyli narracji pochodzącej od różnych podmiotów, tj. nie tylko wykonawców zawodu, ale i innych osób postrzegających sposób jego wykonywania. Zweryfikowanie powyższej przydatności stanowi cel metodyczny opracowania, podobnie jak opracowanie macierzy ryzyka odnoszącego się do realizowania narcystycznych zawodów/zajęć oraz generowania nacechowanych narcyzmem wytworów pracy. (fragment tekstu)
W artykule podjęto rozważania na temat wykorzystania testów osobowości w procesie rekrutacji i selekcji pracowników. W tym celu zaprezentowano definicje rekrutacji i selekcji oraz omówiono metody wykorzystywane w tym procesie przez współczesne organizacje. W artykule przedstawiono także wyniki analizy porównawczej trzech testów osobowości Facet 5, Insight Discovery and MBTI oraz omówiono wykorzystanie testu Facet 5 w procesie rekrutacji i selekcji.(abstrakt oryginalny)
Jednym z czynników wpływających na liczbę i jakość relacji społecznych dorosłego człowieka jest konstelacja jego cech osobowości. Gdy analizujemy wymiary osobowości, wykorzystując dominujący obecnie paradygmat teorii cech, możemy z łatwością zidentyfikować cechy, które potencjalnie sprzyjają dobrym kontaktom z ludźmi. Ekstrawersja decyduje o tym, że w grupie czujemy się swobodnie, a nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów nie sprawia nam kłopotów. Ugodowość wpływa na jakość relacji, zapewniając partnerskie stosunki, oparte na kooperacji i wzajemnym poszanowaniu. Natomiast Uczciwość (Honesty) sprawia, że osoba respektuje normy współżycia i jest godna zaufania. Można powiedzieć, że wskazane cechy zbliżają nas do ludzi i są składnikami "jasnej", społecznie akceptowanej strony osobowości. Opisano także inne cechy osobowości, których wpływ na kontakty z innymi ludźmi jest zgoła odmienny, sprzyjają one bowiem egoistycznym i antyspołecznym zachowaniom, zdecydowanie nie służą też utrzymywaniu bliskich, ciepłych i trwałych relacji. Cechy te, w ostatnich latach badane razem jako ciemna triada, to makiawelizm, subkliniczny narcyzm i subkliniczna psychopatia. Celem postawionym w niniejszym opracowaniu jest przybliżenie Czytelnikowi wyników kilkunastu lat badań nad ciemną triadą cech osobowości: określenie wspólnego jądra triady oraz zidentyfikowanie niepowtarzalnych właściwości każdej z cech. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.