Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Układ opakowanie-produkt
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przeprowadzone badania potwierdzają, ze założony opis migracji składników powłok lakierowych jako proces dyfuzji jest słuszny. Wniosek ten, oparty na badaniach przechodzenia związków do H2 można rozszerzyć na inne substancje modelowe stosowane w badaniach powłok lakierowych, symulujące działanie produktów spożywczych nie zawierających tłuszczów. Natomiast w przypadku produktów spożywczych zawierających tłuszcze i ich symulantów, ze względu na możliwość przenikania środowiska agresywnego do materiału polimerowego i naruszenia jego struktury, współczynnik dyfuzji migrującego związku w warstwie granicznej może zależeć od koncentracji. W tym przypadku teoretyczne rozważania zjawisk, występujących w warstwie granicznej polimerowy materiał opakowaniowy- substancja modelowa (produkt spożywczy), prowadzą do złożonych wyrażeń matematycznych opisujących migrację, których doświadczalne potwierdzenie, dla większości układów, wymaga dalszych prac.
Celem pracy była analiza i ustalenie warunków badań migracji globalnej, tj. sumarycznej ilości wszystkich związków, które przeszły z powłoki lakierowej do substancji symulujących produkty spożywcze nie zawierające tłuszczów. Badania wystarczy prowadzić stosując H2O, 10% C2H5OH and 3% CH3COOH jako substancje modelowe symulujące działanie artykułów żywnościowych nie zawierających tłuszczu.
3
Content available remote Powłoki skrobiowe stosowane w opakowalnictwie żywności
100%
Do przedłużenia trwałości niektórych produktów coraz częściej stosuje się jadalne powłoki skrobiowe. Mają one wiele zalet, wśród których istotne są: biodegradowalność, szeroka dostępność i niska cena. Charakteryzują się dobrymi właściwościami mechanicznymi, optycznymi, sorpcyjnymi, a w połączeniu z innymi składnikami (takimi, jak np. tłuszcze) także właściwościami barierowymi. Są szczególnie przydatne do wprowadzenia substancji dodatkowych do żywności z możliwością ich kontrolowanego uwalniania w czasie spożywania potraw, jak i ich przygotowywania. Powłoki i filmy skrobiowe są wytwarzane najczęściej techniką wylewania. W połączeniu z plastyfikatorem i/lub innymi składnikami tworzą ciągłe struktury nadające się do bezpośredniego powlekania surowców i produktów spożywczych. (abstrakt oryginalny)
Celem opisanych w artykule badań było przeanalizowanie oddziaływania powłok lakierowych na retencję witaminy C oraz zmiany barwy owoców kolorowych apertyzowanych, podczas długotrwałego przechowywania ich w puszkach konserwowych. Praca ta stanowi wycinek szerszych badań autorki nad doborem odpowiednich lakierów ochronnych puszek blaszanych stosowanych do przechowywania agresywnych przetworów owocowych.
W artykule przedstawiono istotę i narzędzia strategii dyferencjacji, czyli wyróżniania się. Opisano przesłanki przemawiające za wykorzystywaniem opakowania jako źródła dyferencjacji produktów oraz podstawowe strategie dyferencjacji i kryteria ich wyróżniania. Omówiono również elementy opakowania stanowiące narzędzie różnicowania produktu.
Celem pracy było ustalenie korelacji między wynikami przyspieszonych badań migracji globalnej składników powłok lakierowych, prowadzonych w podwyższonej temperaturze i skróconym czasie i wynikami badań długotrwałych, prowadzonych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunków magazynowania produktów spożywczych. (fragment tekstu)
Tradycyjne opakowania z założenia nie powinny oddziaływać w żaden sposób na zapakowane w nie produkty. W pewnych przypadkach jednak oddziaływanie między produktem a opakowaniem może przynieść wiele korzystnych efektów, czego najlepszym przykładem jest stosowanie opakowań aktywnych (AP – active packaging), zwanych też interaktywnymi (IP – interactive packaging). W artykule opisano sposoby wykorzystania aktywnych opakowań w celu usunięcia tlenu lub etylenu z opakowania, pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, czy emitowania zapachów pożądanych. Przedstawiono również przyszłość opakowań żywności, czyli tzw. opakowania inteligentne (intelligent packaging). Opakowania te mają w zamierzeniu monitorować lub dostarczać informacje o produkcie, jego jakości, bezpieczeństwie lub jego lokalizacji w trakcie transportu czy magazynowania.
Artykuł dotyczy oceny stopnia ważności cech jakościowych opakowania w procesie zakupu w aspekcie produktów mleczarskich. Próbowano ustalić istnienie statystycznej zależności pomiędzy oceną ważności badanych cech jakościowych opakowania w procesie zakupu dla nabywców w odniesieniu do badanych grup produktów mleczarskich.
Celem podjętych badań przechowalniczych była analiza zmian parametrów jakościowych orzechów nerkowca, takich jak wskaźnik sensorycznej jakości całkowitej (WSJC), jak również wyznaczniki jakości tłuszczu zawartego w orzechach nerkowca, tj. liczba nadtlenkowa (LN) oraz liczba kwasowa (LK) w czasie przechowywania w zróżnicowanych warunkach mikroklimatycznych w zależności od wyjściowego składu mieszaniny gazów w opakowaniu.
W artykule przedstawiono ocenę odporności korozyjnej blach niskocynowych wykonanych w warunkach laboratoryjnych. Wykorzystując metodę polaryzacji oraz numeryczną interpretację wyników, przeprowadzono badania w układach modelujących warunki korozji układu opakowanie - produkt. Dla porównania przeprowadzono analogiczne badania blach wytwarzanych na skalę przemysłową przez różnych producentów.
W pracy przedstawiono charakterystykę rynku opakowań w Polsce. Zaprezentowana została istota i aspekty związane z opakowalnictwem, oraz główne funkcje opakowań. Zdefiniowano pojęcie opakowań oraz podane zostały regulacje prawne zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie konieczności prowadzenia polityki ograniczenia odpadów powstałych z produkcji opakowań. W artykule zostały również wskazane trendy na rynku innowacji opakowań.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było przedstawienie możliwości wykorzystania teorii niezawodności w towaroznawstwie opakowań. Kompleks zagadnień, który obejmuje praca, związanych z niezawodnością opakowań, w szczególności opakowań metalowych do produktów spożywczych, jest przedstawiony w aspekcie podstawowej funkcji, którą musi spełniać opakowanie, tj. funkcji ochronnej. Zaprezentowano specjalny program komputerowy NIEZOPAK, który może być wykorzystany w badaniach dowolnych cech, których rozkład jest rozkładem Weibulla.
Celem pracy jest stwierdzenie, czy aluminium migruje z naczyń aluminiowych do produktów spożywczych w ilościach zagrażających zdrowiu ludzkiemu. Nie dysponowano możliwościami praktycznymi zbadania ogólnej ilości tego pierwiastka wprowadzanej do organizmu ludzkiego. Skoncentrowano się na badaniu jego migracji z naczyń wzorcowych do roztworów wzorcowych oraz z sokowników aluminiowych do soków.
Artykuł przybliża wyzwania stojące przed projektantem opakowań. Autorka wyjaśnia, że na początku drogi projektowej jest zawsze marka i wartości, które przekazuje. Dobry projektant musi więc narzucić sobie ramy, w obrębie których powstaną wizje artystyczne - nie wolno zapominać, że projekt opakowania nie jest dobrym miejscem na wyrażanie własnych idei czy artystycznych demonstracji. Według autorki dobre opakowanie ma w atrakcyjny sposób komunikować to, co najważniejsze dla marki, a złe opakowanie to właśnie takie, które nie przekazuje tego, na czym marce zależy, chociaż może „grzeszyć" pięknem i porażać zamysłem twórcy. To marka ma rządzić zamysłami projektanta, być pierwszym i zarazem ostatecznym odwołaniem każdej wizji.
Na podstawie przeglądu literatury omówiono wpływ stopnia przenikania tlenu (SPT) przez opakowanie na wyróżniki jakościowe chłodzonego mięsa. Wykazano istotny wpływ SPT na zapewnienie odpowiedniej jakości i trwałości przechowywanego mięsa. Stwierdzono, że stopień przenikania tlenu przez materiał opakowaniowy ma istotny wpływ na: ogólną liczbę bakterii, liczbę bakterii z rodzaju Pseudomonas i rodziny Enerobacteria-ceae, liczbę bakterii psychrotrofowych, okres przechowywania, ocenę sensoryczną barwy, udział barwy czerwonej a* i nasycenie barwy C*. Nie ma natomiast wpływu na: liczbę bakterii z rodzaju Lactobacillus, jasność barwy L*, udział barwy żółtej b*, kąt tonu barwy h°, ocenę sensoryczną soczystości i kruchości mięsa. Opinie badaczy dotyczące oddziaływania SPT przez opakowanie na ocenę sensoryczną zapachu są podzielone. Te kontrowersje mogą wynikać z faktu, iż autorzy utożsamiają barierowość opakowania jedynie ze stopniem przeni-kalności tlenu, a nie uwzględniają przenikalności pary wodnej i innych gazów.(abstrakt oryginalny)
Dziś opakowania produkuje się na skalę masową, ale i one wyglądają już jak robione ręcznie. Pomimo to ich koszt nie jest tak zawrotnie drogi jak wcześniej. W dobie obecnej trudno wyobrazić sobie sklepowe półki bez kolorowych, niejednokrotnie finezyjnie zaprojektowanych opakowań. Udane ich wzory często decydują o zakupie danego produktu, przyczyniając się do jego promocji. Jednakże polskie firmy w dużej mierze nadal zamawiają słynące ze złej jakości opakowania w Chinach. To poważny błąd, który może wpłynąć negatywnie na zakupowe decyzje klientów.(abstrakt autora)
W pracy przeanalizowano wpływ lakierów produkcji zagranicznej na właściwości przetworów owocowych apertyzowanych podczas ich przechowywania w puszkach blaszanych.
Z chwilą wejścia do Unii Europejskiej Polska została zobowiązana do dostosowania własnych przepisów dotyczących materiałów opakowaniowych i opakowań do żywności do prawa Wspólnoty. Związane to było z koniecznością implementowania odpowiednich dyrektyw Unii Europejskiej do ustawodawstwa krajowego. W wyniku harmonizacji przepisów takie same wymagania i kryteria oceny jakości zdrowotnej opakowań żywności, jakie istnieją w państwach Unii, obowiązują również w Polsce. W artykule zaprezentowano wymagania prawne oraz obowiązki producenta dotyczące produkcji bezpiecznych dla zdrowia opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
Bardzo ważnym elementem technologii produkcji, przechowywania i dystrybucji żywności jest opakowanie. Opakowania konwencjonalne nie gwarantują jednak pełnej sterylności produktu, a więc i jego trwałości podczas dłuższego przechowywania. Przełomem w konserwowaniu żywności stało się pakowanie aseptyczne, które zawdzięcza swój rozwój utrwalaniu termicznemu. W artykule omówiono charakterystykę laminatu opakowaniowego oraz wyniki przeprowadzonych badań konsumenckich.
W pracy przedstawiono metody oceny właściwości materiałów opakowaniowych przeznaczonych do kontaktu z żywnością poprzez opracowanie sposobów obliczeń wartości migracji dla różnych układów materiał polimerowy - medium i na tej podstawie określenie przydatności i ewentualnie czasu użytkowania materiałów pozostających w kontakcie z produktami spożywczymi. Praca ma charakter teoretyczno - doświadczalny i jej celem jest podanie narzędzi oceny przydatności materiałów opakowaniowych do pakowania artykułów żywnościowych, przy dysponowaniu odpowiednią bazą danych, specyficzną dla konkretnego układu materiał opakowaniowy - produkt - środowisko zewnętrzne.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.