Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wine market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Scharakteryzowano polski rynek wina oraz zmiany jakie na nim zachodziły w latach 1999-2009. W tym celu użyto tradycyjnych technik eksploracji danych. Do prezentacji rozkładu geograficznego spożycia wina w polskich gospodarstwach domowych wykorzystano gradacyjne techniki prezentacji danych geograficznych. Głównym materiałem badawczym były dane pochodzące z GUS. (abstrakt oryginalny)
Wykonano analizy i oceny konkurencyjności rynku wina gronowego w Polsce, w oparciu o analizą pięciu sił konkurencyjnych modelu Portera. Na podstawie wyników stwierdzono, że czynnikami o kluczowym wpływie na sytuację konkurencyjną w sektorze winiarskim była siła oddziaływania substytutów i zagrożenia ze strony nowych konkurentów wchodzących do sektora. Najgroźniejszymi substytutami dla wina są: piwo i wódka czysta. Są one atrakcyjniejsze pod względem smaku, wygody spożycia, dostępności i ceny. Dla nowo wchodzących konkurentów sektor winiarski jest atrakcyjny z uwagi na wielkość rynku, wzrost spożycia, sprzedaży i zainteresowania winem. (abstrakt oryginalny)
Dokonano przeglądu piśmiennictwa na temat możliwości wykorzystania krajowych jabłek, aronii, wiśni, czarnej porzeczki i innych tego typu produktów do produkcji win owocowych. Scharakteryzowano te owoce pod kątem zawartości związków polifenolowych, przeciwutleniaczy i in. Związki te mogą zapobiegać m.in. chorobom serca i naczyniowym; mają działanie przeciwkancerogenne, a także łagodzą ból i przeciwdziałają stresowi. Wiele owoców wykorzystuje się do produkcji win owocowych zarówno w przemyśle, jak i w warunkach domowych. Na podstawie dostępnej literatury można stwierdzić, że możliwe jest uzyskanie win o bardzo dobrej jakości oraz wyrazistym, pełnym smaku, który jest całkiem odmienny od smaku wina gronowego.(abstrakt oryginalny)
Polska nie była i nie jest postrzegana jako kraj winiarski, ale od kilku lat obserwuje się tu wyraźny wzrost zainteresowania hodowlą winorośli i produkcją wina. Patrząc z perspektywy historycznej, można jednak zauważyć, że próby zaistnienia polskiego winiarstwa nie są zjawiskiem nowym. Współcześnie odrodzeniu winiarstwa sprzyjają przede wszystkim zmiany warunków klimatycznych, ale również zjawiska o charakterze społecznym, takie jak zmiany preferencji konsumentów, wzrost ich zamożności, wzmocnienie wizerunku Polski na turystycznej mapie Europy, popularność lokalnej żywności i ruchów "slow food" i "slow life". Polskie winiarstwo szybko się rozwija, wykształca własną specyfikę, zarówno pod względem profilu winiarzy, jak i wykorzystywanych odmian winorośli i stylu wina. Mimo to działalność winiarska jest obciążona stosunkowo dużym ryzykiem, a otoczenie nadal pozostaje niesprzyjające. Wyniki analizy SWOT skłaniają do przyjęcia konserwatywnej strategii rozwoju branży. Celem opracowania była syntetyczna prezentacja stanu polskiego winiarstwa w kontekście zmieniających się uwarunkowań naturalnych i rynkowych oraz wstępna ocena jego potencjału. Jako materiał badawczy wykorzystano dane z portalu winogrodnicy.pl, informacje upubliczniane przez Agencję Rynku Rolnego oraz statystyki prowadzone przez polskie stowarzyszenia winiarskie i Wine Institute. Dane pierwotne dotyczące specyfiki małopolskich gospodarstw winiarskich pochodziły z kwestionariuszy wywiadu oraz z obserwacji prowadzonych w gospodarstwach. (abstrakt oryginalny)
5
75%
Artykuł prezentuje główne determinanty produkcji wina gronowego w Polsce oraz wynikające z nich implikacje dla opisywanego sektora. Na wytwarzanie tego trunku w największym stopniu wpływają regulacje prawne oraz preferencje konsumentów, choć istotnym czynnikiem jest także położenie geograficzne. Wejście Polski do Unii Europejskiej spowodowało zauważalne pomnożenie liczby winnic i areałów uprawnych winorośli. Dodatkowo Unia włączyła Polskę do strefy A europejskiej uprawy winorośli, na czym zyskali głównie mali producenci. Póki co najmocniejszą cechą polskiego wina jest jego jakość. Problem stanowi jednak rozbudowany instytucjonalizm, który stwarza barierę rozwojową tej branży. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż udział we wspólnotowym rynku wina generuje szereg szans. Poruszone problemy umożliwiają zapoznanie się z ogólnym stanem polskiej branży wina gronowego, który wynikł z opisanych w pracy czynników. (abstrakt oryginalny)
Światowy rynek winogron i wina przeszedł poważne zmiany w ciągu ostatnich 15 lat. Nowa era nastała, gdy wina z Nowego Świata zaczęły zyskiwać uznanie konsumentów, a na rynek wkraczały kolejne kraje rozwijające się, produkcja wina zaś w krajach Starego Świata malała. Wpływ na to miały procesy globalizacyjne, które dały korzystną pozycję skoncentrowanym rynkom. Z tego powodu wzrasta znaczenie współpracy w zakresie uprawy winorośli i produkcji wina, zarówno w Nowym Świecie, jak i w Europie, która pozwala sprostać wyzwaniom wynikającym z rozwoju globalnego rynku wina. W krajach europejskich o wielowiekowej tradycji wytwarzania wina kwestia zrzeszania się w celu stabilnej działalności sektora została wcześniej rozwiązana, głównie przez tworzenie spółdzielni produkcyjnych. Na nowych obszarach integrację rozpoczęto później, lecz przeprowadzono ją w większym zakresie i przybrała ona w wielu przypadkach formę klastrów przemysłowych. Zbadano konieczność współpracy i zaprezentowano korzyści oraz problemy, które ona niesie ze sobą, a także porównano modele współpracy w krajach europejskich oraz na innych kontynentach. Celem badań było ustalenie, jakie są najistotniejsze atuty wiodące do sukcesu.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Zastosowanie naringinazy w technologii soków i win
75%
Naringinaza jest kompleksem dwóch enzymów, α-L-ramnozydazy (EC 3.2.1.40) i β-D-glukozydazy (EC 3.2.1.21). Ze względu na swoją aktywność hydrolityczną naringinaza ma potencjalne duże zastosowanie w technologii żywności. Celem pracy jest przedstawienie możliwości zastosowania naringinazy w produkcji win i soków owocowych. W pracy dokonano przeglądu literatury wskazującego na możliwe zastosowania immobilizowanej naringinazy oraz zamieszczono wyniki pilotażowych badań własnych nad aplikacją enzymu. Przedstawione zastosowania enzymu wynikają ze zdolności naringinazy do deglikozylacji związków obecnych w żywności. Naringinaza pozwala przede wszystkim usunąć gorzki smak soków cytrusowych dzięki hydrolizie gorzkiego flawonoidu - naringiny oraz wzmocnić aromat win i soków owocowych poprzez uwalnianie lotnych związków zapachowych z ich glikozydowych prekursorów(abstrakt oryginalny)
Po silnych spadkach głównych indeksów giełdowych inwestorzy stali się ostrożniejsi. Poszukują nowych, obarczonych mniejszym ryzykiem możliwości zarabiania. Takie możliwości daje np. alkohol. W artykule przedstawiono specyfikę inwestowania w markowe alkohole (wina, whisky).
9
Content available remote Rational Speculative Bubbles in the Fine Wine Investment Market
75%
The paper focuses on detection of rational speculative bubbles in fine wine investment market. Our research was conducted using recursive tests. The chosen method additionally allowed us to set time frames for potential bubbles. The results have shown that speculative bubble episodes appeared between 2006-2007 both in fine wine market and in most of selected traditional stock exchanges. However, only the fine wine market recorded the second wave of speculative bubbles between 2010-2011. (original abstract)
Artykuł ma charakter badawczy i koncentruje się na analizie zjawiska percepcji produktu. Jego celem jest przedstawienie wyników badań własnych autorek oraz wskazanie dalszych rekomendacji badawczych. Na podstawie przeprowadzonych badań quasi-eksperymentalnych wskazano na wpływ świadomości ceny wina na jego smak. Podmiotem badania byli pełnoletni mieszkańcy portugalskiego miasta Braga. W badaniach wzięło udział 120 osób. Do określenia preferencji dotyczących smaku wina zastosowano ślepe testy. Wpływ świadomości ceny i jej poziomu na decyzje konsumenckie określono na podstawie zmian w podejmowanych przez badanych decyzjach po degustacji win oznaczonych cenami. Wyniki dowodzą, że cena stanowi istotny czynnik decyzji konsumenckich, wpływający na postrzeganą jakość wina. Ponadto wykazano, że występują różnice między częstotliwością zmian preferencji pod wpływem ceny u kobiet i mężczyzn.(abstrakt autora)
Inwestycje w aktywa emocjonalne dostarczają inwestorom korzyści zarówno finansowych, jak i niefinansowych. Są one pochodną relacji emocjonalnej inwestora do przedmiotu inwestycji i odzwierciedlają pieniężny ekwiwalent korzyści płynących z faktu jego posiadania. W artykule podjęto próbę kwantyfikacji korzyści niepieniężnych w drodze estymacji czterech rodzajów psychicznych stóp zwrotu z inwestycji w szlachetne wina z rejonu Bordeaux, Burgundii i Szampanii. Uzyskane wyniki pozwalają na pozytywną weryfikację hipotezy o niższym poziomie psychicznych stóp zwrotu z inwestycji w wina wchodzące w skład indeksu Liv-ex 50, a więc cieszące się dużym zainteresowaniem inwestorów spekulantów, w porównaniu z winami objętymi indeksem Bordeaux Legends 50, o większych walorach dla inwestorów kolekcjonerów. Niemniej w odniesieniu do pozostałych analizowanych indeksów win weryfikacja tego typu hipotezy jest negatywna. Dalsze badania wymagają opracowania nowych narzędzi obliczeniowych oraz operowania na danych zdezagregowanych. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Consumer Behaviour on the Wine Market in Nitra Region
75%
Today, no businesses can afford to ignore marketing, because it plays a very important role in every company. Last years entrepreneurs have started to feel the need of promotion their products and activities. Competition is high not just from abroad, but also in our country. In wine field customers can choose from many products and wine producers should try hard to survive. Using marketing tools is in this field as need as in any other businesses and without them there is not a big chance to be successful. Marketing tool is a mean of communication with a customer and a customer plays the most important role. Using the right marketing tools can make your brand special - different from the others. Doing marketing research helps companies to know their target group - customers that really buy or want to buy their products. Asking the right question in marketing research can help them to use the right marketing tools. In many cases it means to spend marketing budget the way that will truly communicate with their target group. Then there is just a short way to be successful - in our case in wine field. (original abstract)
W artykule analizuje się sektor wina w Portugalii z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju. Portugalia jest jednym z tradycyjnych jego producentów, zaś wino jedną ze strategicznych gałęzi jej gospodarki. Przemysł alkoholowy, do którego należy segment wina, jest kontrowersyjny, gdyż z jednej strony obarczony jest stygmatem "grzechu", ze względu na negatywne konsekwencje społeczne i zdrowotne, z drugiej zaś wino od dawna związane było z boską symboliką, jako element obrządków religijnych. Ponadto niektóre badania wskazują na pozytywny wpływ na zdrowie ograniczonej konsumpcji czerwonego wina. Ze względu na globalny zasięg rynku wina, w artykule przedstawiony został najpierw szerszy kontekst, który wpływa na rynek wina w Portugalii. Następnie przedstawiona została sytuacja wewnętrzna oraz wysiłki w kierunku zrównoważonego rozwoju tego sektora gospodarki Portugalii. Jako metodologię przyjęto analizę literatury z różnych dziedzin wiedzy związanych z winem. (abstrakt oryginalny)
14
75%
Rynek wina w Europie ulega w ostatnich latach znaczącym przemianom. Spada konsumpcja wina w krajach winiarskich, wzrasta zaś w tych, które tradycyjnie do tego grona nie należały. Innym trendom podlega zaś produkcja i konsumpcja szeroko rozumianych win ekologicznych. Celem artykułu jest analiza rynku wina w Europie w kontekście produktów ekologicznych oraz ocena społecznego znaczenia rosnącej popularności win ekologicznych. Badanie przeprowadzono na podstawie analizy danych dotyczących wielkości produkcji i sprzedaży wina konwencjonalnego i ekologicznego oraz deklaracji z wywiadu fokusowego przeprowadzonego z producentami wina ekologicznego. Wyniki badań potwierdzają rosnącą popularność ekologicznych upraw i produkcji zarówno wśród wytwórców wina, jak i konsumentów. Ukazują jednak również pewne problemy w zakresie terminologii dotyczącej istoty, eko-znakowania i nazewnictwa win ekologicznych, których natura wydaje się wynikać ze zmiany paradygmatu działania przedsiębiorcy i odejściu od założeń maksymalizacji zysku i zwiększania efektywności, na rzecz dbałości o zrównoważony rozwój i jakość. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The aim of this study was to assess the changes that occurred in grape production and the wine market in Poland in the years 2009-2021. In addition, an attempt was made to assess the impact of thermal conditions on the development of grape cultivation in Poland. Design/methodology/approach: Changes in the number of vineyards, grape cultivation areas, grape harvests and the production and sale of wine in Poland were analysed in detail. The analysis was conducted based on data from the National Support Centre for Agriculture (KOWR) and the Institute of Meteorology and Water Management (IMiGW). Findings: The research indicated that grape cultivation and wine production developed dynamically throughout the period in question. It is worth noting that most of the observed changes took place in the form of an exponential trend, which also points out the level of interest shown among producers and consumers in this industry and its potential. The study also showed that the distribution of vineyards registered at KOWR relative to the thermal conditions in a given region is relatively proportional across voivodeships (provinces). The voivodeships in which, based on the average sum of active temperatures from 2009-2021, relatively conducive conditions for the development of grape cultivation existed were also indicated. Research limitations/implications: The research period covered only 11 years, this type of research requires further analysis to determine in the long-term further possibilities for the development of wine production in Poland. (original abstract)
16
Content available remote Inwestycje w wino
63%
W artykule przedstawiono krótką analizę inwestycji na niszowym i słabo opisywanym rynku win inwestycyjnych. Omówiono główne cechy tego rynku oraz indeksy, które opisują sytuację na rynku i stanowią benchmark dla tej nowej grupy instrumentów alternatywnych. Dokonano również analizy rentowności inwestycji w wino na tle wybranych instrumentów klasycznych i alternatywnych. (abstrakt oryginalny)
Współczesny inwestor wyjątkowo rozważnie wybiera do swojego koszyka odpowiednie instrumenty, z których będzie próbować osiągnąć zyski. Istnieje szeroki wachlarz możliwości inwestowania, gdyż współczesna bankowość inwestycyjna pozwala na inwestycje w każdą dziedzinę życia. W artykule omówiono inwestycje w rynek win, który zaliczamy do rynku przedmiotów kolekcjonerskich.
Purpose: The aim of this article is to understand how Polish winemakers make decisions about the type of production; to identify barriers of implementation of organic practices organic, to understand the values that are behind the decision-making process in the context of the three areas of sustainable development and present recommendations in relation to the conclusions. Design/methodology/approach: Methodological approach is based on Analytical Hierarchical Process (AHP). The study included 18 values grouped according to belonging to the environmental, social and economic area. The importance of each value was compared by the respondents with the other values, which allowed to understand the course of the decision-making process in the context of the goals and importance of environmental, social and economic values represented by organic and conventional winemakers. Findings: The research revealed significant differences in the approach to the environmental and economic values. Conventional and organic winemakers differ in the hierarchy of values in the context of the triad of sustainable development (economy, society, environment), and the key values taken into account by conventional winemakers are pecuniary values, in contrast to organic winemakers, for whom non-economic values are key, in particular from the area of environmental issues. Organic production is perceived by the surveyed winemakers in ideological rather than business terms. Conventional winemakers see the organic production as more complicated and problematic. Practical implications: This is a significant problem showing the lack of education and awareness in relation to the theory and practice of an organic production. This situation should be alarming for agricultural advisory institutions and the entities of administration responsible for the implementation of sustainable development assumptions. Originality/value: This paper fills a gap in literature science, by the Authors' knowledge, this is the first article to use the AHP method to determine how winemakers make decisions about the type of production.(original abstract)
Bez względu na sytuację gospodarczą, poziom kosztów jest stałym punktem odniesienia działań, leżącym w centrum zainteresowań decydentów. Dostępność wyspecjalizowanych usług na najwyższym poziomie to szybsza reakcja na nieciągłość i niepowtarzalność zdarzeń, synchronizująca podaż z popytem, ograniczająca utracone możliwości sprzedaży bez konieczności inwestycji w aktywa stałe. W opracowaniu postawiono tezę, że celem outsourcingu jest dodawanie wartości przedsiębiorstwu w obszarach uznawanych za jego niekluczowe kompetencje. Jej weryfikacja została przeprowadzona na podstawie innowacyjnego modelu biznesowego cloud computing, będącego jednym z najważniejszych trendów kreowania przewag konkurencyjnych przedsiębiorstw, już dziś zmieniający struktury podmiotowe i zasady współpracy w łańcuchach dostaw. Rozważania zostały wsparte analizą przypadku prezentującą przedsiębiorstwo Winezja.pl prowadzące działalność na rynku dystrybucji win w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Jednym z obserwowanych ogólnoświatowych trendów jest zwiększająca się popularność wina, odnotowywana głównie wśród młodych ludzi. Zmieniające się upodobania konsumentów Europy Środkowej i Wschodniej, dotąd preferujących mocniejsze alkohole, ciągle nie nadążają za rynkami Europy Zachodniej i tamtejszym poziomem konsumpcji wina. Wino w Polsce ma niejasny wizerunek. Z jednej strony jest postrzegane jako alkohol tani, z drugiej traktowane jest jako wyrób luksusowy. Poziom edukacji w zakresie win nie jest dobrą stroną polskiego konsumenta. Mimo coraz większej dostępności wina w Polsce wciąż nie ma rozwiniętej kultury jego picia. Przybywa placówek posiadających w ofercie ten alkohol. Mamy coraz więcej winnic, importerów, dystrybutorów oraz specjalistycznych punktów sprzedaży, a także barów winnych. Można także inwestować w wino. W tym kontekście warto zastanowić się, jak funkcjonują łańcuchy dostaw wina w Polsce. Czy zważając na specyfikę wyrobu i polskiego rynku łańcuchy te charakteryzują się czymś szczególnym? Na te i wiele innych pytań próbują odpowiedzieć autorzy artykułu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.