Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Managerialism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł przedstawia zasady kształtowania pakietów wynagrodzeń menedżerów we współczesnych organizacjach. Omówiono w nim problemy związane z ustalaniem optymalnego poziomu wynagrodzeń oraz z doborem składników pakietu wynagrodzeń menedżerów. Dużo miejsca poświęcono poszukiwaniom skutecznych mierników oceny efektów wykorzystywanych do kształtowania wynagrodzeń menedżerów i projektowaniu bodźców długoterminowych. Artykuł porusza również kwestię jawności wynagrodzeń menedżerów. Prezentuje doświadczenia amerykańskie w zwiększaniu transparentności wynagrodzeń menedżerów.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zmiana paradygmatu zarządzania w ekoempatycznej koncepcji menedżeryzmu
75%
Powstające społeczeństwo humanistyczno-ekologiczne (społeczeństwo uczące się) wyłania się z kultur istniejących i jednocześnie powoduje zmiany kulturowe. Pojawiają się w związku z tym różnorakie pytania, dotyczące aktualności dotychczasowego paradygmatu zarządzania - jego efektywności, sprawności i etyczności. W artykule poszukuje się odpowiedzi na powyższe pytania. Punktem wyjścia jest krytyczna analiza świata technokratycznego (technopolu). Następnie przedstawia się warunki, które mogą doprowadzić społeczeństwo technopolu do nowej ery zwanej społeczeństwem humanistyczno-ekologicznym. W organizacjach alternatywą dla technokratycznego paradygmatu staje się podejście holistyczne - ekoempatyczna koncepcja działań menedżerskich. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja menedżerskiej teorii firmy O. Williamsona oraz wykazanie, że jej założenia są aktualne i użyteczne w analizie funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena rozwiązań przyjętych w wymiarze sprawiedliwości dotyczących zarządzania nim przez profesjonalne podmioty. Artykuł odpowiada na pytania, na ile formalne kompetencje menedżerów sądowych pokrywają się z kompetencjami merytorycznymi i praktycznymi. I wreszcie, na ile menedżerowie są świadomi wyzwań stojących przed współczesnym wymiarem sprawiedliwości w Polsce. Brak wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania może być poważną przeszkodą we wprowadzeniu profesjonalnego zarządzania sądem. Wprowadzenie do sądu menedżera sądowego wymaga w związku z tym dokonania identyfikacji luki kompetencyjnej i opracowania strategii kształcenia ustawicznego dostosowanego do potrzeb organizacji wymiaru sprawiedliwości.(abstrakt oryginalny)
Transformacja instytucji akademickich inspirowana ideą new public management wprowadza nowy paradygmat zarządzania uczelnią. Istotą nowego modelu uczelni jest przeniesienie korporacyjnych struktur władzy i praktyk menedżerskich do akademickiego środowiska instytucjonalnego. Takie podejście do reformy uniwersyteckiej nawiązuje do koncepcji "twardego" menedżeryzmu. Jeśli władze uczelni akceptują narzucone nowe, menedżerskie reguły gry, wzmacniają system oparty na logice odbiegającej od tradycyjnych akademickich norm. Jednak mogą też próbować utrzymać instytucje zakorzenione w akademickiej logice instytucjonalnej, co wymaga alternatywnego podejścia mieszczącego się w koncepcji "miękkiego" menedżeryzmu. W artykule pokazano, że kolegialność i menedżeryzm nie muszą oznaczać wykluczających się przeciwieństw. Te dwie pozornie sprzeczne idee mogą współistnieć w postaci "miękkiej" wersji menedżeryzmu, w jego zhumanizowanej lub neokolegialnej formie. Wymaga to przedefiniowania struktur zarządzania uczelnią przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnych norm i wartości akademickich. Autor artykułu zastosował metodę badawczą krytycznej analizy literatury.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie na kilka zagadnień, które zdaniem autorów podkreślają szczególną rolę menedżeryzmu w zarządzaniu rozwojem regionalnym.
W niniejszym artykule przedstawiono wyniki badań nad współczesnym rozwojem kooperacji spożywczej na Ukrainie. Zostały opisane zakres, formy i metody spółdzielczego managementu, jako jakościowo nowego systemu fachowego kierowania kooperacją spożywczą. Określono również jego specyficzne właściwości i charakterystyczne cechy. Opracowano rekomendacje dotyczące efektywnego rozwoju spółdzielczego managementu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł na temat "interim manager", czyli menedżera do zadań specjalnych. Przedstawiono polski rynek interim managerów a także trendy na Zachodzie. Opisano funkcje oraz charakterystykę pracy zawodowego menedżera do zadań specjalnych.
W artykule omówiono pojęcie administracji publicznej, opisano i poddano krytyce jej tradycyjny model. Przedstawiono podstawy menedżeryzmu jako nowoczesnego modelu zarządzania w administracji publicznej.
Wydarzenia końca minionego roku w bezlitosny sposób ukazały spadek prestiżu nauczyciela, pedagoga, mentora w oczach potencjalnego ucznia. Rzemiosło nauczyciela z powodzeniem można by zaliczyć w dzisiejszych czasach do rzeszy zawodów niebezpiecznych dla życia i zdrowia, takich jak: spawacz, saper, żołnierz służby zawodowej, hutnik czy też stróż. Zapewne wiele osób ma jeszcze w pamięci wydarzenia ze znanego już na całą Polskę technikum samochodowego w Toruniu, gdzie grupa uczniów "umilała czas" swojemu nauczycielowi. A autorski film toruńskich żaków, wprawdzie nie nagrodzony jeszcze na żadnym poważnym festiwalu filmowym, w brutalny sposób "otworzył" oczy i usta wielu osobom, które do tej pory albo nie dostrzegały problemu spadku autorytetu nauczyciela albo marginalizowały go. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu zaprezentowano zmiany, jakie zachodzą w zarządzaniu jednostkami samorządu terytorialnego. Bardziej szczegółowo omówiono koncepcję Nowego Zarządzania Publicznego oraz scharakteryzowano rolę menedżera publicznego. W drugiej części przedstawiono opis działania, jakie zostało podjęte na gruncie praktycznym w jednej z polskich gmin na rzecz doskonalenia zarządzania w świetle menedżeryzmu. (abstrakt oryginalny)
Opisano model menadżerskiej administracji publicznej. Zaprezentowano klasyfikację usług publicznych realizowanych w gminach. Przedstawiono udział polskich organizacji pozarządowych w świadczeniu usług publicznych. Wskazano obszary i skalę działań organizacji pozarządowych w 2006 r.
13
Content available remote Gmina jako podmiot zarządzania
63%
Nowe wymagania wobec menedżerów są rezultatem zmian zachodzących w otoczeniu rynkowym współczesnych organizacji. Warto przy tym podkreślić, że podstawą profesjonalnego menedżeryzmu są dobre relacje z pracownikami oraz ze społeczeństwem, co jest możliwe dzięki posiadaniu specyficznych cech, umiejętności, w tym umiejętności zdobywania i wykorzystywania wiedzy, także przez prowadzenie bezustannego społecznego dialogu. Gmina jako podmiot zarządzania musi ciągle godzić często sprzeczne interesy, nie tylko jej uczestników, ale i społeczeństwa od jej decyzji zależnego. Pokazane w artykule wymagania wobec menedżerów w gminie nie odbiegają zasadniczo od wymagań stawianych menedżerom biznesowym. (fragment tekstu)
W nastawieniu krytycznym wobec PR trzeba odróżnić dwa okresy wyrosłe z odmiennych perspektyw badawczych: znany niemal od początków PR, wyrosły w decydującym stopniu z obserwacji praktyki PR i tzw. badań instrumentalnych i trwający do dziś zarówno w krajach znajdujących się w początkowym etapie rozwoju PR, jak też w krajach intensywnego wykorzystania PR (głównie przez wielki biznes) - model asymetrycznej, profesjonalnej komunikacji, reprezentującej siłę wpływu i propagandę w interesie korporacji oraz zapoczątkowany w latach dziewięćdziesiątych nowy nurt tzw. krytycznej refleksji naukowej nad dotychczas wypracowanymi zasadami, modelami/wzorcami działania, przyczynkami do teorii, znajdującymi się w głównym nurcie bibliografii tematu, głównie rodem z USA. (fragment tekstu)
15
Content available remote Motywowanie menedżerów i kształtowanie wizji przyszłości firmy
63%
Celem pracy jest próba wyjaśnienia na gruncie literatury i dostępnych wyników badań, jak różne czynniki motywowania menedżerów wpływają na kształtowanie wizji przyszłości firmy i jej zróżnicowanie. Z badań zespołu L. Larwood (1995) wynika, że przedsiębiorstwa różnie definiują i oceniają znaczenie wizji. Może być ona ogólna, trudna do opisania lub też czytelna, zorientowana na działanie. W tym drugim przypadku wizja często jest efektem przywództwa. Przyczyną różnic może być sposób motywowania kadry kierowniczej. Z literatury wynika, że analizowane są poszczególne narzędzia motywowania kadry kierowniczej oraz ich wpływ na wyniki firmy, w tym kierunki rozwoju, brakuje jednak systemowego ich ujęcia. Dopiero łączne rozpatrywanie czynników motywowania może pomóc w wyjaśnieniu, jak system motywacyjny kadry kierowniczej wpływa na kształtowanie wizji firmy. W pracy analizowane są łącznie trzy czynniki: wynagrodzenia, możliwości rozwoju kariery oraz uczestnictwo w formułowaniu wizji firmy.(abstrakt oryginalny)
Teoria rewolucji menedżerskiej twierdzi, że nowoczesna społeczność kapitalistyczna została zorganizowana w zespół instytucji gospodarczych, społecznych i politycznych. Proces, który się w ten sposób rozpoczął będzie trwać i zostanie doprowadzony do globalnego zarządzania gospodarką światową. W zarządzaniu tym menedżer powinien znać badanie rynku, planowanie produkcji, stosunki międzyludzkie i dystrybucję wyrobów.
Nawrót do liberalizmu gospodarczego, datujący się od przełomu lat 70. i 80., miał swoje konsekwencje również w zakresie sektora publicznego, czego przejawem było pojawienie się w tym sektorze koncepcji menedżeryzmu. Oznaczało to położenie nacisku na oszczędność, wydajność i efektywność w zarządzaniu funduszami publicznymi. W artykule omawiane są bazujące na menedżeryzmie postulaty dotyczące zarządzania sektorem publicznym, w tym także na szczeblu gminnym, oraz przykłady ich realizacji (Wielka Brytania, Nowa Zelandia). W zakończeniu porównywane są dwa systemy informacyjne gmin: tradycyjny i współczesny, opierający się na postulatach menedżeryzmu.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono dwie koncepcje zarządzania publicznego: nowe zarządzanie publiczne i zarządzanie przez współrządzenie. Omówiono warunki towarzyszące formowaniu się obu koncepcji, ich najważniejsze założenia oraz specyficzne instrumenty i techniki charakterystyczne dla nich.
Od lat 80. XX w. w funkcjonowaniu współczesnych szkół wyższych w Europie można odnotować zachodzące z różnym stopniem nasilenia zmiany, które prowadzą do sytuowania działalności edukacyjnej szkół wyższych w obrębie rynku. Zjawiska te są w dużej mierze konsekwencją: - umasowienia szkolnictwa wyższego, które pogorszyło sytuację finansową uczelni (czego ilustracją jest np. spadek wskaźnika nakładów na szkolnictwo wyższe w przeliczeniu na jednego studenta), - zwiększania się zróżnicowania potrzeb studiujących według wieku, płci i sytuacji społeczno-ekonomicznej, - wzrostu wymagań rynku pracy w zakresie poziomu wiedzy, kompetencji i przygotowania zawodowego. Nasilił się wpływ na uczelnie podmiotów z jej otoczenia - studentów, pracodawców i sponsorów, co spowodowało wzrost znaczenia koncepcji kształcenia służącego przygotowaniu do zawodu. Działalność edukacyjna uczelni zaczęła ulegać komercjalizacji, ponieważ państwo zmieniło swoje relacje ze szkołami wyższymi. Polegało to na rezygnacji państwa z funkcji zarządcy, co jest określane jako przyjęcie przez nie roli państwa ewaluacyjnego. (fragment tekstu)
Artykuł jest dyskusją o historii zarządzania jako nauki. Inspiracją stała się publikacja W. Kiechela, Sto lat zarządzania ("Harvard Business Polska", marzec 2013), w której została podjęta próba ukazania wszystkich istotnych koncepcji zarządzania w tym okresie. Omawiając wybory Kiechela, autor przypomina inne teorie i koncepcje, które jego zda-niem miały również ważne znaczenie dla rozwoju nauki o zarządzaniu w różnych okresach rozwoju gospodarczego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.