Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 143

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynki elektroniczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Na wstępie autor podaje definicję handlu elektronicznego wyróżniając w nim cztery kategorie w zależności od charakteru stron dokonujących transakcji. Opsuje też podstawowe korzyści płynące z prowadzenia handlu w formie elektronicznej oraz przedstawia projekt Dyrektywy w sprawie pewnych prawnych aspektów handlu elektronicznego w ramach rynku wewnętrznego.
Upowszechnianie się Internetu jest jednym z najważniejszych czynników zasadniczych zmian na światowych rynkach finansowych i giełdach. Globalna sieć umożliwia obniżenie kosztów transakcyjnych oraz szybki dostęp do nieograniczonych zasobów informacji interesujących inwestorów i szybkie zawieranie transakcji na platformach elektronicznych. Dzięki temu zmieniają się preferencje indywidualnych inwestorów - o ile w przeszłości byli oni konserwatywni i nastawieni na długoterminowe inwestycje, o tyle obecnie coraz częściej preferują inwestycje krótkoterminowe, przyczyniając się tym samym do wzrostu obrotów na rynku kapitałowym. Zatem e-bonds, akcje elektroniczne, jak i inne instrumenty finansowe przyczyniają się do przemian, jakie zachodzą na tym rynku. (fragment tekstu)
3
Content available remote Koncepcja generatora DSS dla systemw agentowych rynku elektronicznego
100%
W artykule zaprezentowano koncepcję budowy generatora DSS (ang. Decision Suport Systems) na potrzeby inteligentnych agentów programowalnych rynku elektronicznego. Do skonstruowania "standaryzowanych zadać WPL" związanych z wyborem najlepszych ofert zastosowano formułę modelową. Poprawnie zdefiniowane i zweryfikowane zadanie stanowi punkt wyjścia do automatycznego generowania rzeczywistej postaci modeli matematycznych (motoru decyzyjnego agenta), odpowiednich struktur informacyjnych i szablonów formularzy dla komunikacji z agentem programowym (definiowanie warunków ograniczających i preferencji wyboru oraz parametrów zgłaszanych wniosków ofertowych). (abstrakt oryginalny)
4
100%
Rozwój Internetu jest bezpośrednią przyczyną zmian zachodzących na rynku. Tradycyjnie pojmowane rynki poszerzają się o rynki wirtualne nazywane elektronicznymi. Powstaje także nowy rodzaj podmiotu zwany przedsiębiorstwem wirtualnym. Informacja pojęta jako dobro ekonomiczne staje się źródłem przewagi konkurencyjnej. Pozyskanie informacji jest coraz mniej zależne od miejsca i czasu. Pojęcie rynku elektronicznego pojawiło się w literaturze w latach osiemdziesiątych.(fragment tekstu)
5
Content available remote Rynek elektroniczny jako sposób uzyskania przewagi konkurencyjnej
75%
Celem artykułu jest scharakteryzowanie rynku elektronicznego jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Przybliżono również korzyści e-handlu możliwe do osiągnięcia dla klientów i przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Wraz z rosnącym znaczeniem Internetu w działaniach handlowych i informacyjnych, rozszerzył się zakres pojęć związanych z marką i metodami jej budowania na rynku elektronicznym. Pojawiło się pojęcie e-marki oraz i-marki, odnoszące się do działań na płaszczyźnie Internetu. W artykule zostały wskazane główne determinanty rozwoju marek na rynku elektronicznym, na podstawie informacji pozyskanych w wyniku przeprowadzania internetowych badań ankietowych oraz analiz wybranych marek na płaszczyźnie Internetu. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote The Promotion System as a Competition Tool on the Allegro.pl Trading Platform
75%
Celem artykułu jest identyfikacja rodzajów narzędzi promocyjnych i ich roli w konkurowaniu sprzedawców na platformie handlowej B2C i C2C zwanej Allegro.pl. Przeprowadzono studium przypadku tego rynku elektronicznego. Informacje potrzebne do jego opracowania pochodziły przede wszystkim z jakościowej analizy treści strony internetowej tego rynku. Przeprowadzona analiza pozwoliła stwierdzić, że Allegro.pl zapewnia sprzedawcom wiele różnych promocyjnych narzędzi konkurowania w obrębie rynku elektronicznego przy zachowaniu wysokiego poziomu doświadczenia użytkowników (UX). Cena jest ważnym instrumentem konkurowania na tym rynku, ale dostępne narzędzia promocyjne zmniejszają znaczenie ceny w konkurowaniu. (abstrakt oryginalny)
Coraz trudniej zaistnieć w biznesie elektronicznym. Duża konkurencja na rynku elektronicznym i znaczne środki finansowe potrzebne na wejście na ten rynek, to problem większości mikro- i małych przedsiębiorstw, rozpoczynających swoją działalność bądź próbujących ją rozszerzyć. Niemniej jednak istnieje dla nich nisza rynkowa, która zapewnić może sukces i dostęp do sfinansowania części działalności. Tą niszą są niewielkie projekty internetowe, umożliwiające klientowi przedsiębiorcy spersonalizowaną usługę, trafiającą w jego gusty i bezpośrednie potrzeby, które nie są w stanie zrealizować duże serwisy internetowe. Natomiast źródłem finansowania takich projektów są dotacje unijne w ramach Działania 8.1. PO IG, 2007-2013. (abstrakt oryginalny)
Poza wzrostem znaczenia elektronicznych aukcji zwrotnych (ang.: electronic reversed auctions - ERAs), kilka badań empirycznych dotyczyło stosowności ich wykorzystywania. W badaniach tych opierano się najczęściej na teorii kosztów transakcyjnych, wysuwając argument, zgodnie z którym jako podstawowe wytłumaczenie ograniczeń organizacyjnych rozważano specyfikę aktywów. Autorzy niniejszego artykułu poszukują bardziej wnikliwego i dogłębnego wyjaśnienia postrzeganej odpowiedniości elektronicznych aukcji zwrotnych (ERA) w oparciu o wielość podejść teoretycznych. Opracowanie zawiera rozważania i zmienne wywodzące się z teorii niekompletnych kontraktów oraz z teorii zależności od zasobów. Zbudowano koncepcyjny model stosowności ERA bazujący na perspektywie nabywcy. Model ten zweryfikowano empirycznie poprzez badania ankietowe pośród 176 profesjonalnych nabywców. Wyniki wskazują na pozytywny wpływ siły nabywców na stosowność ERA, a całkowita wzajemna zależność zdaje się nie oddziaływać na nią negatywnie. Dalsze wyniki wykazują, że specyfika aktywów pobudza wykorzystywanie ERA. Nabywcy ukierunkowani na ERA uważają je za narzędzie pozwalające wykorzystać siłę nabywców oraz wymusić na dostawcach inwestycje oparte na relacjach. Jednocześnie, z perspektywy nabywcy, zmienne dotyczące współpracy nie wydają się ważne dla odpowiedniości ERA. Od dostawców wymaga się dokonywania inwestycji specyficznych dla danej relacji, ale nie ceni się ich za ich wysiłki związane z relacją. Nowe podejście w tym artykule wynika z faktu, że autorzy wielotorowo podeszli do zbadania i wyjaśnienia decyzji zaopatrzeniowych przedsiębiorstw włączających użycie ERA. W ten sposób autorzy odnieśli się do istotnej luki w literaturze poprzez wykorzystanie teorii niekompletności kontraktów w połączeniu z teoria zależności od zasobów, aby zapewnić lepsze rozumienie postrzeganej przez nabywców odpowiedniości ERA. (abstrakt oryginalny)
ERSPW (elektroniczny rynek skarbowych papierów wartościowych) stanowi istotne ogniwo systemu dealerów skarbowych papierów wartościowych wprowadzanego obecnie w Polsce. Realizowane są na nim obowiązki dealerów w zakresie wzmacniania płynności i transparentności wtórnego rynku skarbowych papierów wartościowych. Dotychczasowe obroty na tym rynku potwierdzają istotny udział tego rynku w łącznych obrotach na rynku obligacji skarbowych, brak natomiast zainteresowania nim w zakresie obrotu bonami skarbowymi. (fragment tekstu)
Ogromny zasięg Internetu i niesłychany potencjał marketingowy spowodowały eksplozję handlu elektronicznego między firmami. Dotychczas niewielu jednak dostawców firm wykorzystywało nowo powstałe możliwości, aby osiągnąć maksymalną przewagę nad konkurencją. Większość z nich traktuje handel elektroniczny głównie jako nowy kanał.
Rozwój Internetu jest jednym z najbardziej spektakularnych zjawisk współczesności. Po okresie euforii z drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to temu narzędziu przypisywano wyjątkowe właściwości, obecnie spogląda się na możliwości zastosowania Internetu - również w marketingu - w sposób wyważony. Widzi się korzyści jego zastosowania, jaki jego ograniczenia. Podzielana jest teza, że optymalnym rozwiązaniem jest komplementarne zastosowanie strategii możliwych dzięki Internetowi ze strategiami tradycyjnymi. Dobrze oddaje to stwierdzenie M. Portera, że „na skutek zastosowania Internetu występuje tendencja do osłabiania dotychczasowych pozycji konkurencyjnych przedsiębiorstw, więc ważniejsze niż kiedykolwiek jest stosowanie właściwych strategii konkurowania. Zwycięzcami w tych warunkach będą te firmy, które potrafią odpowiednio zastosować Internet i opracować dzięki niemu takie strategie, które będą komplementarne wobec dotychczas stosowanych, zamiast je zastępować". Ta teza dotyczy także działań marketingowych, odnosi się również do prowadzenia handlu w sieci. (fragment tekstu)
W referacie zaprezentowano dwie krajowe inicjatywy na rzecz Elektronicznej Gospodarki, która aby stała się codziennością dla całej gospodarki, musi być wdrażana wg globalnych standardów. Tymi inicjatywami, jakie przygotowywano od lat, ale w sensie zaangażowania się w nie wielu firm w praktyce, są prace krajowej Grupy Roboczej ds. EDI oraz polski katalog elektroniczny. (abstrakt oryginalny)
Celem rozważań jest określenie czynników mających wpływ na rozwój rynków elektronicznych B2B. Artykuł jest przeglądem literatury, zastosowano w nim podejście dedukcyjne. Omówiono istotę rynków elektronicznych, korzyści z uczestnictwa w rynkach elektronicznych oraz problemy jakie napotykają rynki elektroniczne w rozwoju. Dokonano analizy czynników sprzyjających oraz utrudniających rozwój wybranych rynków elektronicznych B2B z różnych krajów. Wskazano na podobieństwa czynników wpływających na rozwój rynków elektronicznych, do których zalicza się poszerzenie bazy dostawców oraz zbioru nabywców, eliminację pośredników, większą skuteczność kształtowania cen oraz wsparcie współpracy w łańcuchach dostaw. W artykule pokazano, że rozwój rynku elektronicznego B2B bez względu na rodzaj właściciela jest złożonym przedsięwzięciem, które zależy od wielu czynników tkwiących w rynku elektronicznym, przedsiębiorstwach będących jego uczestnikami oraz czynników otoczenia dalszego przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Dokonano porównania polskich rynków elektronicznych produktów rolnych pod względem takich cech jak właściciel rynku, zakres produktowy, elementy rynku, usługi oraz model dochodowy. W opracowaniu wykazano że polskie elektroniczne rynki rolne różnią się od siebie znacząco pod względem tychże kryteriów. (abstrakt oryginalny)
Wygoda instalowania i użytkowania sieci bezprzewodowych spowodowała dynamiczny ich rozwój, obserwowany od ponad dziesięciu lat. Konsekwencją dużego zainteresowania realizacjami bezprzewodowymi było opracowanie i systematyczne rozwijanie różnego typu urządzeń mobilnych, umożliwiających zdalną pracę w systemie teleinformatycznym (także realizację usług) o każdej porze, z dowolnego miejsca, nawet podczas przemieszczania się. Niestety, ogólnodostępne aplikacje wykorzystywane do realizacji e-usług i w e-biznesie często zawierają luki (wady programowe) umożliwiające przeprowadzenie ataku na system, czego skutkiem może być, na przykład, kradzież danych lub przejęcie kontroli nad urządzeniem. Bezprzewodowy dostęp do zasobów sieciowych niesie dodatkowe zagrożenia, głównie z powodu transmitowania danych w otwartej przestrzeni. Wśród szkodliwych działań dla sieci bezprzewodowych można wymienić zagłuszanie lub zakłócanie transmitowanego sygnału, instalację fałszywych punktów dostępowych umożliwiających przechwytywanie danych, przeciążanie systemu w celu blokowania dostępności usług, przełamywanie zabezpieczeń kryptograficznych czy infekowanie urządzeń mobilnych. Zagrożenie dla bezpiecznego użytkowania systemów komputerowych może być powodowane zarówno przez automatycznie propagowane szkodliwe oprogramowanie, jak i przez ludzi - nie tylko hakerów, ale też przez zatrudnionych lub byłych pracowników danej organizacji (instytucji, firmy), na której niekorzyść działają. (fragment tekstu)
17
Content available remote Electronic Marketplaces as a Form of Organization of Trade in Enterprises
75%
Celem artykułu jest określenie oddziaływania nowych technologii informacyjnych, a w szczególności rynków elektronicznych, na zawierane transakcje oraz ponoszone koszty transakcyjne przez przedsiębiorstwa. Ważnym celem była również próba oceny roli ekonomii kosztów transakcyjnych rozwoju rynków elektronicznych B2B. Dominującym podejściem w analizie tego problemu w artykule jest ekonomia kosztów transakcyjnych. Rynki elektroniczne są systemami informacyjnymi, w których ujawnia się efekt brokera elektronicznego. Jednakże rzeczywistość gospodarcza pokazuje, że rynki elektroniczne umożliwiają także integrację elektroniczną. Teoria kosztów transakcyjnych jest przydatna w wyjaśnianiu wpływu technologii informacyjnych na transakcje między przedsiębiorstwami, lecz powinna być również uzupełniana przez wyniki badań i analiz innych teorii i nurtów naukowych, jak np. podejścia bazującego na zasobach. (abstrakt oryginalny)
Bardzo ważnym elementem budowania pozycji przedsiębiorstwa na rynku elektronicznym jest opracowanie strategii marketingowej w internecie. Charakterystyka internetu oraz jego użytkowników pozwala na zrozumienie, do kogo możemy za jego pomocą dotrzeć, w jaki sposób możemy przekazać informacje i jak sprawić, aby prezentowane treści były interesujące. W zależności od pozycji przedsiębiorstwa na rynku stosowane są różne strategie. W artykule zostały poruszone kwestie modeli biznesu internetowego, założeń tworzenia strategii marketingu w internecie, a także wymienionych w literaturze strategii dedykowanych temu środowisku. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Rynek Business to Business w Polsce : zakres i perspektywy rozwoju
75%
Rynek B2B globalnie, jak i w Polsce podlega gwałtownemu rozwojowi. Główna przyczyna tego stanu rzeczy związana jest z upowszechnieniem się rynków elektronicznych. Elektroniczny rynek transakcyjny to przeniesienie tradycyjnych relacji pomiędzy przedsiębiorstwami w sferę wirtualną. Spotykają się na nim dostawcy i kupujący, zaspakajając swe potrzeby - z jednej strony wyboru najlepszego dostawcy przez kupującego, a z drugiej, od strony dostawcy, zdobycia nowych kontraktów. Rynki elektroniczne mogą oferować swym użytkownikom rozmaite usługi oraz mogą wspierać różne fazy transakcji. Nowe rozwiązania, które zapewniają platformy zakupowe przyczyniają się do generowania wymiernych oszczędności, zarówno kosztowych jak i procesowych. (abstrakt oryginalny)
Większość firm korzysta z Internetu w celu zdobywania informacji, przeglądania zasobów WWW i wymiany danych za pomocą poczty elektronicznej. Natomiast realizacja celów biznesowych za pomocą sieci wciąż jest traktowana przez przedsiębiorstwa po macoszemu. Jakie są tego przyczyny wyjaśnia niniejszy raport.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.