Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 124

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Komunikowanie wewnętrzne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Artykuł stanowi przyczynek do dyskusji nad funkcjonowaniem komunikacji wewnętrznej w organizacjach. Celem artykułu jest ocena funkcjonowania wybranych elementów komunikacji wewnętrznej w organizacjach. W ramach realizacji celu głównego przyjęto dwa cele szczegółowe: 1) identyfikację podmiotów odpowiedzialnych za komunikację wewnętrzną w organizacjach; 2) ocenę wybranych aspektów planowania i pomiaru działań komunikacyjnych w organizacjach. Artykuł oparto na literaturze przedmiotu oraz raportach i sprawozdaniach zawierających wyniki badań z zakresu komunikacji wewnętrznej. (abstrakt oryginalny)
Skuteczność komunikacji w przedsiębiorstwie w istotny sposób warunkuje jego sprawne funkcjonowanie, dlatego też tak ważne jest kontrolowanie jej przebiegu. Ze względu na złożoną systematykę celów tego procesu analizie należy poddawać stopień realizacji każdego z nich, co jest równoznaczne z przyjęciem prakseologicznego spojrzenia na zagadnienie skuteczności porozumiewania się w organizacji. Celem głównym niniejszych rozważań jest kwantyfikacja relacji obszarów w skuteczności komunikacji wewnętrznej. Z kolei za cel pośredni przyjęto ustalenie czynników w największym stopniu warunkujących realizację poszczególnych celów działań komunikacyjnych skierowanych do pracowników.(abstrakt oryginalny)
W sytuacjach kryzysowych, jak np. pandemia koronawirusa, komunikacja wewnętrzna w firmie nabiera szczególnego znaczenia. Na jakich fundamentach ją budować i jak skutecznie wykorzystać w czasach, kiedy organizacja musi działać w nietypowych warunkach? (fragment tekstu)
4
Content available remote Podejście procesowe w komunikacji wewnętrznej przedsiębiorstwa
75%
W pracy skupiono uwagę na procesowym podejściu do komunikowania się pracowników i kadry kierowniczej, jako sposobie na usprawnienie współpracy wewnętrznej w przedsiębiorstwie. W ramach prac badawczych, przeprowadzono ankietę wśród 200 pracowników pochodzących z 5 przedsiębiorstw należących do różnych branż: produkcji wody źródlanej, dystrybucji i serwisu wysokospecjalistycznych urządzeń biurowych, "pracoserwisu", obuwniczej, dealer samochodowy i autoryzowana stacja naprawcza. (fragment tekstu)
W artykule omówiono zagadnienia związane z ujednoliconą komunikacją wewnątrz firmy (Unified Communications). Przedstawiono historię systemów ujednoliconej komunikacji, obecne rozwiązania oraz najczęstsze problemy w tym zakresie.
Public relations staje się niezbędnym elementem funkcjonowania każdej jednostki organizacyjnej. Sposób i zasięg wykorzystania narzędzi PR w polskich przedsiębiorstwach jest bardzo zróżnicowany. Wynika to między innymi ze sposobu zarządzania oraz znajomości nowych trendów w branży public relations. W opracowaniu oparto się na wynikach badań przeprowadzonych w 2008 roku wśród kadry zarządzającej spółki Grupa Firm Kolporter. W badaniach dokonano próby wskazania stosowanych narzędzi public relations przez kadrę zarządzającą oraz określenia stopnia świadomości ich wykorzystywania przez kadrę zarządzającą. (abstrakt oryginalny)
W kontekście rozmaitych możliwości komunikowania się - zarówno w sposób bezpośredni "twarzą w twarz", jak i przy użyciu technologii - powstaje pytanie o ich rzeczywiste użycie w komunikacji wewnątrzorganizacyjnej polskich przedsiębiorstw. Stąd celem opracowania jest określenie poziomu wykorzystania bezpośredniego i pośredniego kanału komunikacji w polskich organizacjach, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji handlowych. Wydaje się bowiem, że komunikacyjne nowinki techniczne w sposób szczególny znalazły swoje miejsce w handlu w kontaktach z klientami. Powstają pytanie, czy podobnie dzieje się w komunikacji wewnątrzorganizacyjnej, czy pewne przyzwyczajenie, upodobania wypracowane w kontakcie z klientem są przenoszone do komunikacji ze współpracownikami oraz do komunikacji przełożony-podwładny? W artykule podjęto się udzielenia odpowiedzi na tak postawione pytania, poprzez wyniki przeprowadzonych reprezentatywnych badań ankietowych (zakrojonych na szerszą skalę niż niniejsze opracowanie) [por. Zalewska-Turzyńska, 2012, s.141-160; 2016]. (fragment tekstu)
We współczesnych przedsiębiorstwach rośnie znaczenie komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Spełnia ona wiele ważnych funkcji. Na rozwój komunikacji wpływa wiele czynników, wśród których szczególnie ważne jest wyposażenie w techniczne środki wspomagające proces komunikowania się. W artykule przedstawiono sytuację w zakresie komunikowania się w zielonogórskim Zakładzie Górnictwa Nafty i Gazu. W przedsiębiorstwie tym procesy komunikowania się rozwijają się dobrze i stanowią wsparcie dla procesów zarządzania.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ukazanie wpływu mediów społecznościowych na kształt wewnętrznych procesów komunikacyjnych w przedsiębiorstwie. Zaangażowanie nowego rodzaju mediów w komunikację wewnętrzną przedsiębiorstwa wydaje się bowiem logicznym następstwem znacznej popularności tych mediów w życiu społecznym, biorąc pod uwagę wielość funkcji zorientowanych na wielokanałową, interaktywną i multimedialną komunikację. Analiza wspomnianych uwarunkowań daje podstawę dla postawienia tezy o możliwym znacznym wpływie mediów społecznościowych na kształtowanie wewnętrznej polityki komunikacyjnej przedsiębiorstwa i jednocześnie o konieczności formalizacji sposobów ich wykorzystania poprzez edukację i wskazanie wytycznych prawidłowego z nich korzystania. (fragment tekstu)
System komunikowania organizacyjnego jest typowy dla wszelkich instytucji, stąd nazywany jest także systemem komunikowania instytucjonalnego. Występuje tam, gdzie są zamknięte struktury i istnieje aparat zarządzania. Dla właściwego zrozumienia istoty skutecznego komunikowania instytucjonalnego scharakteryzowano te podstawowe kierunki, kierowników z uwagi na ich preferencje komunikacyjne oraz wskazano na podstawowe bariery efektywnej komunikacji wewnętrznej. Rozważania teoretyczne zostały uzupełnione wynikami badań własnych, których celem było, m.in. zdiagnozowanie aktualnej sytuacji w obszarze komunikacji wewnętrznej i wskazanie preferowanych przez pracowników narzędzi komunikacji do wdrożenia. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Factors Influencing Effectiveness of Internal Communication
75%
Purpose: The purpose of the study was to answer the question: "What are the most common factors influencing effectiveness of internal communications faced by Polish organizations?" This article discusses the role of internal communications practices leading to enhancement of organizational performance. In particular, it concentrates on factors impeding the flow of information inside the organization. Later on, the article presents empirical findings. Methodology: Contemporary public relations, internal communications and employee communications texts have been reviewed to identify how internal communications is defined in literature and how it influences organization success. Relevant existing research was reviewed and primary research was conducted. The latter consisted of 29 in-depth interviews with employees from various Polish organizations. Results/findings: The article presents interesting results that can be especially useful for internal communications specialists and managers. It is recommended that to gain a fuller picture of the issues underlying the findings, quantitative research with relevant employees should be undertaken. (original abstract)
12
Content available remote Evaluation of Internal Communication Tools in a Bank
75%
Purpose: The purpose of the article was to identify and analyse internal communication tools used at the Bank and to learn employees' opinions regarding their effectiveness in providing information.Design/methodology/approach: The article uses literature on communication and results of a survey conducted among the Bank's employees. Findings: Based on an analysis of research results, e-mail can be indicated as the dominant tool in the effective transmission of information at the Bank. In the opinion of employees, the Newsletter was deemed the least effective electronic tool. Research limitations/implications: In the presented literature review, the author used selected databases (Ebsco, CeON). The articles contained there do not exhaust the subject. Analyses were performed on a limited sample, using one diagnostic tool. It should be noted that for internal communication to be effective, the forms and tools existing in organisations need to be examined not so much with the aim of replacing them with others, but to verify the scope, legitimacy and frequency of their use by employees. Considering the growing importance of internal communication in the organisation and the evolution of tools available to organisations, the field for further research is limitless. Originality/value This article contributes to the scientific discussion on the effectiveness of providing information by traditional and electronic means, and verifies their usefulness in financial institutions. (original abstract)
Komunikowanie wewnętrzne , jak wynika ze światowej i polskiej literatury specjalistycznej, jest ciągle niedocenianym aspektem public relations. Najczęściej jest traktowane przyczynkowo, jako jeden z wielu obszarów PR. Tymczasem badania prowadzone w ramach jednego z największych tego typu projektów na świecie, obejmując ponad 1800 praktyków PR z całej Europy pokazują, że jeśli chodzi o znaczenie, komunikowanie wewnętrzne i komunikowanie w okresie zmian będzie w pierwszej trójce obszarów PR zaraz po PR korporacyjnym i komunikowaniu produktowym. (...) W przedsiębiorstwach, w których ze względu na dużą liczbę pracowników powstają rozbudowane struktury zarządcze, najczęściej funkcje komunikacyjne ceduje się na dział kadr oraz dział marketingu. Z chwilą, gdy w przedsiębiorstwie powstaje dział PR, to on często obarczony zostaje misją prowadzenia komunikowania wewnętrznego. (...) Rozważania dotyczące przesłanek, sposobów i problemów realizacji działań komunikacji wewnętrznej najlepiej prowadzić, bazując na konkretnym przykładzie. Na potrzeby niniejszego opracowania zbadano formy realizacji działań PR w jednej z najdynamiczniej rozwijających się w swojej branży firm produkcyjnych. Zarówno wielkość firmy, jak i jej historia i plany pozwolą prześledzić typowe problemy i sytuacje związane z komunikowaniem wewnętrznym. (fragment tekstu)
Problematyka komunikacji wewnętrznej stanowi obecnie bardzo istotną kwestię w zarządzaniu organizacjami. Rosnąca ilość informacji, realizowanie zaawansowanych projektów, potrzeby pracowników, społeczeństwa i środowiska czy rozwój technologii informacyjnej i komunikacyjnej wymuszają większe zwrócenie uwagi na nową rolę komunikacji wewnętrznej jako innowacyjnego podejścia do zarządzania organizacją. Zatem z uwagi na podkreśloną ogromną wartość komunikacji wewnętrznej celem niniejszego opracowania jest deskrypcja współczesnych trendów w tym obszarze oraz prezentacja wybranych aspektów związanych z pełnioną przez nią rolą w zarządzaniu organizacją. Rozważania w niniejszym artykule w pierwszej kolejności oparto na przeglądzie literatury przedmiotu pod kątem teoretycznych uwarunkowań wykorzystania komunikacji wewnętrznej w zarządzaniu organizacjami oraz prezentacji najczęściej obecnie stosowanych jej narzędzi. Następnie przeprowadzono dyskusję wyników badań wtórnych skupiających się na wpływie komunikacji wewnętrznej na funkcjonowanie podmiotów. Przytoczone badania, realizowane zarówno w Polsce, jak i na świecie, w podmiotach o różnorodnej wielkości, gdzie respondentami byli pracownicy różnych szczebli, wykazały, że niezwykle ważne są: partnerska i otwarta komunikacja między wszystkimi pracownikami, odpowiedzialność menedżerów za sprawny przepływ informacji, a także wykorzystanie narzędzi on-line. Tymi narzędziami są już nieodzowne w stosowaniu media społecznościowe - dzięki ich wykorzystaniu wzrasta zaangażowanie pracowników w realizowanie zadań i osiąganie założonych celów. Konkluzja rozważań teoretycznych i opartych na przeglądzie badań empirycznych jest jednoznaczna i wskazuje na rosnącą rolę komunikacji wewnętrznej w zarządzaniu organizacjami, co we współczesnym świecie może stanowić jego innowacyjny wymiar. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza procesu wdrażania koncepcji zarządzania różnorodnością w polskich organizacjach przy wykorzystaniu działań z zakresu komunikacji wewnętrznej. W rozważaniach teoretycznych i badaniach empirycznych dotyczących zarządzania różnorodnością uwaga wielu autorów skoncentrowana jest na kluczowych obszarach zarządzania kadrami, takich jak: rekrutacja, dostęp do awansów i szkoleń, wynagrodzenia itd. Jednak konieczne jest zwrócenie uwagi na fakt, że wszystkie te obszary łączy wspólny czynnik, bez którego nie jest możliwe realizowanie zarządzania różnorodnością. Jest nim proces komunikowania się wewnątrz organizacji. W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na grupie 114 respondentów. Uzyskane wyniki potwierdziły prawdziwość hipotez, że komunikacja wewnętrzna w wielu organizacjach nie odgrywa istotnej roli we wdrażaniu koncepcji zarządzania różnorodnością, a kadra kierownicza w niewystarczającym stopniu wspiera te procesy. Przeprowadzone badania mogą stanowić przyczynek do dyskusji nad sposobami skuteczniejszego wykorzystania komunikacji wewnętrznej w promowaniu i wdrażaniu zarządzania różnorodnością w organizacji.(abstrakt oryginalny)
This article presents the results of comprehensive research on image in the internal and external environments of an organization. During the research, the method of measuring the effect of public relations activities, i.e. the image objectives matrix, was also verified. The above tool is used to determine the image position of an economic entity, and to identify possible problems the entity must address in the range of its internal and external communications. The main conclusion is: The research project, completed in three phases (external, internal, image assessment), enabled us to optimize the dedicated tools for subsequent image studies, making it easy to see the changes closely, taking into account their direction. ZETO's management board has received extensive material that, if appropriately used, will have a direct impact on showing the direction in which the company should be headed in the coming years. The opinions of institutional clients and employees will help to determine the strategy for future activities. Key words: public relations, measurement of effects of public relations activities, internal and external communication, quantitative research, scale reliability analysis, image gap, image objectives matrix (original abstract)
Szybko zmieniające się otoczenie, coraz bardziej świadomi klienci oraz rosnąca konkurencja powodują, że przedsiębiorstwa handlowe chcące sprostać wymaganiom rynku, skupiają swoją uwagę na budowaniu strategii komunikacji zewnętrznej, traktując z mniejszym zainteresowaniem to, co dzieje się w ich wnętrzu. Tymczasem sytuacja wewnątrz organizacji może przyczynić się do porażki lub sukcesu przedsiębiorstwa. Firmy są tworzone przez ludzi, w związku z tym relacje kształtowane w ramach współpracy między partnerami handlowymi to przede wszystkim relacje między pracownikami obu organizacji. Jakość kontaktów, ich forma i częstotliwość istotnie wpływają na postrzeganie przedsiębiorstwa przez kontrahentów. Sposób, w jaki pracownicy traktują klientów, poziom obsługi, kompetencje i umiejętności komunikacyjne decydują o sile bądź słabości organizacji. Co więcej, personel jest kluczowym nośnikiem wizerunku firmy. Odpowiednio prowadzona komunikacja wewnętrzna stanowi zatem podstawowy warunek sukcesu wszystkich działań komunikacyjnych przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule podjęto próbę weryfikacji modelu dojrzałości sourcingowej organizacji w obszarze IT na podstawie wyników pilotażowego badania przeprowadzonego na grupie 24 losowo wybranych przedsiębiorstw branży przemysłowej działających w Polsce. Celem badania było przede wszystkim pozyskanie informacji na temat funkcjonowania najważniejszych aspektów współpracy sourcingowej w odniesieniu do usług IT ankietowanych organizacji. W artykule zaprezentowano skróconą wersję graficznej prezentacji wyników, natomiast główny nacisk położono na analizę uzyskanych danych i informacji, opis badanych aspektów oraz próbę sformułowania odpowiedzi na pytania, które były inspiracją do podjęcia badań.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie na znaczenie relatywnie nowego podejścia do zarządzania ludźmi, zakładającego współuczestnictwo pracowników w tworzeniu sukcesu rynkowego firmy. Szczególną uwagę zwrócono na wykorzystanie marketingu wewnętrznego w zarządzaniu ludźmi uznając, że choć działania prowadzone w jego ramach koncentrują się na pracownikach, to nadrzędnym ich celem jest stworzenie wizerunku firmy troszczącej się o satysfakcję klienta zewnętrznego. Wyeksponowano wewnętrzny PR z uwzględnieniem roli komunikacji wewnętrznej i budowania wewnętrznych relacji, traktując je jako warunek kreowania pozytywnego wizerunku firmy w oczach wszystkich jej interesariuszy.(abstrakt oryginalny)
Rosnące znaczenie ludzi, jako kluczowego elementu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw, prowadzi do powiększającej się roli komunikacji z pracownikami. Celem artykułu jest zidentyfikowanie narzędzi komunikacji, służących realizacji potrzeb pracowników oraz ocena roli komunikacji wewnętrznej w procesie motywowania członków organizacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.