Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metody promocji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Otoczeniem, w jakim funkcjonuje współczesna firma handlowa działająca w Polsce jest rynek konkurencyjny. Przetrwanie na rynku lub uzyskanie przewagi nad firmami zajmującymi tę samą niszę rynkową wymaga wyznaczenia efektywnego stylu funkcjonowania i metod postępowania, które w dodatku nie są możliwe do skopiowania przez konkurencję w krótkim okresie. Składają się na nie m.in. narzędzia marketingowe, a wśród nich promocja. Pomimo to, że w większości dużych przedsiębiorstw istnieją wyodrębnione służby marketingowe można stwierdzić, iż również dział zakupów może aktywnie uczestniczyć w kreowaniu i realizowaniu polityki promocyjnej firmy handlowej działającej na rynku dóbr konsumpcyjnych. Wynika to z postępującej specjalizacji głównych funkcji przedsiębiorstwa (zaopatrzenie, dystrybucja, sprzedaż) oraz z podziału zakresów kompetencji i odpowiedzialności służb wewnętrznych. Celem opracowania jest przedstawienie roli, jaką pełnią służby zakupów w firmie handlującej towarami konsumpcyjnymi w kształtowaniu i realizowaniu akcji promocyjnych oraz przedstawienie wybranych instrumentów wspierających sprzedaż, które mają zastosowanie w działaniach służb zakupów. (fragment tekstu)
Głównym celem badań było określenie wpływu działań promocyjnych na zachowania konsumentów na rynku nowych samochodów. Zostały one przeprowadzone metodą wywiadu kwestionariuszowego. Wynika z nich, że nabywcy aut w procesie decyzyjnym o zakupie najczęściej korzystają z informacji przekazywanych w reklamach telewizyjnych. Popularnymi źródłami są również Internet oraz bezpośredni kontakt z doradcą, jakim jest pracownik salonu samochodowego. Na decyzję o zakupie nowego samochodu mają wpływ tradycyjne formy promocji, do których zaliczyć można promocję sprzedaży, reklamę oraz sprzedaż osobistą. Najbardziej oczekiwaną formą promocji respondenci uznali obniżki cen samochodów stosowane zarówno w ciągu roku, jak i związane z wyprzedażą poszczególnych roczników. W związku z powyższym sprzedawcy powinni zwrócić baczniejszą uwagę na ww. działania, uwzględniać je w swoich planach marketingowych oraz doskonalić poszczególne formy. Oczekują tego klienci. Działania promocyjne, a szczególnie promocja sprzedaży odgrywają istotną rolę w procesie decyzyjnym nabywcy oraz wpływają na zachowania klienta, pobudzając sprzedaż. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy poddane zostaną analizie działania promocyjne prowadzone przez Instytut Badań nad Twórczością Cypriana Kamila Norwida Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Towarzystwo Naukowe KUL. Są to współwydawcy "Dzieł wszystkich" Norwida. (fragment tekstu)
4
100%
Celem publikacji jest przedstawienie plasowania produktu jako narzędzia promocji wykorzystywanego we współczesnej polskiej kinematografii. W artykule podjęto próbę przedstawienia product placement jako nieodłącznego elementu polskich filmów i seriali. Tak sformułowana hipoteza badawcza stała się głównym punktem rozważań. (fragment tekstu)
5
Content available remote Społeczna odpowiedzialność biznesu w wybranych krajach Unii Europejskiej
100%
Pomimo, że koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibility, CSR) narodziła się w Stanach Zjednoczonych, to najbardziej intensywną jej implementację obserwuje się w krajach Unii Europejskiej. W artykule przedstawiono wyniki przeglądu literatury na temat CSR w wybranych krajach UE. Szczegółowej analizie poddano modele instytucjonalne promocji CSR, instrumenty wdrażania oraz raportowanie CSR. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w krajach UE stosowane są następujące modele promocji CSR: obserwator (Węgry), patron (Hiszpania, Włochy), promotor (Francja, Niemcy, Szwecja), partner (Belgia, Dania, Holandia, Wielka Brytania). Najwięcej instrumentów CSR wdrażają przedsiębiorstwa z: Danii, Hiszpanii, Szwecji, zaś najmniej z Czech, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii. Odmienne jest także w poszczególnych krajach podejście do raportowania CSR. Szwecja, Francja, Wielka Brytania, Dania wprowadziły obowiązek raportowania wybranych zagadnień odnoszących się do CSR. Wytyczne GRI są najczęściej wykorzystywane w Szwecji, Włoszech, Hiszpanii, Danii, Francji, Holandii, zaś najrzadziej w Czechach, Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii. (abstrakt oryginalny)
Mianem promocji określa się zbiór działań i instrumentów, za pomocą których dana organizacja wpływa na przekonania i zachowania zdefiniowanych przez siebie klientów. Oznacza to, iż można ją stosować bez względu na to, czy produktem oferowanym przez dany podmiot jest pasta do zębów, wycieczka autokarowa czy idea typu zdrowie. U podstaw podejmowania działań promocyjnych leży bowiem dążenie do pozyskania klientów. Efektem tego może być wzrost popytu na sprzedawany towar (pasta do zębów, wycieczka) lub zwiększenie akceptacji danej idei i jej internalizacja (zachowania prozdrowotne). W koncepcyjnym aspekcie promocji nie ma znaczenia charakter promowanego produktu: wszystkie jego rodzaje są nośnikami pewnych idei, niematerialnych wartości dla użytkownika. Wybitny badacz tej dziedziny, S.H. Fine, trafnie zauważył, że "zanim coś kupię, muszę wprzód kupić ideę, że to dobry pomysł, aby to kupić". Różnice pojawiają się dopiero w aspekcie planistycznym i wykonawczym. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przeanalizowanie funkcji ekonomicznej rabatu kupowanego z perspektywy przedsiębiorstwa, a w szczególności ustalenie, czy stanowi on narzędzie polityki promocyjnej z zakresu promocji sprzedaży, czy polityki cenowej. Rozstrzygnięcie tego problemu ma znaczenie nie tylko teoretyczno-poznawcze, ale również użytkowe, ponieważ wpływa na decyzje dotyczące strategii stosowania rabatu, a zwłaszcza jego horyzontu czasowego. (fragment tekstu)
(...) Obecny rozwój internetu jak i mediów społecznościowych oferuje prawie nieograniczoną możliwość promowania oferty turystycznej. Jak wskazuje dostępne piśmiennictwo w przeciwieństwie do tradycyjnych form reklamy wykorzystanie tych narzędzi, umożliwia nie tylko dotarcie do niezliczonej grupy odbiorców ale prowadzi do znacznej redukcji kosztów działalności marketingowej w zakresie promocji tz. "produktów turystycznych" [Nuszkiewicz 2013, ss. 17-18]. Obserwacje rzeczywistości rynkowej poczynione przez autorów artykułu wskazują wyraźnie, że coraz częściej jednym z innowacyjnych narzędzi stosowanych kampaniach reklamowych w internecie jest marketing wirusowy. Dzięki rozwojowi technologicznemu oraz rozpowszechnieniu się idei portali społecznościowych narzędzie te stało się jednym z najpopularniejszych form promowania i budowania wizerunku, także w sektorze turystycznym [Gralczyk 2012, ss. 310-320]. Zatem omówienie zagadnień dotyczących marketingu wirusowego jako innowacyjnego narzędzia w promocji imprez tematycznych na przykładzie Tall Ship Races 2018 wydaje się, właściwym zakreśleniem problemu badawczego, obejmującego problematykę samej turystyki jak i zarówno innowacyjnych narzędzi marketingowych. (fragment tekstu)
Internet stanowiąc doskonałe narzędzie umożliwiające dotarcie do milionów użytkowników staje się wymarzonym środkiem wykorzystywanym w działalności promocyjnej pośredników w obrocie nieruchomościami. W artykule przedstawiono różne formy promocji oferty handlowej pośredników z wykorzystaniem portali ogłoszeniowych. Wskazano przykłady działań opolskich podmiotów świadczących usługi w zakresie pośrednictwa, którzy w działalności promocyjnej wykorzystują portale ogłoszeniowe. Artykuł zawiera szereg przykładów wskazujących na istotną rolę, jaką w działalności promocyjnej odgrywają programy służące do obsługi biura pośrednika w obrocie nieruchomościami. Elementem podsumowującym jest przedstawienie korzyści wynikających ze współpracy pośredników z internetowymi serwisami ogłoszeniowymi. (abstrakt oryginalny)
Jak sprawić, by nasza marka została zauważona w punkcie sprzedaży? Jak przypomnieć o naszych produktach konsumentom, którzy w natłoku informacji ograniczają swoje wybory tylko do już znanych i sprawdzonych marek? Te pytania spędzają sen z powiek wielu marketerom i brand managerom. Różne warunki wymagają oczywiście różnych rozwiązań w zakresie strategii marketingowej. Jednak zaskakująco często w ramach tej strategii pojawia się element wspólny - edycje limitowane. Wprowadzenie na rynek specjalnej wersji produktu zwyczajowo nazywa się właśnie edycją limitowaną. W rzeczywistości jednak pod tym pojęciem kryć się mogą różne sposoby wyróżnienia się na rynku i próby dotarcia do konsumentów. (fragment tekstu)
Trudno myśleć o lotniskach w kategoriach obiektów, które mogą stać się markami. W artykule opisano kilka portów lotniczych, które podjęły działania służące promocji oraz tworzeniu własnej marki.
Promocja jest jednym z zadań własnych jednostek wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, a także związku metropolitalnego w województwie śląskim. W artykule autorka wskazuje na najbardziej charakterystyczne instrumenty wykorzystywane przy realizacji zadań własnych w zakresie promocji, na przykładzie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i jej obszaru. Podczas analizy odwołuje się do projektów promocyjnych realizowanych przez związek metropolitalny "Silesia" oraz wzmiankuje o działaniach w zakresie promocji wybranych jednostek samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
Opisywane przez autora zintegrowane komunikowanie marketingowe (ZKM) jest procesem scalania różnego rodzaju narzędzi komunikowania: promocji, reklamy i public relations w celu uzyskania większej skuteczności oddziaływania. Czy jednak rzeczywiście ZKM zasługuje na miano nowej koncepcji, różnej od marketingu tradycyjnego? Idea ZKM z pewnością rozwija jedną z najważniejszych teorii współczesnego marketingu - koncepcję mieszanki marketingowej sformułowaną przez Philipa Kotlera. Porusza ona bowiem problem wzajemnych oddziaływań między poszczególnymi elementami "marketing mix", takimi jak produkt, cena, promocja i dystrybucja. W książce autor mówi o dewaluacji podejścia do marketingu, ponieważ klasyczne kanały dystrybucji zastąpiły technologie Internetu. Prawdą jest, jak zauważa, że dzięki Internetowi kanały dystrybucji skłóciły się. Bardziej dyskusyjne jest natomiast twierdzenie, że procesy marketingowe uległy w związku z tym zasadniczej zmianie. W morzu informacji dostępnych w sieci wciąż nie ma bliskich relacji pomiędzy klientem a organizacją. Żeby zostać zauważonym, potrzeba banerowych kampanii reklamowych, nagród za uczestnictwo w programach lojalnościowych w postaci gier i wygaszaczy ekranu, pośredników w postaci firm specjalizujących się w reklamie internetowej, firm dysponujących bazami danych użytkowników Internetu, wyszukiwarek i portali. Z początku nieskomplikowana przestrzeń sieci tworzy wielopoziomowe relacje pomiędzy oferentem a konsumentem, praktycznie ich od siebie oddalając. Można zgodzić się z autorem, że spojrzenie systemowe na media i techniki promocyjne jest konieczne, jeżeli mamy na uwadze ich jakościowy rozwój. Jednakże wykorzystanie optyki systemowej opracowanej przez twórców teorii systemów: Ludwiga von Bertalanffy, Rossa Ashb'ego i Kennetha Bouldinga, mogło nastąpić bez udziału ZKM w wyniku prostego przeniesienia reguł zarządzania systemowego do teorii komunikowania. (fragment tekstu)
14
Content available remote Influencerzy cyfrowi i ich rola w działaniach promocyjnych organizacji
84%
Współczesne organizacje gospodarcze inwestują od wielu lat coraz więcej środków w reklamę cyfrową [Wielki 2007, s. 66]. W roku 2017 środki te wyniosły w skali globalnej 232,27 mld USD, szacuje się natomiast, że w roku 2023 będą oscylowały wokół 517,51 mld USD. Jednocześnie nakłady na reklamę cyfrową stanowią coraz większą cześć całkowitych wydatków reklamowych. Już w roku 2019 mają one w skali globalnej stanowić ponad ich połowę (50,1%), a w roku 2023 - 60,5%. W sposób oczywisty zjawisko to powiązane z jest z dynamicznym rozwojem globalnego handlu elektronicznego [eMarketer 2018b; eMarketer 2019]. W roku 2014 jego globalna wartość wynosiła 1,336 bln USD, natomiast szacunki dotyczące roku 2021 wskazują na ponadtrzykrotny wzrost, do poziomu 4,878 bln USD [Statista 2019]. Jednocześnie wraz ze wzrostem nakładów na reklamę cyfrową coraz wyraźniej dostrzegalna jest malejąca efektywność wydawanych środków w kontekście realizacji celów organizacji. Można wskazać na dwa główne powody tego zjawiska. Pierwszy z nich to "wysysanie" z ekosytemu reklamy cyfrowej olbrzymiej części środków za pomocą różnych form oszustw (ad frauds), stosowanych przez podmioty należące do innego ekosystemu, tj. ad fraud ecosystem [Jerath, Sarvary 2017, ss. 1-23]. Skala tego zjawiska nieustannie rośnie i w zależności od przyjętego wariantu przewidywany poziom strat związanych z oszustwami w sferze reklamy cyfrowej może w roku 2025 osiągać wartość od 50 do 140 mld USD [Fou 2017; World Federation of Advertisers 2017]. Jednocześnie widoczne jest, że działania oszustów reklamowych (ad fraudsters) stają się coraz bardziej wyrafinowane [eMarketer 2018a; Silverman 2018]. Drugi powód obniżającej się efektywności wydawanych przez organizację środków na reklamę cyfrową wiąże się z nieustannie rozszerzającym się zjawiskiem blokowania reklam (ad-blocking) przez użytkowników końcowych [Essex 2017, ss. 3-4; Grabara, Wielki 2018, ss. 1-14]. W roku 2013 globalne straty z tytułu blokowania reklam cyfrowych wynosiły 7,2 mld USD [Statista 2017], a szacunki wskazują, iż w roku 2020 mogą one wynieść ponad dziesięć razy więcej, tj.75 mld USD [Willens 2017]. W tej sytuacji organizacje zaczęły poszukiwać innych form promocyjnych, coraz częściej angażując w swoich działaniach influencerów cyfrowych. W tym kontekście celem niniejszego artykułu jest analiza miejsca i roli influencerów w ekosystemie reklamy cyfrowej oraz ich wpływu na jego funkcjonowanie. W artykule dokonano analizy literaturowej oraz wykorzystano badania ankietowe przeprowadzone metodą CAWI na grupie indywidualnych użytkowników Internetu. (fragment tekstu)
Celem zadania badawczego była identyfikacja sposobów komunikacji marketingowej w sferze przedsiębiorstw produkcyjnych. (fragment tekstu)
Pytanie, ile polski sektor finansowy zarobi na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie tylko z pozoru jest proste. Bezpośrednie przełożenie olimpiady na banki wydaje się małe – dotyczy dokładnie takich pieniędzy, jakie z użyciem kart płatniczych zostawią polscy goście w Pekinie. Karty olimpijskie i lokaty związane z igrzyskami to produkty, do których Polacy podchodzą coraz ostrożniej. (abstrakt oryginalny)
17
84%
Tematem artykułu jest ocena działań promocyjnych podejmowanych przez kawiarnie sieciowe w Polsce i ich wpływ na decyzje konsumenckie. W tym celu zostało przeprowadzone badanie ankietowe stopnia znajomości, preferencji i częstotliwości wykorzystania poszczególnych form działań promocyjnych przez kawiarnie sieciowe oraz ich ocenę przez konsumentów. Stwierdzono, że działania promocyjne stanowią dla klientów zachętę do odwiedzin kawiarni. Czynnik ten okazał się ważniejszy od znanej marki oraz panującej o niej opinii, jednak niezależnie od marki sieci i stosowanych form promocji, to smak kawy, sposób i jakość obsługi oraz atmosfera miejsca w najwyższym stopniu skłaniają gości do odwiedzin kawiarni. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Logo as a Visiting Card of a Theater - a New Approach in a Competitive Environment
84%
Teatr to nie tylko miejsce, gdzie zaspokajane są potrzeby kulturalne widzów, gdzie wybitne jednostki mogą realizować swoje wizje i zamierzenia (teatr jednego aktora), ale także na przykład sfera, gdzie mogą uzewnętrzniać się różne poglądy polityczne i społeczne. Mimo tego, że liczba teatrów w Polsce nie maleje, w ostatnich latach obserwować można silną konkurencję między nowoczesnymi kinami, telewizja "na żądanie" i innymi formami rozrywki. Konkurencja ta obejmuje też teatry. Stwierdzić więc można, że rynek kultury się zmienia, stąd też funkcjonujące na nim podmioty winny analizować zachodzące przemiany i odpowiednio dostosowywać swoje strategie marketingowe. Obecnie najistotniejszymi wyróżnikami teatrów są repertuar i wybitni aktorzy, ale istotne są także nazwa i logo - elementy wyróżniające dany obiekt wśród innych. Niniejszy artykuł przedstawia analizę marek polskich teatrów z punktu widzenia ich struktury. W części empirycznej pracy zastosowane analizę porównawczą, a zbadana próba objęła 60 teatrów, co stanowi 43% wszystkich obiektów tego typu funkcjonujących w Polsce. W artykule stwierdzono, że współcześnie teatry w części przynajmniej muszą się zachowywać jak podmioty biznesu, szczególnie w zakresie komunikacji z otoczeniem. Oznacza to, że menedżerowie muszą wziąć pod uwagę istnienie komunikacji masowej i odpowiednio do niej dostosować znaki i symbole, jakimi posługują się teatry. Może to oznaczać istotne zmiany w dotychczas realizowanej koncepcji. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Wpływ działań promocyjnych na wybór uczelni przez maturzystów
84%
W tekście podjęto problematykę działań promocyjnych uczelni pod kątem ich wpływu na decyzję maturzystów o wyborze szkoły wyższej. Poruszana problematyka wydaje się być istotna ze względu na fakt trwających od kilku lat radykalnych zmian na rynku edukacyjnym. Z jednej strony mamy do czynienia z dużą podażą uczelni, i to zarówno krajowych jak i zagranicznych, z drugiej natomiast z trwającym niżem demograficznym. Sytuacja ta wymusiła na tych instytucjach potrzebę wzmożonych działań marketingowych, których celem jest nawiązanie i utrzymanie stałych relacji z odbiorcami ich oferty. Badaniami objęto 100 losowo dobranych tegorocznych maturzystów w woj. podlaskim, a ich celem było uzyskanie odpowiedzi na dwa zasadnicze pytania badawcze: jaki wpływ na decyzję maturzystów o wyborze uczelni mają działania promocyjne podejmowane przez te jednostki oraz które z form promocji mają największy, a które najmniejszy wpływ na decyzję maturzystów o wyborze uczelni. Badanie opinii respondentów zostało przeprowadzone w lutym 2015 roku metodą ilościową, za pomocą ankiety. Tekst składa się ze wstępu, przeglądu literatury w zakresie poruszanej problematyki, opisu metodyki przeprowadzonych badań i charakterystyki przebadanej populacji oraz analizy uzyskanych wyników. Oprócz ogólnych zestawień opinii respondentów dokonano również ich prezentacji z uwzględnieniem płci i deklarowanej przez badanych maturzystów sytuacji materialnej ich rodzin.(abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na wzrastającą konkurencję na rynku wydarzeń kulturalnych, będącą efektem ich rosnącej liczby w ostatnich latach. Jej konsekwencją jest konieczność skutecznych działań promocyjnych podejmowanych częściowo w mediach społecznościowych. Z jednej strony działania te mogą prowadzić organizatorzy, ale z drugiej strony, ze względu na politykę serwisów społecznościowych, rośnie również znaczenie aktywności realizowanych przez samych uczestników wydarzeń. Na przykładzie wybranych wydarzeń ukazano, jakie działania w mediach społecznościowych podejmują ich organizatorzy, jak reagują na nie uczestnicy oraz jakie działania podejmują sami uczestnicy, a także jakie cechy uczestników determinują ich aktywność odnośnie do wydarzeń w mediach społecznościowych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.