Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 74

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Outplacement
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W artykule zdefiniowano pojęcie outplacement, przedstawiono jego historię, rodzaje, oceniono jego efektywność oraz zaprezentowano zastosowanie. Praca przedstawia outplacement, jako jedną z metod łagodzenia skutków kryzysu ekonomicznego w Polsce. (skrócony abstrakt oryginalny)
Ustanowiony pod koniec 2006 r. i funkcjonujący od początku 2007 r. Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) jest owocem przede wszystkim decyzji politycznej, mającej na celu przekonanie Europejczyków, a w szczególności obywateli państw dawnej "piętnastki", że globalizacja nie zagraża europejskiemu modelowi społecznemu. Jest on jednocześnie wyrazem obserwowanej od pewnego czasu tendencji do tworzenia sektorowych instrumentów finansowych obok już istniejących i wymienionych w prawie pierwotnym UE (np. Europejskiego Funduszu Społecznego). Praktycznie nieznany, bez odrębnej linii budżetowej, lecz jedynie z marginesem budżetowym nieprzekraczającym 500 mln euro rocznie, EFG pozostał przez pierwsze 2 lata działalności niemal niewykorzystany. Dopiero dokonana w połowie 2009 r. zmiana zasad jego funkcjonowania, polegająca m.in. na rozszerzeniu zakresu jego działalności o wsparcie osób zwolnionych wskutek kryzysu gospodarczego, spowodowała większe nim zainteresowanie ze strony państw członkowskich Unii. EFG jest instrumentem finansowym, z którego chętnie korzystają nie tylko bogate i duże kraje, ale również niewielkie i stosunkowo ubogie państwa, takie jak Litwa, Malta, a ostatnio także Bułgaria. Dzięki temu Funduszowi dotychczasowa efektywność programów outplacementowych finansowanych z jego udziałem kształtuje się na wysokim poziomie, przekraczającym 65%, co oznacza, że na trzy osoby objęte wsparciem dwie ponownie znalazły stabilne zatrudnienie lub założyły własną działalność gospodarczą. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Outplacement jako metoda pomocna w zarządzaniu zasobami ludzkimi
100%
Strategia organizacji i wszystkie jej cele są realizowane przez ludzi. To oni tworzą firmę i uczestniczą w jej życiu. Od tego, kim są i jak działają zależy sukces przedsiębiorstwa. Nawet najlepszy menedżer nie wykona wszystkiego własnymi rękami. Nawet najlepsza strategia nie zrealizuje się sama. Los firmy zależy od jej uczestników. Personel uważa się za jeden z najważniejszych zasobów, jakimi dysponuje firma działająca w gospodarce rynkowej. Pracownicy, realizują strategię i cele organizacji, mogą stać się źródłem sukcesów, bądź też stanowić element ograniczający funkcjonowanie i rozwój przedsiębiorstwa. Wynika stąd konieczność zatrudniania w firmie właściwych ludzi o określonej wiedzy, uzdolnieniach oraz postawach. Wszechstronny system zarządzania zasobami ludzkimi (ZZL) działa za pomocą wielu powiązanych ze sobą procesów. Ważny staje się wybór odpowiednich metod rekrutacji i selekcji poprzedzony planowaniem potrzeb personalnych, a także sprawny system wynagrodzeń materialnych i niematerialnych oraz oceny pracowników. Ponadto firma powinna zapewnić możliwość pełnej samorealizacji i rozwoju personalnego. W tym miejscu należy również wspomnieć o procesie redukcji personelu. Jedną stosunkowo nową, ale zarazem rozwijającą się metodą pomocną w redukcji zatrudnienia jest określany terminem anglojęzycznym, "outplacement" rozumiany jako zwolnienia monitorowane. (fragment tekstu)
Na polskim rynku pojawiły się firmy oferujące nową usługę: outplacement. Outplacement to pomoc świadczona przez pracodawcę zwalnianemu pracownikowi w przystosowaniu się do rynku pracy. Konsultanci pomagają zwalnianym pracownikom zrozumieć przyczyny utraty pracy, otrząsnąć się z szoku i skierować całą energię na poszukiwanie nowego zatrudnienia. Zamieszczono krótkie informacje na temat firm zajmujących się w Polsce outplacementem.
5
Content available remote Społecznie odpowiedzialna restrukturyzacja zatrudnienia
75%
Zjawisku restrukturyzacji przedsiębiorstwa poświęcono dotychczas wiele uwagi w literaturze zarówno krajowej, jak i zagranicznej. Sam proces restrukturyzacji obejmuje jednak często działania, które mogą powodować konsekwencje o charakterze etycznym. Problematyka odpowiedzialnej restrukturyzacji jak dotąd nie została szerzej opracowana. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na zagadnienie restrukturyzacji w kontekście społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa (CSR). Etyczny aspekt restrukturyzacji może odegrać istotną rolę dla przedsiębiorstwa oraz jego interesariuszy, a zwłaszcza pracowników - w kontekście redukcji zatrudnienia. Odpowiedzialna restrukturyzacja może też mieć szerszy wymiar społeczny. Celem opracowania jest wskazania związku pomiędzy CSR a restrukturyzacją oraz przedstawienie metod restrukturyzacji z uwzględnieniem aspektu etycznego. Szczególne miejsce zajmuje tu outplacement. W artykule podjęto także próbę odpowiedzi na pytanie o miejsce CSR w restrukturyzacji przez wskazanie skutków, jakie wywołuje odpowiedzialna restrukturyzacja dla przedsiębiorstwa, jego interesariuszy oraz społeczeństwa(abstrakt oryginalny)
Outplacement to wszechstronna pomoc oferowana przez wyspecjalizowane firmy doradcze w znalezieniu nowego zatrudnienia. Przedstawiono opinie decydentów o outplacemecie na podstawie wyników badania sondażowego przeprowadzonego przez firmę PROFES (luty-marzec 2002). Zwrócono uwagę na przyczyny rozbieżności pomiędzy zainteresowaniem tą usługą a korzystaniem z niej.
Zdarza się, że trudna sytuacja firm wiąże się z koniecznością przeprowadzenia redukcji zatrudnienia. Sposobem na zminimalizowanie jej negatywnych skutków społeczno-ekonomicznych zarówno dla zwalnianych, jak i organizacji jest outplacement. (abstrakt oryginalny)
Autorka omówiła "Program dobrowolnych odejść - PDO", który realizowany był przez Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA SA przy jednoczesnym ukierunkowaniu na zrównoważony rozwój (ZR) tej organizacji. Outplacement ma w tym przypadku charakter systemowy i strategiczny, pociągać ma za sobą uczestnictwo różnych partnerów lokalnych i jest przede wszystkim oparty nie tylko na aspekcie ekonomicznym, ale też na etycznym, czyli: szacunku do człowieka i jego otoczenia.
Zaprezentowano zjawisko outplacementu w restrukturyzowanych przedsiębiorstwach. Opisano formy i narzędzia zwolnień monitorowanych. Przedstawiono organizację outplacementu oraz ocenę i kierunki doskonalenia tego procesu.
Pracownicy są głównymi zasobami każdej firmy. W firmach występują naturalne ruchy pracowników związane z zatrudnianiem, ruchami wewnętrznymi i zwolnieniami. Outplacement pracowników jest dobrym rozwiązaniem w procesie zwolnień. Doskonałym rozwiązaniem w trudnym procesie zwolnień może być użycie outplacementu. Firma zachowa wizerunek, szczególnie w oczach pracowników. Ponadto zwolnieni pracownicy nie odczują negatywnych skutków zwolnień. Celem artykułu było pokazanie od strony teoretycznej zagadnień derekrutacji i outplacementu pracowników.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Outplacement jako narzędzie wsparcia pracowników organizacji
75%
W artykule omówiono znaczenie programów outplacementowych w przedsiębiorstwach, jako użytecznego dla pracowników narzędzia zarządzania zasobami ludzkimi. Przedstawiono definicje outplacementu, charakterystykę różnych rodzajów tego pojęcia, a także rys prawny zagadnienia. Celem niniejszego artykułu jest ocena korzyści płynących z realizacji programów outplacementowych dla pracowników, wykorzystujących takie rozwiązanie oferowane przez przedsiębiorstwa. W artykule oparto się na badaniach innych autorów i oceniono skuteczność zastosowania tego typu programów. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Outplacement jako instrument budowania wizerunku pracodawcy
75%
Przedsiębiorstwa stoją wobec wyzwań związanych z nasilającą się konkurencją, zmianami technologii wytwarzania i wahaniami koniunkturalnymi. W sytuacji poważnych trudności rynkowych, przedsiębiorstwa zmuszone są do podjęcia procesów restrukturyzacyjnych często związanych z redukcją personelu. Jednym z istotnych elementów redukcji zatrudnienia jest program outplacementu. Celem rozdziału jest analiza outplacementu jako elementu działań restrukturyzacyjnych i jego znaczenia dla budowy wizerunku przedsiębiorstwa jako pracodawcy. Rozdział ma charakter głównie teoretyczny, zawiera jednak także przykład zastosowania w praktyce programu outplacementu(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Outplacement w praktyce lubuskich przedsiębiorstw
75%
Negatywne konsekwencje spowolnienia gospodarczego zapoczątkowanego w 2008 r. w USA dotknęły wiele krajów, w tym Polskę. W wielu przedsiębiorstwach niezbędne stało się przeprowadzenie zwolnień, a te, jeśli były realizowane w nieetyczny sposób, nasilały procesy dysfunkcjonalne w firmach. W artykule zaprezentowano przykłady działań z zakresu outplacement, które mogą podjąć pracodawcy, aby ograniczać te negatywne zjawiska. Przedstawiono też wyniki badań zrealizowanych wśród Lubuszan zwolnionych z pracy w latach 2008-2014. Wskazano m.in. działania pomocowe, z których skorzystali respondenci, i te, z których chcieliby skorzystać, ale nie mieli takiej możliwości.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Znaczenie outplacementu w procesie derekrutacji
75%
Obecnie, w czasach licznych restrukturyzacji, łączenia przedsiębiorstw i przenoszenia produkcji do innych krajów, zwolnienia z przyczyn ekonomiczno-strukturalnych coraz częściej występują w rzeczywistości przedsiębiorstw. Jednak sposób, w jaki pracodawcy rozstają się ze swoimi pracownikami, nie musi oznaczać wielu negatywnych doświadczeń dla obu stron. Zastosowanie outplacementu, czyli zwolnień monitorowanych w istotny sposób ogranicza negatywne skutki zwolnień zarówno dla firmy, jak i dla zwalnianych osób. Dlatego też celem artykułu jest przedstawienie istoty outplacementu oraz korzyści płynących z jego zastosowania podczas przeprowadzania redukcji zatrudnienia. (fragment tekstu)
Outplacement to określenie programu, który zakłada takie przygotowanie zwalnianych pracowników, aby znaleźli sobie nowe zajęcie, nowe miejsce pracy. Proces zaczyna się od poinformowania zatrudnionych o zwolnieniach. Oprócz informacji, wsparcia psychologicznego i szkoleń obejmuje poszukiwanie nowego pracodawcy lub pomoc w założeniu własnego biznesu, czy też informacji, jakie są możliwości prawne przejścia na wcześniejszą emeryturę.
W niniejszym artykule omówiono proces doboru i oceny pracowników. Zaprezentowano programy outplacementowe. Przedstawiono jak firma powinna dbać o swój wizerunek.
Utrata pracy to problem nie tylko zwalnianego pracownika, ale również pracodawcy. Zwolnienia, zwłaszcza grupowe, jeżeli nie są wsparte programem ochrony pracowników, wywierają negatywny wpływ na wizerunek pracodawcy. Osłabiają także motywację i przywiązanie do firmy tych, którzy w niej zostali. W niniejszym artykule zaprezentowano programy outplacementowe i zwolnienia monitorowane, które mają być rozwiązaniem dla takich sytuacji.
W artykule omówiono istotę zwolnień monitorowanych (outplacement). Przedstawiono korzyści płynące z wdrożenia tego programu. Szczególnie skupiono się na realizowaniu programów outplacement w bankach.
Warunkiem zwolnień monitorowanych jest rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Są to w szczególności sytuacje, w których rozwiązanie umowy o pracę następuje w trybie zwolnień grupowych lub uzasadnione jest likwidacją stanowiska pracy pracownika z przyczyn od niego niezależnych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono przesłanki dla stosowania konwersji i zwolnień monitorowanych, uwypuklając znaczenie przesłanek społecznych, a przede wszystkim wzrost popularności koncepcji odpowiedzialności społecznej w funkcjonowaniu współczesnych przedsiębiorstw. Wskazano ponadto na pierwsze polskie doświadczenia związane z wdrażaniem w restrukturyzowanych przedsiębiorstwach konwersji i outplacementu, które świadczą o wyłaniającej się specyfice rodzimych rozwiązań. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.