Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 78

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Quality characteristics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem referatu jest prezentacja metody porządkowania cech jakościowych za pomocą drzew logicznych oraz zastosowanie otrzymanych uporządkowań zmiennych do tworzenia charakterystyki klas. Zmienne ostatnie w uporządkowaniu mają mniejsze znać- nie w tworzeniu reguł klasyfikacyjnych i na ogół można je pomijać. Otrzymane wyniki zostaną porównane z powszechnie używanym algorytmem AQ11. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest ustalenie założeń koncepcyjnych sporządzania i prezentacji sprawozdań budżetowych, mogących stanowić zasady leżące u podstaw sporządzania raportów i ich prezentacji szerokiemu gronu użytkowników. W artykule wzorowano się głównie na znanych podmiotom rachunkowości założeniach koncepcyjnych zawartych w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej. W opracowaniu uwagę zwrócono głównie na cele i funkcje sprawozdań budżetowych, a także na ich cechy jakościowe.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia ogólne cechy systemów komputerowego przetwarzania danych i ich zastosowanie w dziedzinie rachunkowości. Omawiane w artykule cechy jakościowe rozpatrywane są w kontekście postanowień ustawy o rachunkowości.
Na przykładzie złoża węgla brunatnego Głowaczów zaprezentowano zastosowanie parametrów cenowych Cj, CM i CR do rozwiązywania zadań w procesie projektowania eksploatacji. Wzory do konstruowania parametrów cenowych opracowano na bazie formuły stosowanej do rozliczeń. Mapy zmienności parametrów cenowych złoża wykonano na bazie map zmienności parametrów jakościowych, tj. wartości opałowej (Q), popielności węgla (A) oraz zawartości siarki (S). Modelowanie zmienności parametrów jakościowych wykonano metodą krigingu punktowego. Na podstawie map odchylenia standardowego krigingu przeanalizowano stopień wiarygodności uzyskanych obliczeń. Przedstawiono sposób interpretacji i zasugerowano możliwości wykorzystania map zmienności parametrów cenowych w procesie planowania zagospodarowania górniczego złóż węgla brunatnego. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu scharakteryzowano przejrzystą politykę podatkową. W drugiej części opisano polski system podatkowy a w trzeciej części oceniono go ze względu na wyodrębnione cechy jakościowe. Z uwagi na obszerność analizowanej problematyki, w opracowaniu omówione zostały wybrane aspekty problemu przejrzystości oraz opisane podatki centralne.
6
Content available remote Postulaty przewozowe jako cechy jakości przewozów turystycznych
75%
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech turystyki jest przemieszczanie się turystów w przestrzeni, zatem transport, zapewniający to przemieszczanie, stanowi podstawowy warunek jej uprawiania. Wybierając środek transportu, turysta zwraca uwagę na jego cechy jakościowe, które określane są również mianem postulatów przewozowych. Celem artykułu jest identyfikacja postulatów przewozowych w obsłudze ruchu turystycznego i próba wskazania ich mierników.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena przydatności wybranego narzędzia zrównoważonej i przyjaznej środowisku krajowej polityki żywnościowej w Polsce w 2022 roku. Po pierwsze, dokonano systematycznego przeglądu literatury z zakresu regulacyjnych i rynkowych narzędzi polityki żywnościowej. Po drugie, przeprowadzono wywiady z konsumentami żywności zameldowanymi w aglomeracji poznańskiej. Po trzecie, przy użyciu metody ANOVA, oceniono wykorzystanie analizowanego narzędzia polityki żywnościowej, tj.: "wyższa" stawka VAT na śmieciowe jedzenie na konsumentach objętych badaniem przy uwzględnieniu ich płci, wieku, statusu materialnego, liczby osób w gospodarstwie domowym. W części teoretycznej zastosowano metody analizy, syntezy, porównania i graficznej prezentacji danych. W części praktycznej wykorzystano metody ilościowe: badanie ankietowe metodą CAWI, analizę ANOVA oraz metody jakościowe: wywiady eksperckie metodą IDI i studia przypadków. Z badań wynika, że w przeważającej większości to kobiety dokonują codzienne zakupy żywności oraz podejmują decyzje nt. tego co jest przygotowywane i konsumowane. U kobiet występuje statystycznie istotna akceptowalność na wprowadzenie wyższej stawki VAT na żywność śmieciową. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote W kwestii pojęcia małe i średnie przedsiębiorstwa
75%
Pojęcie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) jest dzisiaj bez wątpienia hasłem o dużym emocjonalnym znaczeniu, jednakże zarówno w polityce gospodarczej, jak i w badaniach naukowych nie jest precyzyjnie zdefiniowane. Termin małe i średnie przedsiębiorstwa sugeruje, że mamy do czynienia z dwoma rodzajami przedsiębiorstw, tymczasem pojęcie to określa zbiór złożony z trzech rodzajów przedsiębiorstw: mikro, małych i średnich. Szczególnym rodzajem mikroprzedsiębiorstw są podmioty niezatrudniające pracowników1. Przedsiębiorstwa takie są określane mianem: samozatrudnienie, przedsiębiorstwo z zerowym zatrudnieniem, przedsiębiorstwo jednoosobowe. W krajach Unii Europejskiej w oparciu o tę formę działalności pracuje obecnie około 12% zatrudnionych. Czasami termin mikro,małe i średnie przedsiębiorstwa uznawany jest za tożsamy z pojęciem przedsiębiorstwo średnie. W języku niemieckim istnieje określenie Mittelstand (stan średni). Należy jednak uwzględnić fakt, że pojęcie Mittelstand obejmuje nie tylko średnie (Mittel), lecz także małe (Klein) i mikro (Kleist) przedsiębiorstwa. Jeszcze więcej niejednoznaczności pojawia się w porównaniach kryteriów zaliczania przedsiębiorstw odpowiednio do grupy mikro, małych lub średnich. Różnice pojawiają się tu nie tylko w komparacji międzynarodowej, ale również w porównaniach kryteriów stosowanych w badaniach prowadzonych w jednym kraju. W związku z tym, dokonując porównania roli sektora MŚP w różnych krajach, należy zawsze najpierw ustalić, czy przedsiębiorstwa objęte badaniami spełniają kryterium porównywalności. Celem artykułu jest przedstawienie różnic w definicjach pojęcia mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa stosowanych w wybranych krajach oraz wykazanie, że o odrębności tych przedsiębiorstw stanowią przede wszystkim ich cechy jakościowe. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono znaczenie jakości w projektach. Bazą dla rozważań była definicja jakości projektu obejmująca aspekty: organizacji, projektowania oraz procesu. Omówiono atrybuty jakości w zarządzaniu projektem oraz kryteria i czynniki sukcesu projektów. Wykazano istotne powiązania pomiędzy nimi. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Przydatność - podstawowa cecha informacji finansowej?
75%
Cel - w artykule scharakteryzowano atrybut przydatności informacji finansowych, stanowiący jedną z fundamentalnych cech jakościowych. Celem artykułu jest krytyczna ocena cechy przydatności w kontekście jej zgodności z zasadą wiernego i rzetelnego obrazu, z uwzględnieniem asymetrii informacji. Metodologia badania - analiza literatury, regulacji rachunkowości - ustawy o rachunkowości, MSSF - w kontekście zgodności cechy przydatności informacji finansowych z zasadą true and fair view. Wynik - przydatność to subiektywna cecha informacji finansowych. Jej określenie i ocena zależy od potrzeb informacyjnych poszczególnych grup użytkowników informacji sprawozdawczych. Oryginalność/Wartość - artykuł stanowi głos w dyskusji nad cechami informacji sprawozdawczych generowanych przez rachunkowość. Zdaniem autora cecha przydatności, eksponowana w regulacjach MSSF jako powszechna i podstawowa cechy informacji finansowych, pozostaje w sprzeczności z naczelną zasadą rachunkowości true and fair view. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Pieniądz jako środek komunikacji
75%
Specyficzną cechą wszystkich systemów społecznych jest ewolucja sposobów komunikacji wewnętrznej. Celowe i świadome przekazywanie informacji opiera się; zarówno na kontaktach bezpośrednich między członkami społeczei1stwa, jak i na coraz bardziej złożonych formach komunikacji pośredniej, wykorzystującej różnorodne narzędzia i urządzenia, które początkowo wzmacniały możliwości ludzi, a obecnie są w stanie samodzielnie funkcjonować oraz komunikować się między sobą. Wydaje się, że to właśnie wzajemne powiązania informacyjno-komunikacyjne konstytuują strukturę systemu społecznego i nadają mu cechy jakościowe, których nie można bezpośrednio wyprowadzić z własności elementów składowych tego systemu. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono różne kryteria podziału przedsiębiorstw ze względu na wielkość. Autorzy podejmują próbę zdefiniowania małego przedsiębiorstwa w oparciu o jego cechy jakościowe.
13
Content available remote Jakość w rachunkowości
75%
Zagadnienie jakości jest postrzegane interdyscyplinarnie. Jednym z obszarów istnienia, gdzie znajduje ono zastosowanie, jest rachunkowość. Tutaj pojęcie jakości jest rozumiane dwojako. Odnoszone jest ono zarówno do ustanowionego systemu rachunkowości, jak i podmiotów realizujących ten system. Rachunkowość może być realizowana własnymi siłami lub przez podmioty świadczące usługi rachunkowo-księgowe. Niezależnie od sposobu prowadzenia rachunkowości celem jej jest generowanie informacji wykorzystywanych przez szeroki krąg użytkowników przy podejmowaniu decyzji gospodarczych. Tylko te informacje, które posiadają cechy jakościowe, są użyteczne dla podejmowania decyzji gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie cech jakościowych, które powinny spełniać współczesne raporty biznesowe. Analiza taka wydaje się istotna, gdyż zazwyczaj cechy jakościowe odnosi się do sprawozdań finansowych, pomijając fakt, że takie same cechy muszą spełniać raporty biznesowe. W artykule przedstawiono również dwa wzorce raportów biznesowych, pierwszy opracowany w Stanach Zjednoczonych, drugi natomiast w Europie. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Wpływ warunków przechowywania na jędrność korzenia buraka ćwikłowego
63%
Celem pracy było określenie wpływu warunków i okresu przechowywania korzeni buraków ćwikłowych na ich jędrność. Jest to jeden z ważnych parametrów oceny jakości warzyw. W badaniach pokazano, jaki wpływ na ten parametr ma okres przechowywania buraka ćwikłowego odmiany Czerwona Kula w piwnicy i chłodni. Badania obejmowały pomiar maksymalnej siły uzyskanej w teście na ściskanie próbek w kształcie walca i kostki sześciennej. Były one przeprowadzone zaraz po zbiorze i w okresie czteromiesięcznego przechowywania, w cyklu trzytygodniowym. Analiza uzyskanych wyników wskazała występowanie jednorodności grup, które świadczyły o zmienności jakości buraków wraz z upływającym czasem. Przeprowadzona analiza regresji pozwoliła na uzyskanie funkcji o największym dopasowaniu wyników badań do modelu teoretycznego. (abstrakt oryginalny)
Wycena środków trwałych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej może odbywać się przy zastosowaniu modelu opartego na cenie nabycia lub koszcie historycznym lub modelu bazującego na wartości przeszacowanej. W niniejszym artykule analizowano cechy jakościowe sprawozdania finansowego w zależności od dokonanego wyboru w zakresie wyceny środków trwałych. W efekcie stwierdzono, że informacje wynikające z zastosowania obu dozwolonych modeli posiadają wymagane cechy jakościowe. Jednakże w odniesieniu do każdego z nich można wskazać sytuacje, kiedy utrzymanie danej cechy może być trudne. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że jeden z możliwych modeli wyceny środków trwałych wygrywa pod względem jakości informacji dostarczanej użytkownikom sprawozdania finansowego. (abstrakt oryginalny)
Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. W procesie zakupu mieszkania angażowane są względnie duże środki pieniężne, których wydatkowanie odczuwają gospodarstwa domowe w dość długim czasie. Ze względu na to każda decyzja wymaga pewnych przemyśleń, zebrania odpowiednich informacji (dostatecznej liczby ofert mieszkań), ich oceny. Celem artykułu jest zaprezentowanie preferencji nabywców mieszkań na lokalnym rynku mieszkaniowym w Poznaniu. Badania preferencji na rynku mieszkaniowym stanowią niejako osobny segment badań rynkowych. Decydują o tym przede wszystkim cechy rynku mieszkaniowego jako segmentu rynku nieruchomości, włączając w to względną stałość podaży w krótkim czasie, lokalny charakter rynku, a także stosunkowo duże zróżnicowanie zasobu. Od strony poznawczej zaprezentowane rezultaty wskazują na zróżnicowanie opinii i poglądów nabywców mieszkań w Poznaniu. W warstwie metodycznej warto zauważyć, że badania preferencji wpisują się w nurt badań wykorzystujących pewne cechy jakościowe, których znaczenie coraz częściej podkreśla się w kontekście pogłębionych analiz rynku nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
W pracy tej podjęto próbę określenia istotnych parametrów do oceny jakości mięsa jagniąt-krzyżówek przyjmując za kryterium wyboru cech ich zmienność (różnicowanie materiału doświadczalnego) oraz wpływ na jakość całkowitą mięsa. W związku z tym, w oparciu o przegląd literatury i badania własne, określono wpływ krzyżowania owiec na wybrane cechy jakościowe mięsa jagniąt.
Żywienie zwierząt odgrywa wiodącą rolę wśród czynników wpływających na rozmiary produkcji mięsa i jego jakość. Potrzeba zaspokojenia popytu na mięso i jego przetwory zmusza do poszukiwania nowych pasz w żywieniu zwierząt rzeźnych. Wykorzystywanie sorga jako paszy jest znane i dość powszechnie stosowane, m. in. w południowo-wschodnich stanach USA, gdzie bywa podstawową paszą w żywieniu świń, bydła, owiec i kur. W dostępnej literaturze naukowej brak jest jednak doniesień na temat jakości mięsa świń żywionych sorgiem. Wiadomo, że skarmienie trzody chlewnej niektórymi paszami wywiera negatywny wpływ na jakość surowców rzeźnych. Podjęto badania, których celem było określenie wpływu żywienia tuczników mieszankami pasz z udziałem sorga na cechy jakościowe mięsa.
20
Content available remote Wpływ czasu przechowywania na wybrane cechy jakościowe korzenia selera
63%
W pracy przedstawiono wyniki badań zmian cech fizycznych korzeni selera odmiany Diamant, przechowywanego przez 6 miesięcy w piwnicy i chłodni. Mierzono zmiany zawartości wody, jędrności oraz wykonywano testy na ściskanie po zbiorze i w cyklu miesięcznym. Obniżenie jędrności oraz zawartości wody w końcowym okresie przechowywania odnotowano w przypadku selera przechowywanego w piwnicy. Od października do stycznia następuje nieznaczny spadek wartości badanych parametrów. Natomiast w okresie wiosennym w selerze potęgują się procesy gnilne dyskwalifikujące go z dalszej użyteczności konsumpcyjnej. W chłodni z kontrolowaną temperaturą gradient zmian ma tendencję spadkową przez cały okres przechowywania. Zmiany te nie dyskwalifikują go z dalszej użyteczności. Piwnica i chłodnia są skutecznym miejscem przechowywania od października do stycznia. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.