Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 174

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Shopping centres
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Rozwój centrów handlowych wpływa w różny sposób na obszary zewnętrzne dużych miast. Efektem mogą być zmiany ekonomiczne, rynku pracy, zachowania konsumentów, komunikacyjne oraz zagospodarowania przestrzennego. Negatywnym następstwem może być zanik podstaw funkcjonowania podmiotów gospodarczych w małych miastach, pełniących funkcje usługowe wobec otaczających obszarów wiejskich, natomiast pozytywnym spadek cen i polepszenie jakości oferowanych usług. Celem pracy jest ocena oddziaływania centrów handlowych na przedsiębiorców działających w małych miastach i na obszarach wiejskich, położonych w subregionie południowym województwa śląskiego, w strefie wpływu miasta Bielska-Białej. Na podstawie przeprowadzonych w 2012 roku badań ankietowych z przedsiębiorcami w wybranych gminach subregionu bielsko-bialskiego określono ekonomiczny wpływ centrów handlowych. Centra handlowe stanowią bezpośrednią konkurencję dla niewielkiej liczby ankietowanych przedsiębiorców, bo tylko 7% ogółu. Utrata klientów została zrekompensowana dzięki dodatkowym zleceniom. Najbardziej doceniane są zwłaszcza nowe przyjazne formy robienia zakupów. Podsumowując, centra handlowe stanowią konkurencję dla przedsiębiorców, ale także przyczyniają się do poprawy jakości i konkurencyjności świadczonych usług. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie procesu rewitalizacji centrów miast, jej wymiarów oraz korzyści z nią związanych w odniesieniu do planów budowy ośrodków handlowych. Podkreślić należy, iż procesowi projektowania oraz budowy centrum handlowego na obszarach zdegradowanych towarzyszy wiele barier oraz zagrożeń. W artykule przedstawiony został udany proces rewitalizacji centrum miasta na przykładzie Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu "Stary Browar" w Poznaniu. (fragment tekstu)
W artykule omówiono funkcję firm zarządzających ośrodkami handlowymi oraz strukturę organizacyjną i funkcje zarządu ośrodka handlowego. Przedstawiono trzy zasadnicze strategie zarządzania dynamicznego, zorientowane na: osiąganie stabilnych dochodów czynszowych, wzrost wartości kapitałowej, procesy pomocnicze i kompleksowe świadczenie usług dla użytkowników ośrodka.
Centra handlowe funkcjonujące w zewnętrznych obszarach dużych miast mogą być przyczyną wielu zmian o różnorakim charakterze. Oddziaływanie centrów handlowych może spowodować utratę podstaw funkcjonowania małych miast, w tym pełnionych przez nie funkcji usługowych, na rzecz otaczających obszarów wiejskich. Centra handlowe poprzez oddziaływania konkurencyjne mogą się przyczyniać także do podniesienia jakości świadczonych usług. Celem pracy była ocena oddziaływania, głównie ekonomicznego, centrów handlowych na przedsiębiorców działających w małych miastach i na obszarach wiejskich w subregionie centralnym województwa śląskiego na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych. Umożliwiły one wykazanie, że centra handlowe nie stanowią znaczącej konkurencji dla przedsiębiorców działających w subregionie centralnym województwa śląskiego, a przyczyniają się do poprawy jakości i konkurencyjności świadczonych usług. (abstrakt oryginalny)
Autor podejmuje próbę określenia w aktualnych warunkach rynkowych pojęcia, zakresu i treści zarządzania ośrodkami handlowymi w Polsce. Zwraca uwagę na zagadnienia związane z zarządzaniem projektami budowy ośrodków. Podstawą opracowania są wyniki badań z połowy 2001 r. przeprowadzonych metodą wywiadu skategoryzowanego, w grupie 10 przedsiębiorstw zarządzających 25 ośrodkami handlowymi w różnych miastach kraju.
Autor zwraca uwagę na rosnące zainteresowanie inwestycjami związanymi z budową ośrodków handlowych. Podejmuje próbę określenia w obecnych warunkach rynkowych pojęcia i treści zarządzania ośrodkami handlowymi.
W zewnętrznych strefach metropolii w Polsce zachodzą trwałe zmiany, zarówno związane z postępującą urbanizacją, jak i spowodowane powstaniem i funkcjonowaniem wielkogabarytowych centrów handlowych. Ich rozwój w charakterystycznych lokalizacjach w przestrzeni miejskiej, szczególnie w obszarach zewnętrznych dużych miast, skutkuje licznymi zmianami, począwszy od architektonicznych, poprzez urbanistyczne, komunikacyjne, ekonomiczne oraz na rynku pracy, po zagospodarowanie przestrzenne oraz wzorce obsługi handlowej mieszkańców. To także zanik tradycyjnych podstaw funkcjonowania małych miast, w tym dotychczasowych funkcji usługowo-handlowych sprawowanych wobec obszarów wiejskich w otoczeniu aglomeracji miejskich. Powstanie centrów handlowych przekształca strukturę przestrzenno-społeczną zewnętrznych stref metropolii, zmieniając kierunki ciążenia i potoki ruchu. Przestrzeń i zagospodarowanie tych stref staje się coraz bardziej monofunkcyjne i rozproszone. Klasyczne teorie lokalizacji handlu i usług nie uwzględniają specyfiki funkcjonowania nowoczesnych centrów handlowych oraz ich uwarunkowań i oddziaływań w przestrzeni. W celu rozpoznania zmian funkcjonalno-przestrzennych, jakie dokonują się w zewnętrznej strefie aglomeracji górnośląskiej pod wpływem centrów handlowych, przeprowadzono bezpośrednie badania. Zmiany funkcjonalno-przestrzenne w badanych małych miastach i obszarach wiejskich ocenili przedstawiciele władz lokalnych oraz mieszkańcy tych miejscowości(abstrakt oryginalny)
Przy kształtowaniu terenów komercyjnych w Polsce rzadko kiedy uwzględnia się aspekty ekologiczne, przyrodnicze oraz zasady zrównoważonego rozwoju. W zachodnich krajach europejskich dużo większą wagę przy- wiązuje się do aspektu różnorodności biologicznej zieleni. Przeprowadzone badania dotyczyły analizy zieleni i działań podejmowanych w zagospodarowaniu i pielęgnowaniu terenów centrów handlowych w różnych miastach Polski oraz wybranych krajach w zachodniej Europie. W ocenie brano pod uwagę kryteria estetyczne, ekologiczne i społeczne. Uwzględniono zróżnicowanie gatunkowe, obecność ogrodów na dachach oraz działania proekologiczne takie jak zwiększanie różnorodności biologicznej, ograniczanie zanieczyszczenia powietrza i gleby, oszczędzanie energii, zmniejszanie zużycia oraz retencjonowanie wody. Badania wykazały, że w Polsce (poza incydentalnymi działaniami) zieleń ma wyłącznie znaczenie estetyczne i izolacyjne. Uwzględnia się także jej funkcję wypoczynkową, budowanie mikroklimatu oraz walory kompozycyjne. Na podstawie wniosków sformułowano wytyczne określające kierunki kształtowania tego typu przestrzeni (abstrakt oryginalny)
Rosnące znaczenie centrów handlowych w handlu detalicznym na świecie przejawia się m.in. we wzroście liczby inwestycji w budowę tych obiektów. Polska jest uznawana przez zagranicznych inwestorów za jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla centrów handlowych, co skutkuje dynamicznym przyrostem nowoczesnej powierzchni handlowej w naszym kraju. Celem artykułu jest identyfikacja i klasyfikacja czynników rozwoju centrów handlowych w Polsce uwzględniająca ich dwie główne grupy: międzynarodowe i krajowe, a ponadto ich podział na czynniki stymulujące i ograniczające rozwój. Artykuł powstał na podstawie analizy polskich i zagranicznych źródeł wtórnych. Przedstawiona klasyfikacja może stanowić implikację dla praktyki gospodarczej w sytuacji rosnącej konkurencyjności na rynku nowoczesnej powierzchni handlowej. Opracowanie stanowi również głos w dyskusji naukowej dotyczącej rozwoju handlu detalicznego w Polsce oraz wpływu inwestycji zagranicznych na ten proces(abstrakt oryginalny)
Omówiono problematykę malli - miejsc przeznaczonych do handlu, ich historię oraz konstrukcję.
W artykule przedmiotem analizy uczyniono zmiany w przestrzeni konsumpcyjnej miasta. Autor podejmuje próbę odpowiedzi na pytania: czy i w jakim zakresie zmiany w przestrzeni konsumpcyjnej, wynikające z budowania centrów handlowo-rozrywkowych w miastach, można nazwać trwałym procesem? Szukając odpowiedzi na to pytanie, poddano analizie zmiany w przestrzeni konsumpcyjnej w perspektywie historycznej. Przedstawiono shopping mall jako wielofunkcyjną przestrzeń konsumpcyjną. Omówiono także czynniki wpływające na dominację shopping malla nad innymi formami w przestrzeni konsumpcyjnej. Skupiono się na analizie funkcji jakie pełnią centra handlowo-rozrywkowe w przestrzeni miejskiej. W zakończeniu przedstawiono scenariusze rozwoju centrów handlowo rozrywkowych w najbliższej przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem niniejszego artykułu była identyfikacja kluczowych determinant zachowań młodych konsumentów w zakresie wyboru centrów handlowych jako miejsc korzystania z oferty handlowo- usługowej. Identyfikacja ta oparta była na analizie dostępnej literatury przedmiotu oraz weryfikacji siły oddziaływania wybranych determinant na określone zachowania konsumentów. W artykule postawiono cztery hipotezy badawcze, a także zaproponowano model teoretyczny, który następnie poddano weryfikacji z wykorzystaniem modelowania strukturalnego (SEM). Opracowany model poddano również analizie w zakresie poziomu rzetelności oraz dobroci dopasowania. W oparciu o przeprowadzone analizy statystyczne stwierdzono, że zmodyfikowany model równań strukturalnych posiadał wszystkie współczynniki istotne statystycznie, co pozwoliło uznać go za względnie satysfakcjonujący. Umożliwiło to pozytywne zweryfikowanie trzech spośród czterech hipotez badawczych. W efekcie zastosowanego modelowania strukturalnego zaobserwowano istotne statystycznie relacje między wyszczególnionymi grupami czynników, takimi jak: czynniki personalne, specyfika centrum handlowego i czynniki sytuacyjne, a odwiedzaniem centrum handlowego przez młodych konsumentów. Co więcej, w opinii respondentów specyfika centrum handlowego i czynniki sytuacyjne charakteryzowały się znacząco większą siłą oddziaływania na badane zachowania niż czynniki personale. W modelowaniu wykorzystano dane pozyskane w ramach badań empirycznych przeprowadzonych na grupie 550 respondentów.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest próba ukazania wpływu wybranych wrocławskich centrów handlowych na otaczającą je przestrzeń gospodarczą - placówki usługowe. Wybrano pięć centrów handlowych, z których każde reprezentuje jedną z pięciu ich generacji. Z przeprowadzonych badań wynika, że centra handlowe trudno uznać za bezpośrednie zagrożenie dla placówek usługowych funkcjonujących w ich sąsiedztwie. Natomiast realnym zagrożeniem dla placówek usługowych są: 1) supermarkety dyskontowe i ogólnospożywcze, 2) powstające na bazie supermarketów osiedlowe centra handlowe, 3) przywracane do dawnej świetności pawilony handlowe. Tylko niewielka liczba właścicieli placówek usługowych wskazuje na negatywny wpływ centrów handlowych na prowadzoną przez nich działalność. Negatywny wpływ centrów handlowych w szczególności dotyka podmioty gospodarcze prowadzące działalność z zakresu tradycyjnego handlu detalicznego(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia genezę rozwoju ośrodków handlowych. Definiuje pojęcia: ośrodek handlowy i centrum handlowe. Podaje kryteria klasyfikacji i kategorie ośrodków handlowych. Omawia tendencje rozwojowe ośrodków handlowych w krajach wysoko rozwiniętych.
15
Content available remote The Space of the Shopping Centre in Poland
61%
The socio-economic transformation in Poland that took place after 1989 caused radical changes in Poles' lifestyle. The transformation enabled the society of producers to change into society of customers. Aspects of the creation of social space in the shopping centre by marketing specialists and managers are presented in the paper, the main objective of which is to identify the space of the centre. (original abstract)
16
61%
Celem artykułu jest zaprezentowanie wybranych wyników badania stosunku konsumentów do odwiedzin w centrach handlowych, wyrażonego z jednej strony hierarchią realizowanych w trakcie tych odwiedzin celów, z drugiej zaś oceną zmiennych reprezentujących preferowane przez konsumenta warunki dokonywania zakupów. Dzięki powtórzeniu badania na dwóch dużych próbach, w odstępie czasu przekraczającym rok, możliwe staje się postawienie hipotez odnośnie do potencjalnych kierunków zmian, zarówno w zakresie przyczyn, jak i postaw wiązanych z tego rodzaju aktywnością. (abstrakt autora)
W artykule omówiono kilka istotnych zagadnień zarządzania najmem w ośrodkach handlowych. Szczególną uwagę zwrócono na podstawy formalnoprawne najmu oraz czynniki doboru najemców w ośrodkach handlowych, kształtowanie stawek czynszu i innych narzędzi zabezpieczenia realizacji umów najmu, bariery dostępu najemców do powierzchni ośrodków handlowych, marketing sterowany i inne działania zarządów ośrodków handlowych integrujących środowisko najemców.
Współcześnie handel detaliczny w Polsce niewiele rożni się pod względem form sprzedaży od handlu w krajach zachodniej Europy. Otwarcie rynku oraz jego duża chłonność spowodowały napływ wielu inwestorów zagranicznych, którzy w uruchamianych najczęściej wielkopowierzchniowych sklepach wprowadzili nowe technologie i formy obsługi nabywców. Wśród nowych form handlu wielkopowierzchniowego, oprócz super i hipermarketów, największe znaczenie dla klientów mają centra handlowe, które powstają w Polsce od połowy lat 90. (fragment tekstu)
The article presents the commercial and entertainment complex as a "place" in the social space of the city. "Manufaktura" is renewal, revitalized area in the inner city. This space is involved in the implementation of the consumption needs of residents of the city and is also an important element in the identification of social and territorial cohesion. Manufacture creates new forms of consumption, which make up a new dimension of social and cultural space of the city. The positive perception of the place by the people is connected with a combination of many functions here -trade, meeting place and process of provide the experiences. Processes of the functional and spatial transformation are strictly determined by the social phenomenon of the recovery history, and thus social identity. New public space and its specific physiognomy, clear and safe space, in the result give feeling of uniqueness and pride. The huge investment has created a big contrast to the neighboring deprived areas. Some of them which have historic value have lost these days the chances for renewal process.(original abstract)
Współcześnie miasta stoją przed wyzwaniem realizacji urbanistycznych projektów na wielką skalę w celu dostosowania się do zachodzących zmian i przyciągnięcia kapitału. Projekty te to w główniej mierze realizacje centrów handlowych, które wpływają na rozwój obszarów miejskich, zwiększając ich prestiż. Budowle te mają ogromne znaczenie dla procesu zmian i transformacji przestrzeni miejskiej, a zatem wiążą się z planowaniem urbanistycznym. W artykule przeanalizowano wpływ konsumpcyjnej przestrzeni - centrów handlowych na okolicę, w której się znajdują, pod względem walorów przyrodniczych i ekonomicznych.
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.