Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Food adulteration
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Obiecującą alternatywą dla konwencjonalnych źródeł białka są owady jadalne, które dzięki wysokiej wartości odżywczej mają duży potencjał jako komponent diety człowieka. Białko owadów uważne jest za produkt przyjazny środowisku, gdyż ich hodowla wymaga zdecydowanie mniej wody i paszy. Owady w postaci sproszkowanej mogą być wykorzystane w przetwórstwie żywności. Za kilka, ewentualnie kilkanaście lat można się spodziewać dodawania mączek z owadów do produktów spożywczych. Wzrasta także zainteresowanie owadami jako alternatywnym źródłem białka w przemyśle paszowym. Mogą one stanowić uzupełnienie takich komponentów pasz, jak: soja, kukurydza, zboża czy mączka rybna. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest zbadanie, jak zmieniał się poziom bezpieczeństwa i jakości żywności w Polsce po akcesji do Unii Europejskiej. Akcesja Polski do UE wprowadziła wiele zmian gospodarczych, rynkowych oraz środowiskowych. Jednym z bardziej istotnych obszarów tych zmian jest sektor produkcji żywności oraz zaopatrzenia konsumentów. W badaniach wykorzystano wyniki kontroli głównych instytucji urzędowej kontroli żywności w Polsce. Podstawowym obszarem badawczym były kategoria jakości żywności oraz skala nieprawidłowości ujawnionych przez instytucje kontrolne, prowadzących do zmian poziomu bezpieczeństwa żywności w zakresie zagrożeń zdrowotnych oraz bezpieczeństwa ekonomicznego konsumentów w następstwie fałszowania żywności. Badania wykazały, że po akcesji Polski do UE następowały i w dalszym ciągu następują znaczne i wielokierunkowe zmiany w powyższym zakresie. Jednocześnie wykazały, że ewolucja zachodzących procesów i zjawisk nie zawsze była i jest korzystna dla polskiego konsumenta. Pomimo wykazanej obecności żywności o niewłaściwym stanie sanitarnym, polski konsument nie ma powodów do obaw w tym zakresie. Zdecydowanie gorsza sytuacja istnieje w zakresie bezpieczeństwa ekonomicznego i jakości handlowej żywności. Skala nieprawidłowości w tym zakresie jest znacząca, a jak wykazują dane, po 2015 roku powiększa się zakres zjawiska zaniżania jakości żywności oraz jej fałszowania(abstrakt oryginalny)
Fałszowanie żywności to jedno z działań postrzeganych w kategoriach oszustwa żywnościowego, które ma wielowymiarowe skutki o charakterze politycznym, ekonomicznym, społecznym, psychologicznym, legislacyjnym i zdrowotnym. Celem artykułu jest konceptualizacja pojęcia oszustwa żywnościowego i fałszowania żywności oraz przedstawienie i próba oceny wiodących działań twardych podejmowanych na rzecz obrony żywności w Polsce i na świecie.(abstrakt oryginalny)
Oszustwa w branży spożywczej to pilna kwestia globalnej polityki. Podatność łańcucha żywnościowego na oszustwa i zafałszowania ciągle rośnie, m. in. wraz z rozwojem pandemii C0VID-19. Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników analizy danych dotyczących niezgodności i ich charakteru w łańcuchu rolno- spożywczym, wynikających zwłaszcza z fałszowania żywności. Wykorzystano następujące źródła danych: periodyki naukowe, DG SANTE, raporty EU FFN & AAC, portal RASFF, decyzje administracyjne IJHAR-S dotyczące zafałszowań żywności. Główne badania obejmują lata 2016-2020. W Europie najwięcej nieprawidłowości występuje w przypadku suplementów diety i produktów mięsnych. Chociaż, w poszczególnych krajach inne produkty są najczęściej fałszowane, na co wpływają różnice w cenach, modelach konsumpcji żywności, poziomie konkurencji, konstrukcji sankcji prawnych itd., co dodatkowo zmienia się w czasie. Opracowanie ma między innymi służyć publicznym i prywatnym decydentom dążącym do zapewnienia wysokiego poziomu ochrony uczestnikom łańcucha rolno-spożywczego. (abstrakt oryginalny)
Słabnąca kontrola na rynku napojów alkoholowych w Polsce sprawia, że rośnie podatność tych produktów na zafałszowania i nieprawidłowości w oznakowaniu. Celem artykułu było dokonanie krytycznego przeglądu przypadków zafałszowań napojów alkoholowych w Polsce z lat 2009-2019 oraz sformułowanie rekomendacji dla struktur zarządzania w obszarze przeciwdziałania niezgodnościom. Podejście metodologiczne obejmowało: (1) przegląd literatury dotyczącej fałszowania żywności oraz pozycji polskiej branży napojów alkoholowych w gospodarce; (2) analizę danych pochodzących z upublicznionych decyzji Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) dotyczących zafałszowań żywności oraz wyników kontroli Departamentu Inspekcji Handlowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (IH UOKiK) w zakresie oznakowania. Analiza danych IH z lat 2009-2019 dowiodła, że napoje alkoholowe są relatywnie rzadziej fałszowane w Polsce niż produkty żywnościowe z innych grup technologicznych. Szczegółowa analiza danych IJHARS z lat 2016-2019 dotyczących 56 zafałszowanych napojów alkoholowych wykazała, że wśród najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości były: pominięcie w wykazie pewnych składników, które powinny się w nim znaleźć, zaniżona zawartość alkoholu etylowego w produkcie względem deklaracji na etykiecie, błędnie oznaczona nazwa produktu. Ze względu na mocną pozycję Polski na europejskim i światowym rynku wódki i piwa warto zwiększać skalę wdrożenia systemów zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności właściwych do walki, przeciwdziałania i łagodzenia skutków fałszowania tych produktów, aby chronić ich wiarygodność. Ogromne znaczenie ma tu zwłaszcza kształtowanie, pomiar i doskonalenie pozytywnej kultury bezpieczeństwa żywności w przedsiębiorstwach z branży alkoholowej.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Food Quality on the Polish Market - Threats and Ways of Their Elimination
75%
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu dotyczącemu jakości żywności na polskim rynku, identyfikacji zagrożeń oraz sposobów ich eliminacji. We współczesnym świecie kwestia jakości oraz powiązanego z nią bezpieczeństwa żywności jest przedmiotem szczególnej troski państw i organizacji międzynarodowych. Brak odpowiednich rozwiązań instytucjonalnych stwarza ryzyko wystąpienia w obrocie żywności negatywnych skutków dla zdrowia lub życia człowieka. Rozpoznanie obszarów zagrożeń w całym łańcuchu żywnościowym, czyli od produkcji pierwotnej przez przetwarzanie, magazynowanie, dystrybucję, sprzedaż produktów żywnościowych aż do konsumpcji, stanowi podstawę zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Na podstawie rzeczywistych wyników kontroli instytucji powołanych do sprawowania urzędowego nadzoru nad żywnością, przedstawiono stan bezpieczeństwa zdrowotnego i ekonomicznego (skala nieprawidłowości i zafałszowań) żywności na rynku krajowym. (abstrakt oryginalny)
W celu ochrony żywności i/lub zagwarantowania jej bezpieczeństwa na rynku Unii Europejskiej utworzono System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF). System ten służy do wymiany informacji związanych z zagrożeniami wykrytymi w żywności, paszach i/lub w materiałach przeznaczonych do kontaktu z produktami żywnościowymi. Każde państwo członkowskie w ramach tego systemu posiada krajowe punkty kontaktowe, odpowiedzialne za wymianę informacji z Komisją Europejską. Dzięki przesyłanym powiadomieniom członkowie systemów mogą na bieżąco kontrolować, w jakim produkcie wykryto zagrożenie i jakie działania należy podjąć, aby wyeliminować potencjalne ryzyko. W niniejszym opracowaniu zaprezentowano problematykę bezpieczeństwa konsumentów w odniesieniu do produktów żywnościowych oferowanych na jednolitym rynku Unii Europejskiej. Jego celem były przedstawienie sposobu funkcjonowania systemu RASFF oraz analiza powiadomień i ocena problemu występujących zagrożeń.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote The Authenticity of the Selected Coffee Brands Available on Tricity Market
63%
Zagadnienie autentyczności produktu nie jest nowym zagadnieniem w problematyce towaroznawczej. Obecnie dość powszechną metodą fałszowania kawy jest zamiana częściowa lub całkowita Coffea arabica L. na Coffea canephora varietas robusta Pierre ex Froehner. Manipulacji mogą podlegać ziarna, kawa mielona lub jej ekstrakty, co związane jest z ceną jaką należy zapłacić za każdy z tych surowców. Celem pracy było zbadanie autentyczności wybranych kaw palonych dostępnych na trójmiejskim rynku na podstawie zawartości kofeiny oraz w przypadku kaw ziarnistych na podstawie oceny wizualnej ziaren. Oznaczeń dokonano poprzez porównanie uzyskanych wyników zawartości kofeiny z uprzednio przygotowaną krzywą wzorcową. W niniejszej pracy, jako wzorce wykorzystano kawę ziarnistą C. Arabica pochodzącą z Kolumbii (100% Arabica - Colombia Excelso) oraz kawę ziarnistą Coffea canephora var. robusta z Indonezji (100% Robusta - Indonezja) oraz mieszaniny tych kaw w proporcjach 80/20, 60/40, 40/60, 20/80 (A/R). Kawy znajdujące się na polskim rynku bardzo często nie posiadają oznakowania w postaci kraju pochodzenia, stopnia upalenia, wielkości ziarna (w przypadku kawy ziarnistej). Nie wszyscy producenci informują konsumenta, że kawa jest produktem powstałym ze zmieszania Coffea arabica (arabika) i Coffea canefora varietas robusta (robusta). Brak również informacji o procentowym udziale poszczególnych odmian. Jednocześnie stwierdzono, że zawartość kofeiny może być wykorzystana w procesie badania autentyczności kawy. (abstrakt oryginalny)
Dobrowolna certyfikacja w branży spożywczej jest w Polsce coraz popularniejsza. Podstawą certyfikacji jest prowadzenie tego procesu w sposób bezstronny i niezależny, co zagwarantowane jest przez jednostki certyfikujące. Jedną z korzyści wynikających z poddania się procesowi certyfikacji a zarazem istotnym motywem certyfikacji takiego systemu jest spełnienie wymagań prawnych związanych z produkcją żywności. Przeprowadzone badania wskazały na brak istotnej różnicy związanej z fałszowaniem żywności w organizacjach podlegających lub też niepodlegających nadzorowi jednostek certyfikujących. Za jedną z istotnych przyczyn dopuszczania się do powstania zafałszowań żywności, uznano brak świadomości dotyczącej wymagań prawnych związanych z oznaczaniem produktów. W szczególności dotyczy to osób zajmujących się marketingiem produktów spożywczych w przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
Poprawne znakowanie mięsa pozwalające konsumentowi świadomie wybrać jego rodzaj jest istotne z wielu względów - od zdrowotnych po religijne. Ponadto ze względu na różnice cen i dostępność surowców mięsnych pochodzących z różnych gatunków zwierząt zdarzają się przypadki fałszowania żywności. Składniki wyrobów mięsnych są wykorzystywane nieadekwatnie do informacji podanej na etykiecie. Niezgodności dotyczą zarówno użytych surowców, jak i ich zawartości w produkcie mięsnym. Mięso o wysokiej jakości zastępuje się tańszym lub jego zawartość jest mniejsza od deklarowanej. Choć obowiązują przepisy dotyczące znakowania przetworzonych produktów mięsnych, zdarzają się przypadki występowania na rynku wyrobów mięsnych zafałszowanych. W niniejszych badaniach podjęto się opracowania procedury weryfikacji autentyczności wyrobów z mięsa strusia czerwonoskórego (Struthio camelus). Zaproponowano metodę wykorzystującą technikę real-time PCR. Jak wykazano, DNA jest wystarczająco stabilne, aby wytrzymać zróżnicowaną obróbkę technologiczną. Badania prowadzono z użyciem wyrobów modelowych oraz wyrobów mięsnych (kiełbas, steków, mięsa gulaszowego) zakupionych w handlu detalicznym. Próbki były analizowane pod względem obecności niedeklarowanych gatunków mięsa (wieprzowiny, wołowiny, mięsa z kurcząt, kaczek i gęsi) z wykorzystaniem gatunkowo specyficznych starterów. Na podstawie otrzymanych wyników wykazano, że opracowana procedura identyfikacji mięsa strusia może być z powodzeniem stosowana w rutynowych kontrolach, zarówno jakościowych (wykluczenie danego gatunku), jak i ilościowych (oznaczenie udziału mięsa strusia) w tego typu żywności. Wykazano ponadto, że w wyrobach przetworzonych może występować problem niedeklarowanego dodatku mięsa innego niż wskazane na etykiecie. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zagadnienia bezpieczeństwa i jakości żywności na rynku polskim. Wychodząc od Food Risk Matrix analizie poddano takie zagadnienia, jak usytuowanie bezpieczeństwa i jakości żywności w koncepcji macierzy ryzyka żywnościowego, stan jakości żywności na polskim rynku w latach 2005-2013 oraz działania podejmowane na forum Unii Europejskiej zmierzające do budowy systemu przeciwdziałającego fałszowaniu żywności i oszustwom żywnościowym. (abstrakt oryginalny)
Tworzenie wspólnotowego rynku żywnościowego i dążenie do swobodnego przepływu towarów przyczyniły się do ograniczenia obligatoryjnych wymagań w zakresie podstawowych norm jakościowych środków spożywczych w Polsce. Dostosowywanie cen żywności do możliwości nabywczych polskich gospodarstw domowych odbywa się kosztem jakości produktu. Liberalizacja przepisów w odniesieniu do podstawowych norm ułatwia producentom stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych, polegających między innymi na fałszowaniu żywności. Wyniki kontroli urzędowych wskazują na niejednolitą interpretację zawartej w prawie krajowym definicji "środka spożywczego zafałszowanego". (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metody określania autentyczności soków z owoców jagodowych. Soki owocowe mają charakterystyczny skład chemiczny pozwalający na ich identyfikację. Do oznaczania składu chemicznego soków stosuje się metody chromatograficzne, enzymatyczne, SIRA-MS, SNIF-NMR. Podstawowym sposobem wykrywania zafałszowań soków jest porównywanie ich składu chemicznego z ustalonymi wartościami standardowymi. (abstrakt oryginalny)
Coraz większe zainteresowanie żywnością ekologiczną powoduje wzrost popularności produktów pochodzących z ziarna pszenicy orkisz, które charakteryzują się dobrymi właściwościami żywieniowymi. Ze względu na duże podobieństwo pszenicy zwyczajnej i pszenicy orkisz występują trudności z ich odróżnieniem w produktach mącznych, celowe jest więc poszukiwanie markerów gatunkowych umożliwiających ich zróżnicowanie. W pracy podjęto próbę rozróżnienia pszenicy zwyczajnej (Triticum aestivum) i pszenicy orkisz (Triticum spelta) na podstawie analiz elektroforetycznych białek zapasowych występujących w ziarniakach. Materiał badawczy stanowiły ziarniaki 10 linii hodowlanych pszenicy zwyczajnej oraz 8 linii hodowlanych pszenicy orkisz. Do izolacji białek zastosowano metody frakcjonowania białek zapasowych. Następnie przeprowadzono rozdziały elektroforetyczne kolejnych frakcji białek: albumin i globulin, gliadyn oraz glutenin. Po zakończonej elektroforezie żele wybarwiono i dokonano porównania profili białkowych uzyskanych z T. aestivum i T. spelta w celu identyfikacji potencjalnych markerów białkowych. Uzyskane wyniki nie pozwalają na jednoznaczne określenie występowania białkowego markera odróżniającego pszenicę zwyczajną od pszenicy orkisz. Niemniej jednak mogą stanowić podstawę do rozważań dotyczących wykorzystania bardziej zaawansowanych technik elektroforetycznych (A-PAGE i elektroforezy 2D) do opracowania markerów. Przedstawione wyniki mogą pomóc w opracowaniu metody identyfikacji podjednostek białkowych specyficznych dla pszenicy orkisz, ułatwiającej wykrywanie zafałszowań żywności. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Wykorzystanie włókna surowego do wykrywania zafałszowań w herbacie
51%
Herbata należy do często fałszowanych produktów spożywczych. Jednym z najczęściej występujących zafałszowań jest deklarowanie najwyższej jakości herbaty otrzymanej wyłącznie z młodych listków i pączków liściowych lub kwiatowych, podczas kiedy w rzeczywistości herbata zawiera starsze liście, a nawet bardzo często łodygi. W taki sposób zafałszowana herbata traci smak i aromat. Autorzy zaproponowali do określenia pochodzenia surowca metodę oznaczania włókna surowego. Zawartość włókna surowego jest ściśle związana z "wiekiem" liści. Wysoka zawartość włókna surowego może świadczyć o tym, że użyto surowca otrzymanego ze starszych liści (5-6 liść i starsze) oraz łodyg. Celem pracy było stwierdzenie ewentualnego zafałszowania herbat czarnych, importowanych do Polski (wyładowywanych w Porcie Gdynia S.A.), pochodzących z różnych rejonów upraw oraz w wybranych herbatach zakupionych w sklepach Trójmiasta (Gdańska, Gdyni i Sopotu), poprzez dodatek starszych liści lub łodyg. Do oznaczenia autentyczności tego produktu wykorzystano pomiar zawartości włókna surowego. W wyniku badań stwierdzono, że większość herbat importowanych do Polski, jak również niektóre herbaty dostępne na rynku Trójmiasta, to herbaty uzyskane ze starszych (gorszych jakościowo) liści. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Detection of Meat Adulteration in Veal Sausages Using a Multiplex PCR Technique
45%
Previous methods used to detect veal contamination by lower value meat lacked easiness and accuracy This study describes a simple procedure for detecting origin of meat in processed meat products. A rapid (5h) protocol based on multiplex PCR was developed to detect undeclared chicken meat (a specific mitochondrial DNA sequence) in Polish veal sausages. Simultaneously a PCR assay was successfully optimized for amplification of 274-bp DNA fragment extracted from meat products using designed species-specific primer pairs for the detection of veal meat. This procedure also enabled differentiation of bovine or/and chicken meat from their less expensive porcine substitute. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.