Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Lamb
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Zmienność cen tusz jagnięcych w wybranych krajach UE
100%
Celem głównym badań było przedstawienie zmienności cen tusz jagnięcych w krajach UE i próba wskazania występujących prawidłowości. W artykule przedstawiono ceny tusz jagnięcych otrzymywane za jagnięta ciężkie (w wadze żywej 23-40 kg). Do badań przyjęto metodą doboru celowego dziesięć państw członkowskich UE. Najwyższe ceny tusz jagnięcych odnotowano we Francji, najniższe w Rumuni, a w większości państw były one zbliżone do średniej unijnej. W latach 2007-2013 największy wzrost cen wystąpił w Wielkiej Brytanii i Szwecji, zaś najmniejszy w Hiszpanii. Największe zmiany cen występowały w Szwecji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, zaś najmniejsze w Austrii, Francji i Niemczech. Z reguły występują sezonowe wahania cen. Najwyższe ceny były w miesiącach zimowych, a najniższe w letnich. Przyczyną była sezonowość produkcji. Zmiany w cenach tusz jagnięcych podążały z reguły w tym samym kierunku, jak zmiany cen w gospodarce. Wzrost cen tusz jagnięcych był z reguły dodatnio skorelowany ze wzrostem poziomu PKB na osobę. W przypadku pogłowia zależności były ujemne. Jedynym krajem, w którym występowały bardzo silne związki poziomu cen tusz jagnięcych z parametrami gospodarki były Niemcy. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Rynek krajowy baraniny na tle standardów Unii Europejskiej
75%
Baranina jest jednym gatunkiem mięsa w Unii Europejskiej, którego produkcja nie pokrywa potrzeb rynku wewnętrznego i konieczny jest import. Samowystarczalność mięsa baraniego od lat mieści się na poziomie ok. 8o%. Rynek baraniny w krajach UE stanowi niszę i jest dostępny dla polskich producentów. Produkcja w Polsce mięsa jagnięcego w 2011 roku kształtowała się na poziomie 3.6 tys. ton. Spożycie jagnięciny w Polsce niezmiennie od wielu lat kształtuje się na bardzo niskim poziomie w porównaniu z tendencjami widocznymi w innych krajach Unii Europejskiej. O polskiej produkcji owczarskiej decyduje głównie rynek zagraniczny, w tym możliwości eksportu jagniąt rzeźnych na rynek krajów Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Integracja Polski z Unią Europejską miała duży wpływ na sytuację w rolnictwie, w tym na produkcję owczarską. Zmianom uległy wysokość i formy wsparcia. W okresie kilku lat po integracji ceny jagniąt były na podobnym poziomie, zaś wzrosły znacznie ceny środków do produkcji, takich jak nawozy mineralne i środki ochrony. Opłacalność produkcji owczarskiej obniżyła się, co miało wpływ na pogorszenie się sytuacji ekonomicznej gospodarstw zajmujących się hodowlą owiec. Przyszłość produkcji owczarskiej należy wiązać z wyższym poziomem wsparcia unijnego lub krajowego, a także z promocją mięsa jagnięcego na rynku krajowym. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła sytuację ekonomiczną produkcji owczarskiej w Polsce. Lata 90-te, to drastyczny spadek pogłowia owiec w konsekwencji importu tańszej wełny z Australii, a także spadek cen w eksporcie żywca baraniego na rynek krajów Unii Europejskiej.
Przedstawiono produkcję i konsumpcję podstawowych rodzajów mięsa w Unii Europejskiej i w Polsce. Dane dotyczyły lat 2005-2007. Opisano również czynniki wpływające na konkurencyjność mięsa jagnięcego wśród których najważniejsza jest cena. W opinii rolników poprawa konkurencyjności produkcji owiec, w stosunku do innych produkcji, jest możliwa przy wzroście cen za jagnięta. Szansą jest także wspieranie rolników przez dotowanie produkcji oraz poprawa wskaźników rozrodu. (abstrakt oryginalny)
Prace nad doskonaleniem użytkowości mięsnej owiec, jak i bieżąca ocena produkcyjna wymagają ustalenia obiektywnych metod określania jakości zarówno tusz, jak i mięsa. Opracowanie obiektywnej metody oceny tusz, czy też mięsa musi poprzedzić kompleksowa analiza parametrów towaroznawczych i zoometrycznych, oparta o poznanie współzależności między tymi parametrami i wyrażanie siły powiązania zmiennych za pomocą współczynników korelacji. Zaprezentowana w pracy kompleksowa analiza pozwoliła ustalić m. in. następujące parametry: masę przedubojową, obwód udźca (z parametrów przyżyciowych) i długość polędwiczki (z parametrów dysekcyjnych).
W artykule omówiono przedsięwzięcia zmierzające do poprawy jakości polskiej jagnięciny. Przedstawiono szanse eksportowe jagnięciny dobrej jakości na rynki Unii Europejskiej.
8
Content available remote Wpływ akcesji Polski do Unii Europejskiej na produkcję żywca jagnięcego
75%
Głównym produktem chowu owiec na początku XXI w. jest żywiec rzeźny (jagnięcy). Oparcie chowu owiec prawie wyłącznie na produkcji żywca rzeźnego spowodowało radykalną redukcję pogłowia. Produkcja jagnięciny w UE była niewystarczająca, gdyż w 2004 r. pokrywała zgłaszany popyt w 80% i wynosiła około 1 mln ton. Po przystąpieniu Polski do UE ponoszone były wysokie koszty związane ze sprzedażą jagniąt do innych krajów UE. Ceny uzyskiwane przy sprzedaży jagniąt na rynek wewnętrzny były wyższe, jednak skala tego zjawiska była niewielka. Do odpowiedniej i sprawnej organizacji krajowego rynku mięsa jagnięcego konieczne staje się powołanie jednej grupy producenckiej. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie wpływu krzyżowania owcy pogórza na zawartość niektórych składników mineralnych w ich mięsie.
Głównym celem badań było przedstawienie zmienności cen tusz jagnięcych w Austrii i w Polsce. Podjęto także próbę wskazania występujących prawidłowości. Przedstawiono ceny tusz jagnięcych otrzymywane za jagnięta ciężkie (w wadze żywej 23-40 kg). Źródła materiałów stanowiły dane Komisji Europejskiej i Eurostat. Okres badawczy obejmował lata 2007-2019. Do analizy i prezentacji materiałów zastosowano metody: opisową, tabelaryczną, graficzną, wskaźniki dynamiki o podstawie stałej i zmiennej, współczynnik korelacji liniowej Pearsona, współczynnik zmienności. W Austrii ceny mięsa jagnięcego były zdecydowanie wyższe niż w Polsce, ale też bardziej stabilne, zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym. W obu krajach występowały sezonowe wahania cen. Najwyższe ceny były w miesiącach zimowych, a najniższe w letnich. Przyczyną tego była sezonowość produkcji i konsumpcji. Zmiany w cenach tusz jagnięcych podążały w tym samym kierunku, co zmiany w gospodarce. W przypadku pogłowia, stwierdzono ujemne zależności w Polsce, co można uznać za zgodne z prawami ekonomii. Natomiast dodatnie zależności odnośnie tego parametru stwierdzono w Austrii.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy była charakterystyka jakości tusz i mięsa pozyskiwanych z jagniąt rasy wrzosówka, żywionych mieszanką z udziałem nasion lnu. Badaniami objęto 20 jagniąt (tryczków) ze stada objętego programem ochrony zasobów genetycznych. Po osiągnięciu 120 dni życia zwierzęta podzielono na dwie grupy żywieniowe, po 10 osobników w każdej. Tryczki otrzymywały siano łąkowe i słomę do woli oraz około 0,3 kg mieszanki treściwej na jagnię. W grupie kontrolnej była to mieszanka CJ, w grupie doświadczalnej do mieszanki wprowadzono 5 % nasion lnu paszowego. Po zakończeniu tuczu przeprowadzono ubój. Ocena użytkowości rzeźnej obejmowała ocenę poubojową tusz, określenie udziału wyrębów oraz składu tkankowego udźca. Oznaczenia składu chemicznego przeprowadzono na mięśniu najdłuższym grzbietu. Stwierdzono, że zastosowana pasza nie miała wpływu na przyrosty masy ciała jagniąt oraz parametry tuszy. Na podstawie analizy składu tkankowego udźca stwierdzono około 1,5 raza większe otłuszczenie tego wyrębu w przypadku zwierząt żywionych mieszanką treściwą z 5-procentowym dodatkiem lnu. Nie stwierdzono różnic w podstawowym składzie mięsa. Żywienie miało natomiast wpływ na profil kwasów tłuszczowych. Tłuszcz śródmięśniowy jagniąt, których paszę wzbogacono w len, zawierał o 0,68 p.p. kwasu linolenowego więcej, co wpłynęło na zwiększenie puli kwasów PUFA-3 o 1,2 p.p., a w konsekwencji na obniżenie stosunku kwasów n-6/n-3 wobec grupy kontrolnej odpowiednio: o 3,11 i 4,99. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była analiza wartości rzeźnej tryczków rasy świniarka ze stada utrzymywanego w warunkach chowu wolnego w celu czynnej ochrony środowiska. Materiał badawczy stanowiło 6 tryczków w wieku około 7-8 miesięcy wybranych ze stada owiec rasy świniarka, objętego Programem Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt Gospodarskich w Polsce. Wydajność rzeźna badanych jagniąt była niska i wynosiła 36,1%.Wyręby cenne stanowiły 40,0% tusz, a w składzie udźca stwierdzono 66,1% tkanki mięśniowej oraz jedynie 5,8% tkanki tłuszczowej. Całościowa analiza przedstawionych wyników wskazuje, że tuszki jagniąt rasy świniarka pochodzące od zwierząt utrzymywanych w systemie chowu wolnego charakteryzują się bardzo niskim otłuszczeniem, a także słabszym umięśnieniem. (abstrakt oryginalny)
Przeprowadzono badania jagniąt rasy plennej Merynofin Mf-40 oraz mieszańców pochodzących z krzyżowania z trykami ras mięsnych Charolaise i Texel. Spośród porównywanych grup genotypowych, jagnięta z udziałem rasy Texel i Charolaise charakteryzowały się wyższą masą półtusz oraz większym uzyskiem wyrębów podstawowych i mięsa kulinarnego. Cechy fizykochemiczne i sensoryczne mięśnia LD badanych jagniąt były podobne i nie różniły się istotnie w zależności od genotypu. (abstrakt oryginalny)
Badania przeprowadzono na mięśniu najdłuższym (m. longissimus) 24 jagniąt samic i samców rasy Merynofin (Mf) oraz mieszańców Texel x Mf (TMf) i Ile de France x Mf (IfMf). Jagnięta były tuczone półintensywnie do masy ciała 30-35 kg. Próbki mięśni pobierano bezpośrednio po uboju w celu wyróżnienia typów włókien: STO, FTO i FTG. Określono procentowe udziały typów włókien, ich średnice, liczbę włókien na jednostkę powierzchni mięśnia jak i udział tkanki tłuszczowej śródmięśniowej. W wymienionych parametrach mikrostrukturalnych nie stwierdzono statystycznie istotnych różnic między badanymi grupami jagniąt. Wystąpiła jednakże tendencja do zwiększenia średnic włókien FTO, FTG oraz zmniejszenia liczby włókien na jednostkę powierzchni mięśnia u mieszańców z udziałem ras mięsnych. Istotne różnice stwierdzono w średnicach włókien STO związane z płcią. Maciorki miały grubsze włókna STO niż tryczki. (abstrakt oryginalny)
W pracy tej podjęto próbę określenia istotnych parametrów do oceny jakości mięsa jagniąt-krzyżówek przyjmując za kryterium wyboru cech ich zmienność (różnicowanie materiału doświadczalnego) oraz wpływ na jakość całkowitą mięsa. W związku z tym, w oparciu o przegląd literatury i badania własne, określono wpływ krzyżowania owiec na wybrane cechy jakościowe mięsa jagniąt.
Celem badań było określenie roli dopłat w kształtowaniu dochodu gospodarstw produkujących jagnięcinę. Badaniami objęto 146 gospodarstw utrzymujących owce. Na podstawie wyników stwierdzono, że uzyskiwane przez badane gospodarstwa wsparcie finansowe w głównej mierze decyduje o wysokości uzyskiwanych przychodów, a tym samym o dodatnim wyniku ekonomicznym prowadzonej działalności rolniczej, szczególnie w gospodarstwach niskotowarowych o niskiej intensywności produkcji. (abstrakt oryginalny)
Badając zagadnienia współzależności pomiędzy fizykochemicznymi i sensorycznymi mięsa a zoometrycznymi jagniąt i tusz stwierdzono, że spośród analizowanych parametrów zoometrycznych istotny wpływ na wyróżniki jakości mięsa wywiera masa przedubojowa jagniąt. Dlatego też celowym wydaje się przeanalizowanie zależności pomiędzy masą przedubojową jagniąt, a parametrami charakteryzującymi jakość mięsa.
18
Content available remote Wpływ zmiany zasad dotowania na chów i hodowlę owiec w Polsce i UE
63%
Niższy poziom wsparcia w Polsce i innych krajach UE spowodował spadek pogłowia owiec. Niższe dochody z produkcji owczarskiej wpływały na rezygnację rolników z chowu owiec. W związku z tym produkcja owczarska w wielu krajach UE wymagała dodatkowego wsparcia krajowego. Z mniejszym pogłowiem owiec związana była niższa produkcją mięsa jagnięcego i wyższe jego ceny. W Polsce poziom wsparcia producentów owiec również obniżył się. Zmniejszyło się pogłowie i produkcja mięsa, a ceny utrzymywały się na podobnym poziomie od kilku lat. Produkcja owczarska wymaga więc większego wsparcia, gdyż zmiana sposobu dotowania przyczyniła się do spadku dochodów rolników i pogorszeniu się sytuacji całego sektora owczarskiego. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była ocena jakości mięsa jagniąt tuczonych intensywnie mieszanką z udziałem suszonego wywaru kukurydzianego (DDGS) i nasion lnu w porównaniu z mięsem zwierząt kontrolnych. Badania wykonano na 20 tryczkach owcy kołudzkiej i jej mieszańcach tuczonych do masy ciała 35 ± 3 kg mieszanką standardową lub doświadczalną z udziałem 15 % DDGS i 5 % nasion lnu. Lipidy śródmięśniowe jagniąt grupy doświadczalnej charakteryzowały się większą zawartością kwasów tłuszczowych PUFA i MUFA oraz mniejszą zawartością kwasów tłuszczowych nasyconych. Stosunek kwasów C18:2 n-6 do C18:3 n-3 w mięsie tych jagniąt był korzystniejszy niż w mięsie zwierząt kontrolnych (odpowiednio: 3,81 i 6,69) i osiągnął poziom zgodny z zaleceniami żywieniowymi Światowej Organizacji Zdrowia. Nie stwierdzono istotnego wpływu żywienia mieszanką z udziałem ubocznych produktów biopaliw na analizowane parametry wartości rzeźnej, cechy fizykochemiczne i sensoryczne mięsa kulinarnego z udźca oraz na podstawowy skład chemiczny mięsa surowego i grillowanego, poza istotnie większą (p ≤ 0,05) zawartością tłuszczu w mięsie surowym. Średnia zawartość tłuszczu w mięsie z udźca zwierząt doświadczalnych wyniosła 6,9 %, a w mięsie zwierząt kontrolnych - 5,6 %. Badane grupy jagniąt nie różniły się istotnie pod względem wyników tuczu. Średnie przyrosty dobowe tryczków w grupie doświadczalnej wyniosły 347 g, a w grupie kontrolnej - 369 g. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem pracy był wpływ wybranych czynników kształtujących skład chemiczny mięsa i tłuszczu jagniąt. Określono wpływ wieku, masy przedubojowej, rasy i płci jagniąt na zawartość wody, białka, tłuszczu i kolagenu oraz skład kwasów tłuszczowych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.