Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mięso królicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule przedstawiono rozwój rynku mięsa króliczego w Polsce w latach 2001-2003. W badanym okresie nastąpił dwukrotny wzrost skupu żywca króliczego (z 861 do 1675 t). Mięso królicze jest w większości eksportowane: udział eksportu w ogólnej sprzedaży wzrósł z 44% w 2001 r. do 78% w 2003 r. Rynek mięsa króliczego cechuje sezonowość: najwyższy skup występuje od sierpnia do grudnia, a najniższy - od marca do czerwca.
Celem pracy była próba określenia wpływu płci oraz masy przedubojowej zwierząt na jakość sensoryczną ich mięsa.
3
Content available remote Wpływ wieku i płci królików na wskaźniki jakości ich mięsa
84%
Celem pracy było określenie wpływu wieku i płci na jakość mięsa królików rasy nowozelandzkiej białej (n = 60). Zwierzęta ubijano w 12., 21. i 32. tygodniu życia. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że mięso królików starszych zawierało istotnie więcej białka, a mniej tłuszczu śródmięśniowego niż mięso królików młodszych. Zawartość wody i związków mineralnych w postaci popiołu w mięsie królików badanych grup wiekowych była podobna. Z wiekiem wzrastała twardość, żujność oraz siła cięcia mięsa; pod względem pozostałych parametrów tekstury (sprężystość, spójność) mięso królików badanych grup wiekowych nie różniło się istotnie. Kwasowość czynna (pH) mięsa królików badanych grup wiekowych mieściła się w granicach przewidzianych dla mięsa dobrej jakości, jednak po 24 h od uboju pH mięsa królików starszych było istotnie wyższe od pH mięsa królików młodszych (m. longissimus lumborum i m. biceps femoris). Mięso combra (m. longissimus lumborum) królików ubijanych w 21. tygodniu życia było ciemniejsze od mięsa królików 12- i 32-tygodniowych. Mięso królików badanych grup wiekowych 24 h po uboju nie różniło się pod względem jasności i składowej czerwonej barwy. Natomiast wartość składowej żółtej barwy mięsa zmniejszała się istotnie z wiekiem zwierząt. Mięso części tylnej (m. biceps femoris) królików młodszych było jaśniejsze od mięsa królików starszych. Wartość składowej czerwonej barwy mięsa królików młodszych, 45 min po uboju, była niższa, a po 24 h zbliżona do wartości tego parametru w mięsie osobników starszych. Pod względem składowej żółtej barwy mięso królików badanych grup nie różniło się istotnie. Jakość mięsa samic i samców nie różniła się istotnie, z wyjątkiem pH24 mięsa (m. longissimus lumborum).(abstrakt oryginalny)
Celem przeprowadzonych badań było porównanie jakości mięsa pochodzącego z dwóch podstawowych elementów uzyskiwanych z podziału tuszki króliczej, tj. combra i części tylnej (udźca). Materiał doświadczalny stanowiły króliki rasy białej nowozelandzkiej (10 szt), pochodzące z fermy wielkotowarowej, poddane ubojowi w wieku 91 dni. Króliki do 90. dnia życia żywiono do woli pełnoporcjową mieszanką granulowaną z dodatkiem kokcydiostatyku (robenidyna). Przeprowadzone badania potwierdziły znaczne walory odżywcze i dietetyczne mięsa królików (duża zawartość białka ogólnego i składników mineralnych oraz mała tłuszczu). Ponadto stwierdzono zróżnicowanie jakości mięsa uzyskanego z combra (m. longissimus lumborum) i części tylnej (mięso z udźca) tuszki królików rasy białej nowozelandzkiej. M. longissimus lumborum w porównaniu z mięsem z udźca zawierał więcej białka ogólnego oraz mniej tłuszczu, a jego barwa była jaśniejsza i charakteryzowała się większym udziałem barwy czerwonej oraz większym nasyceniem. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była ocena zależności między otłuszczeniem poszczególnych partii tuszki króliczej a zawartością tłuszczu śródmięśniowego, profilem kwasów tłuszczowych i kruchością mięsa królików rasy nowozelandzkiej białej (NB) i popielniańskiej białej (PB). Badaniami objęto po 20 osobników z każdej rasy. Króliczęta po odsadzeniu w 35. dniu żywiono do 90. dnia życia ad libitum pełnoporcjowymi mieszankami paszowymi o zawartości: 15,3 % białka ogólnego, 3,55 % tłuszczu surowego i 11,5 % włókna surowego. Zwierzęta poddano ubojowi w wieku 90 dni. Króliki rasy NB w stosunku do rasy PB charakteryzowały się istotnie większą zawartością tłuszczu śródmięśniowego w mięśniach międzyżebrowych (p < 0,05), odpowiednio: 12,83 % i 10,39 %, w mięśniach powłok brzusznych (p < 0,05), odpowiednio: 9,06 % i 6,03 % oraz w combrze (p < 0,01), odpowiednio: 1,52 % i 1,01 %. Najwięcej białka oznaczono w mięśniach combra królików rasy PB (23,56 %), a najmniej - w mięśniach powłok brzusznych królików rasy NB (20,19 %). Pomiędzy rasami wystąpiły istotne (p < 0,01) różnice pod względem zawartości białka w części przedniej i combrze - na korzyść rasy PB. Profil kwasów tłuszczowych mięsa różnicował badane rasy, co może wynikać z niejednakowego czasu uzyskiwania jego pełnej dojrzałości. W mięsie analizowanych ras, pochodzącym z combra stwierdzono istotną (p < 0,01) dodatnią zależność pomiędzy zawartością tłuszczu okołonerkowego a podskórnego i narządowego ogółem (odpowiednio: r = 0,94 i 0,87). Podobnie, w części przedniej królików PB stwierdzono zależność pomiędzy tłuszczem łopatkowym a podskórnym i narządowym ogółem (r = 0,79). Większa zawartość tłuszczu śródmięśniowego w mięsie combra królików NB była istotnie (p < 0,05) dodatnio skorelowana z ilością tłuszczu okołonerkowego (r = 0,70). (abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy starano się poddać charakterystyce mięso królicze, z równoczesnym rozpatrzeniem zależności wybranych parametrów jakości mięsa od płci zwierząt, jako że zagadnienie to zostało do tej pory mało poznane.
Celem przeprowadzonych badań było określenie wpływu 3 % dodatku oleju lnianego i rybnego oraz przeciwutleniacza na profil kwasów tłuszczowych, zawartość cholesterolu i witaminy E w lipidach mięsa króliczego. Badania przeprowadzono na potomstwie pochodzącym od 50 samic królików rasy nowozelandzkiej białej. Króliki grupy kontrolnej (I) żywiono pełnodawkową mieszanką standardową. Zwierzętom z grup II i III do receptury mieszanki wprowadzono 3 % dodatek oleju lnianego, przy czym w grupie III zwiększono o 100 % udział witaminy E jako naturalnego antyoksydanta w paszy. Zwierzętom z grupy IV i V wprowadzono do receptury 3 % dodatek oleju rybnego, zwiększając w grupie V udział witaminy E. W próbkach mięsa króliczego pobranych z mięśni tylnych nóg oznaczono: profil kwasów tłuszczowych, zawartość cholesterolu całkowitego i witaminy E oraz aldehyd malonowy (TBARS). Wprowadzenie 3 % dodatku oleju lnianego i rybnego spowodowało wzrost zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych n-3. Stwierdzono wysoko istotną różnicę zawartości tych kwasów pomiędzy grupą kontrolną a grupami doświadczalnymi, jak również korzystne, pod względem żywieniowym, zmniejszenie dysproporcji kwasów n-6/n-3 PUFA. W badaniach stwierdzono istotny wpływ dodatku oleju lnianego i rybnego na zawartość cholesterolu całkowitego w mięsie króliczym. W badanych mięśniach króliczych, w grupach doświadczalnych stwierdzono wysoko istotny wzrost zawartości witaminy E oraz zmniejszenie zawartości aldehydu malonowego (TBARS), co świadczy o wolniejszym tempie utleniania lipidów mięsa. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Wartość rzeźna oraz wybrane cechy jakościowe mięsa królików ras mięsnych
84%
Celem przeprowadzonych badań była ocena wartości rzeźnej królików oraz wybranych parametrów fizykochemicznych mięśni ud (pH, barwa w systemie CIE L*a*b*, wyciek naturalny, wyciek termiczny). Materiał doświadczalny stanowiło 61 królików rasy kalifornijskiej (KA) i 17 rasy nowozelandzkiej białej (NB) w wieku 110 dni, pochodzących z tej samej fermy. Po zakończonym tuczu króliki poddawano ubojowi. Wykonano analizę rzeźną oraz wyliczono wydajność rzeźną według przyjętych systemów. Po wychłodzeniu tuszki zważono i wykonano podział technologiczny. Następnie pobrano próbki mięśni udowych do analiz fizykochemicznych. Wykazano, że króliki rasy kalifornijskiej odznaczały się wyższą wydajnością rzeźną o odpowiednio 2,05 % i 1,58 % w porównaniu z królikami nowozelandzkimi białymi. Nie stwierdzono statystycznie istotnych różnic między wartościami średnimi kwasowości tkanki mięśniowej, której pomiary wykonano po 45 min i 24 h post mortem. Wykazano statystycznie istotne różnice pomiędzy wartościami średnimi wycieku naturalnego oraz termicznego mięśni analizowanych grup doświadczalnych. Mięśnie ud pochodzące od królików rasy (NB) charakteryzowały się wyższym udziałem składowej barwy czerwonej, co zostało potwierdzone statystycznie. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu podjęto próbę określenia fizycznych parametrów barwy mięsa króliczego jako zagadnienia mało dotychczas poznanego. Użyto do tego celu kolorymetr trójchromatyczny Momcolor D produkcji węgierskiej firmy MOM. Materiał doświadczalny stanowiły udźce pobrane z 20 tuszek króliczych, pochodzących od zwierząt ze skupu, od hodowców indywidualnych na terenie województwa krakowskiego. Otrzymano następujące wartości średnie parametrów charakteryzujących barwę mięsa króliczego: dominująca długość fali: 591,10nm, nasycenie 024, jasność 25,35%.
Analiza sensoryczna gotowanego mięsa królika pozwoliła stwierdzić, że różnice między mięsem z królików płci męskiej i żeńskiej są nieznaczne, co zostało potwierdzone statystycznie. Otrzymane w trakcie badań sensorycznych gotowanego mięsa króliczego oceny bardzo dobre i dobre klasyfikują je w grupie mięs o wysokich walorach smakowych i kulinarnych.
Analiza współzależności parametrów zoometrycznych, fizykochemicznych i sensorycznych badanego surowca pozwoliła ustalić stopień korelacji między analizowanymi parametrami i wskazać jako przydatny do wstępnej oceny jakości mięsa króliczego - z parametrów zoometrycznych masę przedubojową, a z parametrów fizykochemicznych zawartość popiołu. Wysoka wartość współczynnika wydajności kulinarnej świadczy o dużej przydatności mięsa króliczego zarówno jako surowca kulinarnego jak i technologicznego.
Celem przeprowadzonych badań było określenie wpływu czasu zamrażalniczego przechowywania i metody rozmrażania na skład i profil kwasów tłuszczowych tłuszczu śródmięśniowego mięsa króliczego. Materiał doświadczalny stanowiło 50 mięśni udowych królików rasy kalifornijskiej, ubitych w wieku 110 dni. Zapakowane próżniowo próbki przechowywano zamrażalniczo (-28 ± 1 °C) przez 2 tygodnie oraz przez 3 miesiące, a następnie rozmrażano mikrofalowo lub w powietrzu atmosferycznym. W badanych mięśniach oznaczono profil kwasów tłuszczowych metodą chromatografii gazowej. Stwierdzono, że w miarę wydłużenia czasu zamrażalniczego przechowywania (do 3 miesięcy) nastąpiło zwiększenie udziału kwasu palmitynowego i stearynowego w tłuszczu śródmięśniowym mięśni udowych rozmrożonych w powietrzu atmosferycznym oraz ich zmniejszenie w tłuszczu mięśni rozmrożonych mikrofalowo. Najniższym udziałem kwasów: oleinowego, linolowego i α-linolenowego charakteryzowały się próbki mięsa po 3-miesięcznym zamrażalniczym przechowywaniu, które rozmrażano w powietrzu atmosferycznym. Jednocześnie w grupie tej stwierdzono zwiększony udział kwasów nasyconych, a zmniejszony - kwasów mono- i polienowych. Przyczyniło się to do niekorzystnej modyfikacji profilu kwasów tłuszczowych, wyrażonej indeksami jakości zdrowotnej. Najkorzystniejszy stosunek kwasów PUFA n-6/n-3 w badanych mięśniach królików stwierdzono po 2 tygodniach zamrażalniczego przechowywania i rozmrażania w powietrzu. (abstrakt oryginalny)
Rodzaj zastosowanej obróbki cieplnej ma istotny wpływ na kształtowanie się właściwości sensorycznych mięsa, bowiem jest związany z tym zakres temperatur, a także środowisko w jakim zachodzi proces. Z tymi zaś dwoma czynnikami skorelowane są procesy chemiczne, jakim ulegają substancje zawarte w mięsie. Również warunki oceny mięsa mogą mieć wpływ na kształtowanie się ocen badanego surowca. Walory sensoryczne mięsa króliczego są również uzależnione od wielu czynników przyżyciowych, między innymi takich jak: rasa, wiek, żywienie, warunki chowu, pora roku w której nastąpił ubój itp. W literaturze przedmiotu nieliczne są doniesienia, w których podjęta była tematyka związana z analizą sensoryczną mięsa króliczego, nie podejmowano również badań nad wpływem zróżnicowanych warunków obróbki cieplnej i oceny mięsa na jego jakość sensoryczną. (fragm. tekstu)
Celem pracy było określenie niektórych właściwości jakościowych mięsa króliczego, w porównaniu z mięsem kurcząt brojlerów, kaczym, wołowym, wieprzowym i baranim. Mięso królicze w porównaniu z mięsem kurcząt brojlerów, kaczym, wołowym, wieprzowym i baranim zawierało mniej wody a więcej białka i popiołu. Tkanka mięśniowa królików pod względem zawartości białka ogólnego była zbliżona do tkanki mięśniowej trzody chlewnej. Mięso królicze uzyskało wyższą ocenę sensoryczną niż mięso brojlerów kurzych, wołowe, wieprzowe i baranie.
Omówiono czynniki determinujące skażenie środowiska, degradację środowiska w krakowskiej strefie ekologicznej, wpływ zanieczyszczenia środowiska na jakość mięsa zwierząt rzeźnych. Przeprowadzono towaroznawczą charakterystykę królika hodowlanego i omówiono chemiczne skażenie środowiska chowu, a także wyniki badań własnych mięsa króliczego.
W opracowaniu zaproponowano parametry pozwalające na przeprowadzenie oceny jakości mięsa króliczego, a mianowicie zawartość białka, wskaźnik sensorycznej jakości całkowitej, współczynnik wydajności kulinarnej. Zaproponowano również zastosowanie syntetycznego wskaźnika jakości mięsa kulinarnego w celu liczbowego przedstawienia jakości ocenianego surowca.
Zaprezentowano wyniki badań fizyko-chemicznych i sensorycznych mięsa królików rasy olbrzym belgijski i jego krzyżówki z królikiem rasowym.
W niniejszej pracy starano się sprawdzić, czy masa przedubojowa zwierząt wywiera wpływ na pH 24 oraz wodochłonność ich mięsa, gdyż zagadnienie to nie było dotąd omawiane w literaturze.
W artykule autor przeprowadził towaroznawczą charakterystykę tuszek króliczych pod kątem określenia wpływu miejsca chowu zwierzęcia na parametry jakości jego mięsa.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.